szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A regnáló főpolgármester negyedikként adta le az aláírásgyűjtő íveket.

Önkormányzati választások
Marad-e Budapest főpolgármestere Karácsony Gergely? Melyik városokban lehet esélye az ellenzéknek? Megrengethetik-e a közéleti botrányok a Fidesz helyi bástyáit? Június 9-én kiderül - kövesse velünk a 2024-es önkormányzati választások legfontosabb híreit!
Friss cikkek a témában

Karácsony Gergely leadta a főpolgármester-jelölti ajánlásait a Nemzeti Választási Irodának – derült ki az NVI adatbázisából, ahol a főpolgármester neve mellett meg is jelent a „bejelentve” megjegyzés.

A szabályok szerint a főpolgármester-jelölteknek május 6-án délutánig kell leadniuk a június 9-i választáson való induláshoz szükséges legalább ötezer érvényes állampolgári ajánlást a választási szerveknek. Az NVI adatbázisa szerint ezt elsőként Szentkirályi Alexandra, a Fidesz-KDNP jelöltje tette meg, őt már nyilvántartásba is vették. Később Grundtner András, a Mi Hazánk jelöltje és Vitézy Dávid, az LMP és a magáról elnevezett civil szervezet közös jelöltje is leadta az aláírásgyűjtő íveit.

Szentkirályi Alexandra megelőzte Vitézy Dávidot egy friss kutatás szerint

Márciusban Vitézy még 1 százalékkal vezetett Szenkirályi előtt, áprilisban viszont megfordult a sorrend, és a különbség 2 százalékra nőtt. A Medián és a 21 Kutatóközpont friss közös mérés szerint azonban mindketten nagyon messze vannak Karácsonytól.

Karácsony bejelentésével párhuzamosan az is hivatalossá vált, hogy újabb két főpolgármester-jelölt lépett vissza a versenytől: az NVI adatbázisa szerint május 3-án Kajtor Gábor, a Szabad Ország Mozgalom jelöltje és a független Nimmervoll Márk Erik is jelezte, hogy nem kíván részt venni a június 9-i önkormányzati választáson Karácsony kihívójaként. A testépítő Kajtorral és tavaly nyáron alakult pártjával külön cikkben is foglalkoztunk.

Így már csak tizenegyen vannak versenyben, mivel korábban két független főpolgármester-jelölt is bedobta a törölközőt: április 30-án Simon Szilárd Attila, május másodikán pedig Kolek Márton Ottó.

A június 9-i összevont választások – nemcsak önkormányzati voksolás lesz, hanem európai parlamenti is – előtt a hvg.hu összeszedte a legfontosabb praktikus tanácsokat arról, mit kell tudni, mire kell figyelni választói szemmel. Kisokosunkat itt olvashatja:

Hány szavazólapot kapok? Kikre szavazhatok? Mi van, ha átjelentkeznék, vagy külföldön élek? – választási kisokos június 9-ére

Június 9-én egy napon rendezik a magyarországi önkormányzati választást és az EP-választást. Előbbinek a lebonyolítási rendszere nem egyszerű, ráadásul a fővárosi szabályok nemrég megváltoztak. De az EP-választásnál is felmerülhetnek kérdések, például, hogy melyik ország jelöltjeire szavazhatnak a külföldön élő magyarok. És hogy milyen határidőket kell figyelembe venni az átjelentkezésnél.