Németország;Magyarország;Orbán Viktor;befektetők;gazdasági kapcsolatok;

A Bloomberg szerint megelégelték Orbán Viktor gazdaságpolitikáját a német befektetők

Nem ez a legjobb alkalom a magyar miniszterelnök számára a külföldi vállalkozások elidegenítésére – állapítja meg az amerikai üzleti portál.

Határozott lehűlés kezdődött  a német-magyar kapcsolatokban, amelyeket eddig érdemben nem érintettek az Orbán-kormány vitái az Európai Bizottsággal. Ennek oka a külföldi befektetőkkel szemben ellenséges magyar gazdaságpolitika – derül ki a Bloomberg cikkéből, amelyet az atv.hu vett észre elsőként.

Az amerikai üzleti portál felidézi, Németország „szerelmi viszonya” Magyarországgal hosszú múltra tekint vissza. „A kommunizmus idején a Balaton-parti üdülőhelyek a kelet- és nyugatnémetek találkozóhelyei voltak. 1989 nyarán a magyar határőrök átengedték a keletnémeteket Ausztriába, ami a vasfüggöny leomlásához hozzájárult” – hangsúlyozza a Bloomberg, mely szerint ezeknek a gesztusoknak köszönhetően az elmúlt évtizedekben a német befektetések folyamatosan érkeztek Magyarországra. Ez pedig még a Budapest és Berlin közötti politikai feszültségek idején is fenntartotta a különleges kapcsolatot.

Azonban „egyre nehezebben hagyható figyelmen kívül a kétoldalú ügyek új dimenziója, mégpedig az elégedetlen német befektetők” – állítja a portál, hozzátéve, az érintetteknek

„elegük van Orbán Viktor miniszterelnöknek abból a kampányából, hogy kiszorítja a külföldi vállalatokat a magyar gazdaság egyre szélesebb területéről”.

A Blooomberg fő kifogásokként a büntető adókat, a gyorsan változó jogszabályi környezetet és a szabályozási nyomást említi, amelyek politikai kampányokkal keverednek. Ezek ráadásul a gazdaság több olyan területét érintik, ahol jelentős a német befektetői jelenlét.

A portál szerint emellett arra is panaszkodnak, hogy

„az Orbánhoz és pártjához közel álló emberek gyakran rendkívüli vagyonokhoz jutnak”.

A Bloomberg megjegyzi, nem biztos, hogy ez a legjobb alkalom a miniszterelnök számára a külföldi vállalkozások elidegenítésére. „A német befektetések értéke három év alatt harmadával esett vissza, Magyarország gazdasági fellendülése akadozik, és egy új ellenzéki sztár emelkedik a felmérésekben az európai és helyi választások előtt” – hangsúlyozza a portál.