Van egy szám, ahol eddig nem indulhattak férfiak az olimpián, 45 évesen debütálhat az első Párizsban

Gecsei Dina

Frissítve 04/05/2024 - 17:32 GMT+2

Sokszor írunk olyan női sportolókról, akik elsőként mutathatják meg magukat egy férfiak uralta sportágban. Ezúttal azonban fordult a kocka, ha minden a 45 éves Bill May tervei szerint alakul, ő lehet az első férfi az olimpián, aki egy kizárólag nők által űzött sportágban bizonyíthat.

Bill May és Natalia Vega Figueroa

Fotó: Getty Images

Eddig az évig a műúszás, vagy ha úgy jobban tetszik, a szinkronúszás kizárólag a nők sportja volt az olimpiákon, 2022 decemberében azonban a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) megállapodott a vizes világszövetséggel (World Aquatics) arról, hogy a 2024-es párizsi olimpián már férfiak is versenyezhetnek majd.
Ezzel a változtatással a férfiak a csapatok küzdelmeiben kaphatnak szerepet, válogatottanként ketten szerepelhetnek a nyolcfős együttesekben. Mivel a sportágban nemrég egy új pontozási rendszert is elfogadtak, a férfiak bekerülésével jóval több és sokkal nehezebb akrobatikus elem is megjelenhet egy-egy csapatnál.
Még 2022-ben a World Aquatics részéről azt nyilatkozták, remélik, hogy Párizsban legalább tíz ország válogatottja él majd a lehetőséggel. Arra vonatkozóan nincsenek még biztos számok, hogy pontosan hány férfi indul majd Párizsban végül, de egyvalakiről biztosan tudhatjuk, hogy nagyon ott akar lenni a francia fővárosban.
A 45 éves amerikai Bill May ezen a hétvégén a Párizs északi külvárosában, Saint Denis-ben nemrég átadott Olympic Aquatics Centre-ben készül arra, hogy bebiztosítsa a helyét hazája szinkronúszó csapatában. May történelmet szeretne írni, ő akar lenni az első férfi, aki ebben a sportágban versenyez majd az olimpián. Ettől már csak egy lépésre van: a csapat végleges keretét június 9-én hirdetik ki, és mivel már csak 12-en vannak a nyolc helyre, elég jó esélyekkel indul – pláne úgy, hogy ő egy egészen extra helyzetben van.
A szinkronúszás 1984 óta része a nyári olimpiák programjának, a vizes világbajnokságon 2015-ben Kazanyban debütáltak a férfiak a vegyes párosok küzdelmeiben, idén nyáron pedig Rómában az Európa-bajnokság programjába is bekerült ez a szám.
„Kimondani, hogy megyek majd az olimpiára, szinte elképzelhetetlen számomra, ez valami olyasmi, amit a pályafutásom nagy részében el sem tudtam képzelni, hogy egyszer majd kimondhatok” – nyilatkozta May a francia AFP hírügynökségnek az olimpiai csapat párizsi edzőtáborában, Eaubonne-ban.
picture

Kristina Lum-Underwood és Bill May

Fotó: AFP

May tízéves volt, amikor először találkozott a sportággal, csak azért vágott bele, hogy a lánytestvérével versenyezzen. Utána viszont beindult a buli, a karrierje elején meg tudta nyerni az amerikai nemzeti bajnokság párosversenyét, 1998-ban és 1999-ben pedig ő lett az Egyesült Államokban az év sportolója a sportágában.
Húsz évvel ezelőtt May csak külső szemlélőként figyelhette, ahogy hazája bronzérmet nyert az athéni olimpia csapatversenyében, nem sokkal később pedig úgy döntött, el is búcsúzik a szinkronúszástól. Egy ideig a világhírű Cirque du Soleil vizes produkcióiban vállalt fellépéseket, majd jött a hír: férfi szinkronúszók számára is megnyílt a világbajnokság. Ekkor jártunk 2015-ben, May pedig nem gondolkozott sokat, otthagyta a cirkusz világát, és visszatért a versenysporthoz.
„Meg fogom csinálni, bármi áron. Nem érdekel az sem, ha tök utolsó leszek, csak ott akarok lenni. Szeretném megmutatni a világnak, hogy a férfiaknak is lehet helyük a szinkronúszásban” – mondta akkor.
Aztán olyannyira nem lett tök utolsó, hogy 2015. július 26-án be is írta a nevét gyorsan a sportág történelmébe, amikor megnyerte az aranyat vegyes párosban Christina Jonesszal a technikai versenyben. Ezután még abban az évben a szabadprogramban a kétszeres világbajnok Kristina Lum-Underwooddal ezüstérmes lett, majd sorra jöttek még a világbajnoki érmek: 2017-ben Budapestről, 2023-ban Fukuokából, sőt, még idén Dohából is sikerült elhoznia vb-dobogós helyeket.
picture

Bill May és Christina Jones a vb-arannyal

Fotó: Imago

„Ez fantasztikus lehetőség volt számomra, de egyben a sportág fejlődését is megmutatta” – mondta. „Emellett azt is szerettem volna, ha inspirálhatok más férfiakat, vagy más olyan sportolókat, akik szeretnék a sokszínűséget képviselni a sport bármelyik részében, hogy lássák, lehetnek álmaik, amikért érdemes küzdeni, mert ha küzdenek, sem állíthatja meg őket” – tette hozzá.
Az olimpiai válogatási elvek azonban még közbeszólhatnak May olimpiai álmait illetően: mivel nincs lehetőség a csapattagok cserélgetésére, a kiválasztott nyolc főnek kell részt vennie a technikai, a szabad és az akrobatikus programokban is három egymást követő napon. Ezen a hétvégén tehát azt is tesztelik a csapatnál, hogy vajon a 45 éves May képes lesz-e lépést tartani a fiatalabb csapattársaival, akik közül a hozzá korban legközelebb álló is 25 évvel fiatalabb nála.
Viszont ha minden jól megy, akár már most hétvégén kiderül, álmodozhat-e még May Párizsról. Ha végül ott tud lenni, biztosan az egyik legnagyobb sztorija lesz a sportágnak az idei olimpián.
„Tízéves voltam, amikor odasétáltam ahhoz a medencéhez, és vissza se néztem azóta” – mondta. „Szóval ez most egy hatalmas lehetőség, egy olyan, ami egyszer adatik meg az életben. Először a világon látni fogtok egy szinkronúszó férfit is az olimpián. Annyira szeretném megüzenni a tízéves énemnek, hogy ’hé, egy nap te leszel ez az ember’” – tette hozzá May.

Kövesd a párizsi olimpiai minden pillanatát az Eurosporton, és csatlakozz a Viber-csatornánkhoz, hogy mindig kéznél legyenek a legfrissebb híreink!
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés