Minden a tervek szerint halad az utódlását illetően, és az Apple annak ellenére még mindig a legjobb befektetése a cégnek, hogy látványosan csökkentette kitettségét felé a Berkshire Hathaway – mondta Warren Buffett befektetőlegenda a vállalat éves közgyűlésén, amit mára virradóra tartottak meg a nebraskai Omahában.

Berkshire Hathaway holds annual shareholders' meetingWarren Buffett, CEO of Berkshire Hathaway, speaks to the press as he arrives at the 2019 annual shareholders meeting in Omaha, Nebraska, May 4, 2019. (Photo by Johannes EISELE / AFP)
Warren Buffett még 93 évesen is rendületlenül vezeti a Berkshire Hathawayt / Fotó: AFP

 

Hatalmas és egyre növekvő készpénzhegyek

A még az esemény kezdete előtt közétett negyedéves gyorsjelentésében a Berkshire 39 százalékkal 11,2 milliárd dollárra ugró üzemi eredményről és brutális, 189 milliárd dollárra bővülő készpénzállományról számolt be – az utóbbi hátterében egy kifejezetten érdekes lépés állt. Buffett, aki 2016 óta az Apple egyik legnagyobb rajongója, 

váratlanul 13 százalékkal, 135,4 milliárd dollárra csökkentette kitettségét az Apple részvényeiben, 

az ebből származó bevételt pedig egyelőre nem forgatta más eszközökbe a cég. De lehet, hogy nem is fogja egyhamar: Buffett ugyanis a közgyűlésen úgy fogalmazott, a részvénypiaci árazások már kicsit talán túl magasan vannak egy jó beszállóhóz, a geopolitikai feszültségek pedig a legtöbb befektetésre rányomják a bélyegüket.

Az Apple-eladás ellenére Buffett a nézők között ülő Tim Cooknak címezve elmondta:

Az iPhone a világtörténelem egyik, ha nem a legjobb találmánya.

Buffett kitettségcsökkentése azonban a cég árfolyamát látva nem feltétlen meglepő: az Apple papírjai 11 százalékkal süllyedtek az idén, mielőtt korrekcióba kezdtek – szemben a Berkshire kurzusával, amely az elmúlt egy évben 24 százalékos pluszban jár. 

A 93 éves Buffett rendre lenyomja a tágabb piacot

A Berkshire papírjai egyébként az elmúlt tíz évben 218 százalékkal kerültek feljebb, lenyomva ezzel még azt az S&P 500 indexet is, amely mindössze 172 százalékos felfutásra volt képes.

Charlie Munger, az utódlás és Buffett halandósága

A Reuters tudósítása szerint közgyűlésen jelen lévők elmondása alapján érezhető volt a tavaly novemberben, 99 évesen elhunyt Charlie Munger hiánya, akivel Buffett több mint fél évszázadon át építette a Berkshire-t azzá a 862 milliárd dolláros kolosszussá, ami mára lett. A közgyűlés elején Buffett egy szívhez szóló üzenetben búcsúzott el barátjától, melyet az alább látható videó követett barátságuk évszázadáról.

A saját halandóságára rendszeresen visszatérő Buffett egy ponton azzal viccelődött, hogy négyéves munkaszerződéseket már azért nem írna alá, utódlásával kapcsolatban igyekezett megnyugtatni a részvényeseket, hogy minden a tervek szerint halad, Greg Abel követi majd őt vezérigazgatóként, akit az Ajit Jain segít majd munkájában, aki jelenleg a cég számtalan leányvállalatának felügyeletéért felelős.

Addig is nagyon élvezem olyan emberek pénzét kezelni, akik bíznak bennem, ez jó érzéssel tölt el. Ha szerencsés vagyok, hat-hét évig még csinálhatom, amit szeretek, de az is előfordulhat persze, hogy holnap mindennek vége szakad

– fogalmazott Buffett.