Búcsúzók, újrázók és új arcok a magyarok európai parlamenti listáján

HírKlikk 2024. május 5. 14:00 2024. máj. 5. 14:00

Pénteken délután lejárt az EP-választásokat megelőző ajánlásgyűjtési időszak. Végül, bár 13 párt, illetve pártszövetség adta le a választásra az összegyűjtött ajánlásait a határidőig, az Új Alternatíva Párt és a Nép Pártján nem szerezte meg a nyilvántartásba vételhez szükséges 20 ezer érvényes ajánlást. A választás eredményétől függetlenül, azonban már most tudható, hogy több eddigi európai parlamenti képviselő nem folytatja brüsszeli munkáját. A megválasztottak között pedig lesznek új arcok is.  

Az európai parlamenti választáson 11 párt közül lehet választani: Megoldás Mozgalom, LMP, DK-MSZP-Párbeszéd-Zöldek, Második Reformkor, Mindenki Magyarországa Néppárt, Momentum, Fidesz–KDNP, Jobbik-Konzervatívok, Tisztelet és Szabadság Párt, Magyar Kétfarkú Kutya Párt, Mi Hazánk Mozgalom

A Jakab Péter vezette Nép Pártján is több mint húszezer ajánlást adott le, de az ellenőrzés után a mennyiség nem érte el a húszezer érvényes ajánlást, így végül nem indulhatnak az európai parlamenti választáson.

Az önkormányzati választáson történő induláshoz a jelölteknek május 6-án 16 óráig kell összegyűjteniük a szükséges számú érvényes ajánlást. A választást az önkormányzati választással – amire május 6-án 16 óráig kell összegyűjteni az ajánlásokat –  június 9-én tartják – írta meg az Index.

A lap összegyűjtötte pártonként a változásokat. Eszerint a Fidesz EP-képviselői közül nem újrázik Bocskor Andrea, Deli Andor, Hidvéghi Balázs, Járóka Lívia, Trócsányi László, és a listán elfoglalt helye alapján valószínűleg Kósa Ádám, valamint Tóth Edina sem. Deutsch Tamás, a Fidesz–KDNP listavezetője korábban elárulta: Hidvéghi Balázsból országgyűlési képviselő lesz. Új jelöltként szerepel a listán mások mellett Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárkamara elnöke és Szekeres Pál olimpiai bronzérmes vívó, háromszoros paralimpiai bajnok.

A vajdasági és kárpátaljai magyar nemzeti közösség új jelöltjei, Vicsek Annamária és Ferenc Viktória szintén jó eséllyel bejutó helyen vannak. Bocskor Andrea és Deli Andor EP-képviselők továbbra is a határon túli magyar nemzeti közösségek érdekében folytatják munkájukat. A néhány év megszakítással 2004 óta EP-képviselő Járóka Lívia a jövőben az egyetemi-akadémiai életben folytatja szakmai pályafutását. Trócsányi László már korábban bejelentette, nem indul újra a 2024-es európai parlamenti választásokon, mert a mandátuma lejártát követően a Károli Gáspár Református Egyetem rektoraként a magyar felsőoktatás sikeréért kíván dolgozni. Tóth Edina európai parlamenti tanácsadói és képviselői tapasztalatával környezetvédelmi szakember lesz. Kósa Ádám jelenlegi EP-képviselő, a Siketek Nemzetközi Sportbizottságának elnökeként az egyik legfontosabb nemzetközi sportdiplomáciai tisztséget betöltő magyar sportvezetőként dolgozik a jövőben.

Átalakul az ellenzéki lista is. Ujhelyi István 2014 óta európai parlamenti képviselő, de az MSZP-vel történt szakítása után egyik párt listáján sem szerepel a neve. Ara-Kovács Attila, a Demokratikus Koalíció politikusa sem folytatja brüsszeli munkáját, viszont a lista harmadik helyén optimistán várhatja a választást Vadai Ágnes, aki jelenleg a DK országgyűlési képviselője. A lista ötödik helyén álló MSZP-s főpolgármester-helyettes, Tüttő Kata is első ciklusos képviselő lenne az Európai Parlamentben.

A közvélemény-kutatási adatok alapján nem valószínű, hogy a Jobbik-Konzervatívok EP-képviselője és elnöke, Gyöngyösi Márton maradhat Brüsszelben. A Jobbik listáját Róna Péter közgazdász vezeti, akinek szintén ez lenne az első EP-mandátuma.

A Tisza Párt listájának élén Magyar Pétert találjuk, aki korábban jelezte, hogy mandátumszerzés esetén sem lesz belőle európai parlamenti képviselő. A lista második helye Dávid Dóráé, aki a Metánál dolgozik jogtanácsosként, a harmadik Tarr Zoltán református lelkész, a negyedik Kulja András sebész szakorvos-jelölt, egészségedukációs tartalomgyártó. A Tisza Párt valamennyi jelöltje újoncnak számítana EP-képviselőként.

A Magyar Kétfarkú Kutya Párt is új arcokat delegálna az Európai Parlamentbe, a listájukat Le Marietta urbanista vezeti, a második Törley Katalin volt pedagógus. A Mi Hazánk Mozgalom listájának elején Toroczkai Lászlót és Dúró Dórát láthatjuk, de mandátumszerzés esetén sem tennék át székhelyüket Brüsszelbe, A Mi Hazánk első EP-képviselője Borvendég Zsuzsanna történész lehet. A Momentum nem változtatna brüsszeli csapatán, a lista elején két jelenlegi EP-képviselőjük, Donáth Anna és Cseh Katalin van.

Ungár Péter sem menne az Európai Parlamentbe, hiába vezeti pártja listáját. A mandátum Schmuck Erzsébeté, az LMP másik társelnökéé lenne. Több, a bejutásra a közvélemény-kutatások alapján kisebb eséllyel pályázó párt is új képviselőket küldene az Európai Parlamentbe, ilyen a Megoldás Mozgalom, a Második Reformkor, és a Mindenki Magyarországa Néppárt is.

Forrás: Index