eur:
386.98
usd:
356.05
bux:
68088.24
2024. május 18. szombat Alexandra, Erik
Young girl standing in front of the air conditioner and trying to adjust the temperature.
Nyitókép: Getty Images/ Aja Koska

Többet árt, mint használ, ha nem megfelelően működtetjük a klímát

A hőmérsékleti beállítások mellett a klímaberendezések tisztítására és az egyes helyiségek rendszeres szellőztetésére hívta fel a figyelmet Noszek László főorvos. A Kistarcsai Flór Ferenc Kórház fül-orr-gégészeti osztályának vezetője az InfoRádióban elmondta: ha a környezetünkben megjelenő allergéneket felkavarja a berendezésekből kiáramló levegő, fokozódhatnak a panaszok, és akár asztmás roham is kialakulhat az érzékenyebb embereknél.

Mielőtt használatba vesszük a klímaberendezést vagy a légkondicionálót, érdemes hozzáértő szakemberrel kitisztíttatni – legyen szó akár autóról, akár lakásról vagy bármilyen középületről. Sok későbbi problémát, kellemetlenséget megelőzhetünk, ha bizonyos időközönként megismételjük a háztartásunkban található egyes eszközök kipucolását vagy átvizsgálását. Noszek László az InfoRádióban elmondta: ha nem figyelünk oda erre, kórokozók, gombák, baktériumok, élősködők telepedhetnek meg vagy tenyészhetnek a különféle berendezésekben, amelyek aztán a légtérbe jutva betegségeket terjeszthetnek.

Ezek a berendezések nagyon erős légáramlást is képesek kibocsátani, ezért óvni kell a testünket attól, hogy közvetlenül érintkezzen a kiáramló levegővel. A főorvos figyelmeztetett:

a nem megfelelően működtetett klíma többet árt, mint használ a szervezetünknek.

Különösen veszélyes, ha a hideg levegő közvetlenül az arcunkat vagy a testünket éri. A megfázás veszélyén túl ez rosszat tesz az ízületeknek, sőt akár kötőhártya-, fül- vagy arcüreggyulladást is okozhat. Az sem jó, ha csak éjszaka kapcsoljuk be a klímaberendezést, inkább megfelelő szinten kell tartani a hőmérsékletet még lefekvés előtt. Nagy a kockázata, hogy megbetegszünk, ha alvás közben túl nagy a légáramlás a hálószobában.

Noszek László kiemelte: fontos szempont, hogy ne legyen túlzottan nagy különbség a környezeti hőmérséklet és a klíma által előállított levegő hőmérséklete között lakásban és autóban egyaránt. Felhívta a figyelmet, hogy a 3-5 fokos hőmérséklet-különbség még elviselhető az emberi szervezet számára, de

ha ezt a tartományt túllépjük, akkor már veszélyeztetjük az egészségünket, és akár felső légúti szövődmények is kialakulhatnak.

Az osztályvezető főorvos szerint nagyon lényeges, hogy minden eszköz használatát megfelelően sajátítsuk el és figyeljünk a műszaki előírásokra. Ha például beszállunk a nagyon meleg autóba, érdemes lehúzni az ablakokat egy-két percre, hogy ezzel kiáramoljon a fullasztó levegő. A bennrekedt vagy a környezetinél jobban felforrósodott hőmérsékletű levegő kiengedését követően a belső levegőt keringető rendszerek már nem a nagyon forró levegőt fogják keringetni, hanem optimálisabb hőmérsékletűt, és ezáltal el tudjuk kerülni az óriási hőmérséklet-különbségek kialakulását.

Fő a fokozatosság

Noszek László hozzátette: az allergiás embereknek különösen ügyelniük kell a klíma megfelelő használatára, ugyanis ha a környezetükben megjelenő allergéneket felkavarja a berendezésekből áramló levegő, akkor

fokozódhatnak a panaszok – akár asztmás rohamot is előidézhet egy ilyen helyzet.

A főorvos tájékoztatása szerint az érzékenyebbeknél fertőzéses betegséget is okozhat a nem megfelelően kitisztított klímaberendezés. Különösen nagy a kockázat a kisgyermekeknél, az időseknél, a daganatos betegeknél, az idült tüdő- és fül-orr-gégészeti betegségben szenvedőknél, valamint a szív- és érrendszeri problémákkal küszködőknél.

A főorvos azt javasolja, mindenki nagyon figyeljen a fokozatosságra, mert a hirtelen hőmérséklet-változásokat nem mindig viseli jól a szervezet. „A közvetlen hatásoktól sokkal jobban kell védenünk az újszülötteket és a kisgyermekeket, mivel ők fogékonyabbak a betegségekre, fertőzésekre” – figyelmeztetett Noszek László.

A klíma okozta más betegségek

A légkondicionálók kevésbé súlyos, de gyakrabban előforduló betegségeket is okozhatnak. Mivel a klíma nem cseréli a levegőt, hanem újra és újra ugyanazt a levegőt forgatja meg a helyiségrkben, hozzájárulhat különböző fertőzések terjedéséhez. A zárt rendszerben – ellentétben azzal, amikor egy iroda ablakai nyitva vannak – akár egyetlen beteg is elterjesztheti a vírusait – legyen szó influenzáról vagy a gyakori rhinovírusok egyikéről.

Ráadásul a klímás helyiségek levegője általában elég száraz, ami sokaknál okozhat kellemetlen szemszárazságot, torok- vagy orrnyálkahártya irritációt, de akár fejfájást vagy szédülést is. A száraz levegő rosszat tesz a bőrnek is.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.21. kedd, 18:00
Rigó Csaba Balázs
a Gazdasági Versenyhivatal elnöke
Az orosz eliten belüli harcokról is szól Putyin mostani minisztercseréje

Az orosz eliten belüli harcokról is szól Putyin mostani minisztercseréje

Oroszországban, ha egy közszereplő ellen büntetőeljárás indul vagy elítélnek, két dolog szokott igaz lenni: az adott személy ellenzi Vlagyimir Putyin uralmát vagy az ukrajnai „különleges katonai műveletet”, illetve nem számít magas rangú tisztviselőnek. Az állítólag kenőpénzt elfogadó Timur Ivanov védelmi miniszterhelyettes áprilisi letartóztatása baljóslatúan nem a fenti szabályt követte. Rávilágít továbbá az oroszországi befolyásos csoportok közötti feszültségek elmélyülésére, miközben a zsarnok részéről nem látszanak a koherens vezetés jelei.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×