Egy új kutatásból kiderült, hogy a tyúkok taréjának, füllebenyének és áll-lebenyének színe meg tud változni, amit feltehetőleg a felfokozott érzelmi állapot okoz. A lebenyek pirosodása hasonló reakció, mint ami az emberekben megy végbe, amikor elpirulnak – írja a qubit.hu.

A kutatók Sussex-tyúkok viselkedését vették videóra, majd a felvételeket mesterséges intelligencia segítségével elemezték. A tyúkoknak természetesen előforduló és mesterségesen előidézett helyzetekkel is meg kellett küzdeniük. A kísérletek során a kutatók megállapították, hogy a nyugodt tyúkok kevésbé pirulnak el, mint amelyeket valamilyen erős érzelmi inger ér. Azt is megfigyelték, hogy az emberhez szokott példányok kevésbé pirulnak el az ember jelenlétében, mint azok, amelyeknek ez még új élmény.


Ez a kutatási eredmény a tyúk-ember kapcsolatok felmérésében is hasznos lehet, továbbá ennek segítségével többet meg lehet tudni a tyúkok tudatosságáról. A kutatók úgy vélik, ezek az állatok sokkal intelligensebbek, mint azt általában feltételezik róluk, sőt képesek a logikus gondolkodásra is.

Számos kutatás bizonyítja, hogy a tyúkok valóságos szuperképességekkel rendelkeznek: léteznek az öntudat valamilyen formájával, képesek következtetéseket hozni és egymástól tanulni, sőt még empatikusak is.

Indexkép (illusztráció): Shutterstock