Gazdatüntetéseket szervezve is lázít az unió ellen az MCC Brüsszelben

Nagy Mariann 2024. május 5. 16:15 2024. máj. 5. 16:15

A kanadai Vancouverben megjelenő környezetvédő folyóirat, a DeSmog figyelt fel arra, milyen szervezetten küzd a MOL milliárdjaiból finanszírozott Mathias Corvinus Collegium (MCC) brüsszeli alközpontja a baloldalinak tekintett zöldek ellen. Ez az elvben oktatási intézmény az Európa-parlamenti választások előtt a szélsőjobb erősítésére bátorítja, szervezi és használja fel a gazdatüntetéseket. A szervezett politikai hadjáratban ismételt, vendéglátással összekapcsolt konferenciákkal törekednek arra, hogy egyesítsék és mozgósítsák a szélsőjobboldali nyugat-európai gazdaszervezeteket, amelyek elégedetlenek az EU környezetvédelmi politikájával.

A lap emlékeztet, hogy az MCC, amely korábban nemigen foglalkozott a környezetvédelem kérdéseivel, hanem ellentmondásos konzervatív konferenciáira helyezte a hangsúlyt (mint legutóbb, most áprilisban is), az elmúlt félévben hadjáratot indított az uniónak a környezettudatos mezőgazdaságot támogató intézkedései, tervei ellen. Érdekes módon, az MCC tavaly nyáron még támogatta ezeket a törekvéseket, de miután az év elején megjelentek a tiltakozó gazdák a nyugat-európai utakon, a magyar kormánypárt pénzelte intézmény meglátta az ügyben a politikai lehetőséget és csatlakozott hozzájuk. A Financial Times februárban célzott rá, hogy a farmertüntetések szervezője már az MCC volt. A szervezet brüsszeli portálja alátámasztja ezt a feltételezést, hiszen nyilvánosan hívták meg a mezőgazdasági termelőket egy január 24-i tüntetésre, „az Európai Unió túlbuzgó zöld politikája ellen.” Közölték hogy a vita után „hálózatépítési drinkre” hívják meg a jelentkezőket.

A Mathias Corvinus Collegium még novemberben „Csendes háború a mezőgazdaság ellen, hogyan teszi tönkre az unió politikája mezőgazdaságunkat” címmel adott ki tanulmányt. Ebben azt írják, hogy az unió „harcban áll saját gazdálkodóival és környezetvédelmi kereszteshadjáratot folytat ellenük. Januári konferenciájukon azt hirdették, hogy „a gazdákat Európa-szerte közös gond sújtja: az unió túlbuzgó zöld politikája. Annak kidolgozóit nem érdeklik a falusi közösségekben élő farmerek, az egyszerű embereket meg is vetik”. 

A legutóbbi ilyen brüsszeli tanácskozás április 9-én volt, amikor az MCC -nek az EU városában működő fiókja „ebédre és vitára” hívta meg azokat a szélsőséges gazdaszervezeteket, amelyek korábban Nyugat Európa-szerte tüntettek. Az ülésen az egyik legkeményebb szervezet, a holland Farmerek Védelmi Szövetségének szóvivője azzal vádolta az Európai Bizottságot, hogy az „szándékosan kiirtja az unió farmereit.” Megígérte a résztvevőknek, hogy „seprűt ragadnak és kipucolják ezeket a bürokratákat Brüsszelből a júniusi Európa-parlamenti választásokon”. Thomas Fazi, az MCC Brussels kutatója elítélte a célt, hogy nullára csökkentsék a károsanyag-kibocsátást, és összeesküvés-elméleteket terjesztett, miszerint a World Economic Forum (a politikusok és a gazdaság vezetőinek éves davosi tanácskozása) a környezetvédelmi törvények révén ellenőrizni akarja a világ élelmiszer-ellátását. Fazi dicsérte a gazdák tüntetéseit és figyelmeztetett, hogy miután az unió évtizedek óta támadja az európai gazdákat, azoknak „sokkal radikálisabbnak kell lenniük, mint eddig.” A tanácskozáson elhangzott: remélik, hogy vagy százezren vesznek majd részt a június 4-én szervezendő újabb unió-ellenes tüntetésen, ez lesz a csúcspontja az Európa-szerte folytatott demonstrációiknak. A tiltakozó mozgalmat támogatók között vannak belga, bolgár, német, francia, ír, olasz, lengyel, román és spanyol szervezetek – hogy a magyarokat ne is említsük.

Jóllehet, a résztvevők teljes listáját nem tették közzé, a lap YouTube videók és fotók alapján rögzítette, hogy sok ismert szélsőjobboldali közéleti szereplő is részt vett az MCC rendezvényén. Egyikük, Sieta van Keimpema, a holland Gazdák Védelmi Szövetségének elnöke a szélsőjobboldali Beland van Nederland holland párt képviselőjelöltje volt a tavalyi választáson. A párt népszavazást szorgalmaz minden uniós jogszabályról és népszavazástól tenné függővé Hollandia uniós tagságát is. Keimpema kijelentette: „megölik a farmereket és az élelmiszer-termelést, lassan, de biztosan elveszik a földet”. Korábban arról beszélt, hogy „polgárháború” fenyeget a gazdák és a holland kormány között.

Ott voltak a tanácskozáson a francia Coordination Rurale emberei. A szervezetnek szoros kapcsolatai vannak az ország Marine Le Pen vezette szélsőséges Nemzeti Tömörülésével. Patricia Chagnon-Clevers, e párt parlamenti képviselője kiemelt szerepet kapott a konferencián, akárcsak Hermann Kelly, az Ír Szabadságpárt képviselője. A párt azért küzd, hogy az ország lépjen ki az unióból. Látták az MCC konferenciáján egy hasonlóan szélsőséges német gazdaszövetség, az LSV képviselőit, akik közül legalább egynek volt kapcsolata a neonáci NDP-vel, amelyet napjainkban „Die Heimat”-nak hívnak. Ott voltak a spanyol „Plataforma 6-F” képviselői is. A szervezet a szélsőséges populista VOX-szal működik együtt és készül a június 4-i tüntetésekre. 

Ami a hátteret illeti: a belga farmerek hónapokon át az ellen tiltakoztak, hogy az Európai Unió számukra további korlátozásokat jelentő környezetvédelmi rendelkezéseket hoz, egyúttal keveslik azt az árat, amit termékeikért kapnak, és azt is panaszolják, hogy nem jutnak támogatáshoz az egyre szélsőségesebb időjárás okozta károk elhárítására. Az Európai Unió az elmúlt öt évben arra törekedett, hogy csökkentse a mezőgazdaságnak a környezetet mérgező kihatásait, mert azok következtében unió-szerte meredeken csökkent a madár- és a méhpopuláció. A legutóbbi uniós intézkedések szerint mérsékelni kell a növényvédő szerek használatát, meg kell védeni az ökoszisztémákat, amelyek az élelmiszer-biztonság és az emberi egészség alapforrásai, amint arra több, mint hatezer tudós hívta fel közös állásfoglalásban a figyelmet.

A tüntetésekkel már elérték, hogy enyhítették a környezetvédelmi reformokat, amelyek célja az volt, hogy csökkentsék a káros anyagkibocsátást. A mezőgazdaság a veszélyes gázkibocsátás 11 százalékáért felel az Európai Unióban. Az Európai Parlament legerősebb frakciója, a Néppárt kezdeményezésére a parlament a múlt héten megszavazta, hogy enyhítsék a környezetvédelmi szigorítások többségét. 

Utal az írás arra, hogy a magát oktatási intézményként meghatározó Mathias Corvinus Collegium 2020-ban megkapta a MOL és a Richter Gyógyszergyár részvényeinek 10-10 százalékát, hozzá még 460 millió dollárt készpénzben és 9 millió dollár értékű ingatlant, azóta a nagyvállalatoktól évente sok millió dolláros osztalékban részesül. A kanadai lap emlékeztetett Orbán Viktor legutóbbi kijelentéseire, hogy „elfoglalja” Brüsszelt és megvalósítja a migrációval, az éghajlatváltozással és a gender-politikával kapcsolatos elképzeléseit. Orbán kiállt a gazdák tiltakozásai mellett, januárban hivatalos, X közösségi oldalán videón jelentette ki: „Kiállunk a nép hangja mellett, még akkor is, ha a brüsszeli bürokraták zsarolnak bennünket”.

Cas Mudde, a Georgiai Egyetem professzora elmondta a lapnak: az MCC Orbán euroszkeptikus terveit próbálja megvalósítani, a magyar miniszterelnök politikai igazgatója ennek a szervezetnek a vezetője. „A szélsőjobbnak általában, de különösen Orbán Viktornak stratégiai oka van a radikális farmerek támogatására Brüsszelben – mondta Mudde. A tüntetések káoszt, az unióval való elégedetlenséget tükrözik a nyilvánosságban, ez pedig segít az unió elleni hangulat szításához a választási kampányban”. „Orbán gondosan megteremtette új arculatát. A gazdatüntetések könnyű lehetőséget adnak neki, hogy erősítse populista képét, mint a nép védelmezőjét az elitek klímapolitikájával szemben”, olvashatjuk a kanadai folyóiratban.