Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

23 kínai úszó doppingbotránya után felülvizsgálná ellenőrzési eljárását az Úszószövetség

Szabó Bence

Frissítve 05/05/2024 - 10:59 GMT+2

Miután kiderült, hogy pozitív mintájuk ellenére 23 kínai sportoló is ott lehetett a tokióii olimpián, a Nemzetközi Úszószövetséget és a WADA-t is komoly kritika érte. A két testület most vizsgálóbizottságok felállításával próbál hitelt teremteni magának, miközben az előbbi levélben magyarázkodik a tagszövetségeknek is.

23 kínai úszó doppingbotránya után felülvizsgálná ellenőrzési eljárását az úszószövetség

Fotó: AFP

Nem marad következmények nélkül az utóbbi idők legnagyobb úszós doppingbotránya.
Két hete derült ki, hogy 23 kínai úszó nem kapott eltiltást a trimetazidin nevű tiltott szívgyógyszer használatáért, mivel a Nemzetközi Úszószövetség (World Aquatics) és a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) egyöntetűen szennyezettnek találta a mintájukat. Az esetet nyilvánvalóan óriási felháborodás követte, amire az érintetteknek lépnie kellett.
A WADA közleményében arra hivatkozott, hogy „nem állt módjában” megkérdőjelezni a kínai anti-dopping ügynökség (CHINADA) azon jelentését, hogy a szívgyógyszer véletlenül került a versenyzőik szervezetébe. Az úszószövetség ennél egy fokkal önkritikusabban állt a kérdéshez, és bejelentette, hogy változások jöhetnek a protokolljában.
A nemzeti szövetségeknek kiküldött levelében – ami a sajtóhoz is eljutott – a szövetség ígéretet tett egy ötfős bizottság felállítására, ami rövid határidőn belül megvizsgálja, hogyan lehetne hatékonyabbá tenni a doppingellenőrzési folyamatot.
„A cél az, hogy fejlesszük a képességünket a doppingellenes tevékenység és döntéshozatalunk kapcsán, mivel a konkrét helyzet aggodalommal tölti el a szövetséget, és rámutat, hogy a jövőben felkészültebbnek kell lennünk.”
Az önök (nemzeti szövetségek) és valamennyi sportoló bizalma a rendszerünkben elengedhetetlen a közös jövőnkben.
A bizottság a jövő hónapra ígéri a jelentést. Az öt kinevezett tag Miguel Cardenal, Ken Lalo, Annabelle Williams, Florent Manaudou és Fernando Possenti lett, vagyis a testületben egyaránt vannak ismert egykori olimpikonok és paralimpikonok, illetve a sportjogban jártas jogászok is.
A WADA egyébként maga is elrendelt egy önálló vizsgálatot az ügyben. Azt a svájci jogász, Eric Cottier vezeti, és két hónapon belül ígértek eredményt.
„Reméljük, hogy a vizsgálat eredménye elhárít majd minden kételyt, ami az anti-dopping mozgalom felé irányul és lehetővé teszi, hogy a sportolóink megkönnyebbülten a párizsi olimpiára koncentrálhassanak.” - írta levelében az úszószövetség.
A napokban egyébként a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnökét, Thomas Bachot is megkérdezték az ügyben, ő azt mondta, teljes a bizalma a WADA felé a kérdésben.
„Ha a megfelelő eljárást követték, (a kínai úszóknak) nem volt okuk, hogy ne legyenek ott a tokiói olimpián” - nyilatkozta a sportvezető.
A WADA és az Úszószövetség dolga most az lenne, hogy ne csak Bachot, hanem mindenki mást is meggyőzzenek arról, hogy hasonló eset Párizsban nem fog előfordulni…
Forrás: BBC
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés