Kell-e mérgező szülővel ünnepelni az anyák napját, és ha igen, hogyan? Nem egyszerű a helyzet

Anyák napja mérgező szülővel: borzasztóan nehéz helyzet, és sokaknak okoz problémát. Eláruljuk, hogy kezeld a szituációt nehézségek, bűntudat és konfliktusok nélkül.

Anyák napja mérgező szülővel
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az anyák napjára általában egy vidám, boldogsággal teli ünnepként tekintünk: a csodálatos édesanyákról szól, akik virágot, édességet vagy apró ajándékokat kapnak, és általában gyermekeikkel tölthetik ezt a napot. Valójában azonban az ünnep nem mindig és mindenkinek ilyen felhőtlen és meseszerű. 

Vannak, akik már elvesztették szeretett édesanyjukat, vannak, akik nem ápolnak jó kapcsolatot a szüleikkel, és vannak, akik mérgező anya mellett nőttek fel, a helyzet pedig utóbbi esetben egyáltalán nem egyszerű. Kell-e toxikus szülővel ünnepelni az anyák napját, és ha igen, hogyan? Ezt a témát járjuk most körbe.

Anyák napja mérgező szülővel

Kell-e együtt ünnepelni az anyák napját toxikus szülővel?

Az első és legfontosabb, amit tudni kell, hogy nem csak te küzdesz hasonló helyzettel, nem vagy egyedül, és semmi sem kötelező. Néha bizony az a legjobb döntés, hogy az ember megszakítja a kapcsolatot, vagy a minimálisra csökkenti a találkozásokat a toxikus szülővel a saját mentális és lelki egészsége érdekében, és ez teljesen normális.

Nem kell, hogy bűntudatot érezz emiatt, vagy úgy gondold, hogy kötelességed lenne az édesanyáddal töltened ezt a napot akkor is, ha mérgező számodra, illetve rossz a kapcsolatotok. Ha távol álltok egymástól, vagy úgy tapasztaltad, nagyon rossz hatással van rád, akkor akár az is elég lehet, hogy felhívod telefonon, felköszöntöd egy sms-ben vagy Messenger-üzenetben. De ha egyáltalán nem tartjátok a kapcsolatot, ez sem kötelező.

Nem kell bedőlni a reklámokból szóló üzeneteknek, és nem is kell más családokhoz hasonlítani a sajátodat: ne érezz nyomást, ne érezd, hogy muszáj találkoznotok, egyszerűen tedd azt, amit jónak látsz. 

Ha pedig mégis úgy döntesz, úgy látod jónak, hogy személyesen ünnepelnétek, van néhány dolog, amire érdemes figyelni, amit jó szem előtt tartani.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Ezekre figyelj, ha együtt ünnepeltek

Készülj fel előre! Ha már tudod, mi az, amin össze szoktatok veszni, vagy amivel fel szokott bosszantani az édesanyád, számíts rá, és próbálj higgadt maradni. Bármilyen megjegyzést, célzást, kritizálást kapsz, próbáld ne magadra venni, engedd el, és tereld inkább el a témát, hogy békésen teljen a nap.

Ha kéretlen tanácsot kapsz, köszönd meg, esetleg mondd, hogy átgondolod, de próbáld kerülni a vitákat a saját érdekedben. Ha úgy könnyebb, a találkozás előtt beszélj erről a pároddal, egy barátoddal, a testvéreiddel, vagy akár a partneredet is magaddal viheted érzelmi támogatásként.

Húzd meg a határokat! Ha úgy érzed, édesanyád átlépte a határokat, és olyat hallasz tőle, ami bánt, vagy olyat kér tőled, amit nem szeretnél teljesíteni, vagy olyat mond, amibe igazából nem lenne beleszólása, akkor ezt nyugodtan, higgadtan és kedvesen mondd meg neki.

Ha úgy érzed, nyugodtan kifejtheted, hogy ez nem esik jól, nem érzed úgy, hogy jó lenne, amit kért, mondott, de ha azt tapasztaltad, hogy nem lehet megbeszélni vele a problémákat, akkor egyszerűen csak igyekezz terelni a témát. És bármiről is van szó, tudd, hogy nyugodtan mondhatsz nemet!

Tudd, hogy semmi nem a te hibád! Ha bármilyen bántó, fájó megjegyzést kapsz, vagy édesanyád nem viselkedik veled úgy, ahogy azt te szeretnéd, ne magadat hibáztasd! Tudatosítsd, hogy ez rajtad kívül álló okok miatt történik, ne gyötörjön bűntudat, ne kínozzanak kétségek, és ne hagyd, hogy negatív hatással legyen rád, vagy teljesen lehúzza a hangulatodat.

Szervezz rövidebb programot! Ha tudod, hogy hajlamosak vagytok veszekedni, gyakoriak a nézeteltérések, vagy egy idő után mindig rosszul alakulnak a találkozások, de szeretnél személyesen ünnepelni, akkor szabj időkorlátot. Szervezz valami rövidebb programot, vagy készítsd fel édesanyádat, hogy nem tudsz sokat maradni, mert más dolgod is van aznapra. Ha győzködni próbál, ne legyen bűntudatod, és bátran mondj nemet.

Ha úgy érzed, segítségre lenne szükséged, hívd a krízishelyzetben lévőknek rendszeresített, ingyenesen hívható 116-123-as telefonszámot! Kérjük, olvasd el ezt az oldalt! Amennyiben valaki másért aggódsz, ezt az oldalt ajánljuk figyelmedbe.

Honnan ismerhetők fel a mérgező szülők? Ártalmatlannak tűnő viselkedésekkel befolyásolnak felnőttkorban is

Kevesen ismerik fel őket, de néhány viselkedés és szokás könnyedén leleplezi a toxikus szülőket: ezekre érdemes odafigyelni.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük