Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Jannik Sinner: Federer és Pantani örököse a szeplős, vörös olasz, aki egyesítette a nemzetét

Kálmán Laci

Frissítve 05/05/2024 - 15:22 GMT+2

Jannik Sinnert már most példaképéhez, Roger Federehez hasonlítják, nem véletlenül. Egy szerény, a szó legjobb értelmében egyszerű srácról van szó, aki két lábbal a földön jár. Januárban megszerezte első Grand Slam-trófeáját, és hamarosan átveheti a világelsőséget Novak Djokovitól. Teniszével és személyiségével elvarázsolta, és egyesítette egész Olaszországot úgy, ahogy csak a legnagyobbak tudták.

Így billent át a mérleg nyelve Medvedevről Sinnerre - az AO-döntő legszebb és legfontosabb pontjai

Ahogy korábban csak Paolo Rossi, Alberto Tomba, Valentino Rossi és Marco Pantani tudta megtenni.
2024. január 28. egy rendkívüli jelentőséggel bíró dátum az olasz sport történetében, hasonlóan 1982. július 11.-hez, állítja cikkében a Neue Zürcher Zeitung munkatársa. Kezdjük az utóbbival.
Ekkor lett világbajnok az olasz labdarúgó-válogatott Madridban a németek elleni 3-1-es győzelemnek köszönhetően. Alessandro Altobelli, Marco Tardelli és Paolo Rossi voltak a gólszerzők, akik mindhárman ikonikus alakjai az olasz sportnak.
A madridi győzelem akkor nem csak a futballról szólt az olaszoknak. Sokkal többet jelentett annál. Felszabadította a nemzetet a posztfasiszta időszak terrorizmussal sújtott éveinek mázsás terhe alól. Aldo Moro egykori miniszterelnök meggyilkolása, a bolognai vasútállomáson elkövetett bombamerénylet, amely 85 halálos áldozatot követelt, az Itavia 870-es járatának katasztrófája mind-mind megtépázta az olasz nép önbizalmát, és lefojtotta azt az életörömöt, amely ezt a nemzetet mindig is jellemezte.
Sokan gondolják ma úgy, hogy 2024. január 28. hasonlóan fontos dátum az olasz sporttörténelemben, mint 1982. július 11. Még úgy is, hogy az olasz nép most nyilvánvalóan sokkal jobb állapotban van, mint annak idején.
De mi is történt bő három hónappal ezelőtt? Jannik Sinner megszerezte első Grand Slam-címét Melbourne-ben, az Australian Openen. Méghozzá úgy, hogy a döntőben 0-2-ről fordított Daniil Medvedev ellen. Olasz férfi teniszező 1976 óta nem emelhetett magasba GS-trófeát, akkor Adriano Panatta győzött a Roland Garroson.
picture

Jannik Sinner

Fotó: Getty Images

Egy ilyen győzelem persze nem fogható egy labdarúgó-világbajnokság megnyeréséhez, azonban Olaszországban ez a siker nagyon is sokat számít, és jóval túlmutat a sporton. Lehetővé teszi ugyanis, hogy az ország északi és déli részén élők, akik hagyományosan némi gyanakvással fordulnak egymás felé, egy kicsit közelebb kerüljenek egymáshoz. Legalább egy időre.
A megszállott futballnemzet, amely a focit a vallás nem hivatalos helyettesítőjének tekinti, felfedezte magának a teniszt. Pontosabban azt, hogy a teniszért is képesek őrült szenvedéllyel rajongani, nem csak a fociért. Ez ugyanis nem volt mindig ennyire nyilvánvaló.
Ahhoz, hogy megértsük, hogy a dél-tiroli származású Sinner sikere miért hozta közelebb egymáshoz az olasz nép különböző csoportjait, egy kicsit meg kell ismernünk a térség történelmét. Ez a régió Olaszország északi részén található, közel az osztrák és a svájci határhoz. Az itt élők anyanyelve jellemzően német, ezért ők mindig is közelebb érezték magukat Bécshez, mint Rómához.
A dél-tiroliaknak évtizedeken keresztül masszív elnyomás jutott osztályrészül a mindenkori olasz kormánytól. Zajlott egy erőteljes olaszosítás. A németül beszélő alkalmazottakat sorra elbocsájtották, és helyükre a délebbi területekről hoztak munkaerőt. A német nevű településeket átnevezték, több tízezer embert költöztettek a régió központjába, Bolzanóba, a német nyelvet pedig betiltották az óvodákban, iskolákban és a többi közintézményben.
A terület a 20. században hol Olaszországhoz, hol Ausztriához tartozott. A második világháború után a győztes hatalmak a régió függetlenségéről döntöttek, azonban a határozatot az olasz kormány nem volt hajlandó végrehajtani. További bő két évtizeden keresztül fel-fellángoló harcok dúltak a térségben, amelyeknek az vetett véget, hogy Ausztria 1972-ben az ENSZ Biztonsági Tanácsához fordult. Ezt követően hivatalosan is ratifikálták Dél-Tirol autonóm státuszát.
A történelem komoly nyomott hagyott az itteniekben, így természetesen az ellentétek máig sem tűntek el maradéktalanul. A helyiekben a mai napig van egyfajta rosszalló attitűd a többségi olasz társadalom életfelfogásával szemben. Ez azt is jelenti, hogy amennyire lehet, az anyanyelvüket továbbra is igyekeznek őrizni.
picture

Jannik Sinner

Fotó: Getty Images

Ebből a konfliktusokkal terhelt közegből egyszerre csak megérkezett Jannik Sinner, ez a szeplős, kissé rendezetlen vörös, göndör hajú srác, aki szikrázó tehetségével, szeretetreméltó személyiségével és GS-bajnoki címével egyszerre csak képes volt egyesíteni az olasz nemzetet.
Ő ma már egy olyan népszerű figura Olaszországban, amilyen Paolo Rossi, Alberto Tomba, Valentino Rossi vagy épp Marco Pantani volt. Ahogy annak idején ők, most Sinner hozta össze a nemzetet, függetlenül attól, hogy az ország mely részéről származik.
Népszerűségét a televíziós nézettségi adatok is bizonyítják. Tavaly novemberben 5 millióan követték az ATP-vb döntőjét, amelyet Novak Djokovic ellen vívott. Két héttel ezelőtt többen nézték a Stefanos Tsitsipas elleni monte-carlói elődöntőjét, mint ahányan az Inter meccsét a Cagliari ellen, pedig utóbbi a Serie A legnézettebb mérkőzése volt azon a hétvégén.
Sinner népszerűsége korántsem csak a sportra korlátozódik. A tavaly novemberi Davis-kupa-győzelmet követően fogadta őt a Quirinal Palace-ban az olasz elnök Sergio Mattarella, és Jannik egy kis beszédet is tartott a kormány tagjai előtt. Az Australian Open után a miniszterelnök Gorgia Meloni is vendégül látta, sőt, még Ferenc pápa is gratulált neki egy üzenetben.
A dél-tiroliak egy része persze nehezményezte, hogy Sinner miért Rómában ünnepel „velük”, és miért nem otthon az övéivel. Jannik természetesen nem felejtette el, honnan jött, azonban ő most már egész Olaszországot képviseli, nem csak a régiót, ahonnan származik. Ebben is rejlik az ő ereje.
Sinner életében egy rendkívül fontos ember a menedzsere, Alex Vittur, aki szintén Dél-Tirolból származik.
picture

Olaszország Jannik Sinner vezetésével nyert újra Davis-kupát - fotó: Jorge Guerrero

Fotó: AFP

„Alex ismer a legjobban engem, a családomat, a történetem a teniszben. Tizenkét éves korom óta dolgozom vele. Neki köszönhetem, hogy találkozhattam Riccardo Piattival– mondta Sinner tavaly novemberben.
Vittur szerint Janniknak sokkal inkább a figyelem középpontjában kellene lennie, ő azonban egy szerény, egyszerű srác, aki két lábbal a földön jár. Többek között ennek is köszönheti, hogy egész Olaszország, és a fél világ imádja őt.
Már most sok hasonlóságot mutat példaképével, Roger Federerrel. Mindkettőjüknek fontosak a családi kapcsolatok, a szüleik egyszerűek, mértéktartóak. Az édesapja szakács, az édesanyja pedig egy fogadót üzemeltet néhány kiadó szobával. A panzió egyfajta zarándokhellyé vált az elmúlt időszakban Sinner rajongói körében.
Van egy két évvel idősebb testvére, akit a szülei örökbe fogadtak, mert azt hitték, az édesanyja nem eshet teherbe.
„Sinner úgy inspirálja az olaszokat, ahogy Alberto Tomba vagy Valentino Rossi tette. Mindig példamutatóan viselkedik. Néha talán még túlságosan is kedves az ellenfeleivel” – mondta Stefan Peer, helyi újságíró.
Mielőtt teniszező lett, Sinner egy rendkívül tehetséges alpesi síző volt. annyira, hogy olasz bajnok volt óriás-műlesiklásban. Nemrég magyarázta el a Vogue-nak adott interjújában, miért választotta végül mégis a teniszt.
„Kiskoromban sok síversenyt nyertem, teniszt meg szinte egyáltalán nem. Fizikálisan nem álltam készen a versenyzésre. Aztán azért döntöttem mégis a tenisz mellett, mert itt el lehet veszíteni egy pontot, a meccset azonban mégis meg lehet nyerni. Viszont, ha sízés közben hibázol egy nagyot, a versenyednek annyi.”
picture

Jannik Sinner

Fotó: Getty Images

A teniszpályán mostanság nemigen hibázik, hála többek között két edzőjének, Simone Vagnozzinak és Darren Cahillnek. Az idén a 30 meccséből 28-at megnyert. A testének azonban úgy tűnik, egy kicsit túlságosan is sok volt ez a nagy menetelés, ugyanis sérülés miatt vissza kellett lépnie a madridi negyeddöntőtől, és nem lesz ott a jövő heti római tornán sem.
A cél egyértelmű: a Roland Garros. Ott akár trónfosztás is történhet, hisz adott esetben letaszíthatja a világranglista éléről Novak Djokovicot.
Ha ez megtörténne, a Sinner-mánia egyértelműen szintet lépne Olaszországban.
via NZZ
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés