Bajban vannak Orbán kínai barátai

HírKlikk 2024. május 4. 15:45 2024. máj. 4. 15:45

Az elmúlt harminc évben Kína példátlan gazdasági fejlődésen ment keresztül, és egy egész generáció nőtt fel úgy, hogy csak a fellendülést tapasztalta meg. Úgy tűnt, hogy folyamatos növekedést még a Covid-járvány sem tudja megállítani, ám a hamarosan hazánkba látogató Hszi Csin-ping kínai elnök újévi köszöntőjében már kénytelen volt elismerni, hogy gondban van a kínai gazdaság. A bajokat a növekedés motorjának számító ingatlanpiac összeomlása, a rekordnagyságú fiatalkori munkanélküliség, a kereslet hiánya, a külföldi befektetők bizalomvesztése, az önkormányzatok óriási eladósodása, és alapvető strukturális problémák okozták.

A problémák először 2021-ben jelentkeztek az ingatlanpiacon – írta az rtl.hu. Éveken át az építőipar volt a kínai gazdaság húzóereje, amit a hatalmas állami infrastruktúrafejlesztések – autópályák, vasutak, kikötők és repülőterek – mellett az óriásira nőtt ingatlanfejlesztő cégek lakásépítési láza hajtott. Egyes szakértők ugyan már évekkel korábban arra figyelmeztettek, hogy fenntarthatatlan helyzet alakult ki, és az ingatlanlufi egyszer ki fog durranni, de a kormány mindig közbelépett, amíg megtehette.

Miután a kínai kormány 2021-ben korlátozni kezdte, hogy mekkora hitelt vehetnek fel a nagy ingatlanfejlesztő cégek, azok egymás után kezdtek el bedőlni. Az ingatlanpiaci lufi az valójában csak egy tünet és strukturális problémája van az országnak – mondta az rtl.hu-nak dr. Matura Tamás, a Corvinus Egyetem oktatója. 

A szakértő szerint a bajok fő oka, hogy Kína nem állt át 10-15 éve, ahogy akkor tervezték, egy innováción és fogyasztáson alapuló rendszerre, hanem – valószínűleg politikai okokból – továbbra is ragaszkodtak az infrastruktúra- és ingatlanépítésre alapuló GDP növekedési módhoz, ami fenntarthatatlan.

Forrás: rtl.hu