Gordon Gábor: az Élet Menete az életről szól

Millei Ilona 2024. május 4. 14:55 2024. máj. 4. 14:55

„Az Élet Menete gyakorlatilag az életről szól. Természetesen a holokauszt borzalmaira emlékezünk és emlékeztetünk, ugyanakkor ünnepeljük a túlélőket, és az élet szeretetét próbáljuk előtérbe helyezni.” Így foglalta össze Gordon Gábor, az Élet Menete Alapítvány kuratóriumi elnöke a vasárnap immár 20. alkalommal tartandó rendezvény lényegét. Az Élet Menete élén mintegy 90 holokauszttúlélő halad majd, köztük a 90. életévét betöltött Spieler Marietta, aki szerint emlékezni és emlékeztetni kell, hogy a holokauszt soha többet ne történhessen meg.

Vasárnap tartják a holokauszt áldozataira emlékező Élet Menetét Budapesten. A menet 15:00-kor indul a Dohány utcai zsinagóga előtti Herzl térről és a Keleti pályaudvarra érkezik. Gordon Gábor, az Élet Menete Alapítvány kuratóriumi elnöke elmondta, az alapítvány először 2004-ben rendezte meg az eseményt az április 16-i holokauszt Emléknaphoz kötődően, és igyekeznek minden évben – ahogy a naptár és az egyéb ünnepek megengedik – az e naphoz legközelebb eső vasárnap megtartani azt. Az idén egymás után először a keresztény húsvét, utána a zsidó húsvét jött, és ez volt a legközelebbi szabad hétvége. A május 5-i dátumról már tavaly novemberben döntöttek. A budapesti megemlékezés után még éjszaka útnak indulnak, 470 gyereket visznek az „Élet Vonatával” Lengyelországba a nemzetközi Élet Menetére. Most kivételesen esik a két megemlékezés egymás utáni napra, ugyanis a nemzetközi menet dátuma állandó a zsidó naptár szerint, de a Gergely naptárban mindig máskor van. Volt már olyan, hogy előbb volt a lengyelországi menet, aztán a budapesti. 

Gordon Gábor emlékeztetett rá, hogy az Élet Menete Alapítvány nemzetközi szervezetének oktatási projektje 54 országban működik, és az idei budapesti megemlékezés talán attól is egy kicsit más lesz, hogy a nemzetközi szervezet nagyon sok országából érkeznek résztvevők. Majd 300-an jönnek a világ minden tájáról, többek között Mexikóból, Amerikából, Izraelből, Franciaországból, Németországból és vasárnap ők is részt vesznek a budapesti Élet Menetén. 

Az alapítvány számára nem kis meglepetést okozott, hogy – nyilván a Holokauszt 80 emlékév miatt is – az idén nagyon sok holokauszt túlélőt sikerült megnyerni annak, hogy részt vegyen a meneten. Őket elektromos kisautókon szállítják majd a menet élén. 

Kérdésünkre, hogy a fiatalok mennyire látják fontosnak őrizni a holokauszt emlékét, vagy egyáltalán foglalkozni vele, az Élet Menete Alapítvány kuratóriumi elnöke azt válaszolta: nagyon pozitívan látja ezt a kérdést. Szerinte nagyon pozitív jelzés, hogy az a 470 gyerek, akik részt vesznek a budapesti és a nemzetközi Élet Menetén, nem csak zsidó, hanem mindenféle iskolából érkezik. A nemzetközi menetre induló 15 kocsiból álló szerelvényt az Élet Vonatának nevezik. 

Gordon Gábor szerint akár a nemzetközi, akár a budapesti Élet Menete segíti az emlékezés életben tartását. Az Élet Menete Alapítványnak a mostani hétvégén megrendezett három napos nemzetközi konferenciájának előadói nem véletlenül állapították meg, hogy az Élet Menete egy jól működő oktatási program, ami tényleg befogadható a fiatalok számára. Egyébként a konferencia záróeseménye lesz a vasárnapi Élet Menete. 

Mint mondta, ez a típusú holokauszt-megemlékezés nem olyan, mint mondjuk elmenni egy zsinagógába egy megemlékezésre, amit a zsidó hitközség szervez, vagy egy zsidó temetőben részt venni egy gyászmegemlékezésen. Miután az Élet Menetére mindig nagyon sokan elmennek, az már a tömeg erejénél fogva is sokat számít. Szerinte a menettel megtalálták a megemlékezés civilebb módját. A holokauszt témáját nem a vallás felől közelítik meg, és nem azért mondják azt, hogy sokat kell a holokausztról beszélni, mert lelkiismeretfurdalást akarnak az emberekben kelteni. Napjainkban már szinte senki sem él azok közül, akik felelősek az egykori borzalmakért, ahogy a gyerekek sem felelősek a szüleik, nagyszüleik, dédszüleik tetteiért. Emiatt tehát egyetlen gyereknek sem kell megbélyegezve éreznie magát. Így egy fiatal, ha érdekli a téma, szívesen meghallgatja, hogy mit tanít a holokausztról egy olyan civil szervezet, mint az Élet Menete Alapítvány, mert tegyük föl, ő mást hallott a nagypapától. 

Spieler Marietta, aki túlélte a holokausztot, 90 évesen is természetesnek tartja, hogy részt vegyen az Élet Menetén. De nem csak természetesnek, hanem fontosnak is, mert, ahogy mondta, most már sokan nem hisznek el semmit. Sőt, vannak a világon olyanok is – köztük egy zsidó csoport –, akik azt is mondják, már nem kell emlékezni. A többség viszont – hozzá hasonlóan – azt az álláspontot képviseli, hogy emlékezni és emlékeztetni kell, hogy a holokauszt soha többet ne történhessen meg. 

Spieler Marietta történetét a Hírklikk olvasói már ismerik, a vele történteket itt olvashatják. 

Felidézte, hogy napjainkban a világ sok pontján tüntetnek Izrael ellen, ő pedig épp a közelmúltban tette fel a Facebookra azoknak a gyerekeknek a fényképét, akiket tavaly október 7-én a Hamasz terrorszervezet támadása közben az egyik kibucban megöltek. Egy csecsemő nincs rajta, róla nyilván még nem készült fotó. De az akkor és ott történtek bizonyítják, hogy ugyanaz megtörténhet máskor is. Az amerikai elitegyetemeken most demonstráló szélsőbaloldali fiatalok is népirtóknak tartják Izraelt, és ugyanúgy a zsidókat teszik mindenért felelőssé, mint tették mások több mint 80 évvel ezelőtt. 

Marietta azt mondja, a gyűlölet okát nagyon nehéz megtalálni, egyszerűen valakiket mindig gyűlölni kell, mindig kell, hogy legyen a gyűlöletnek tárgya. Ám közben az arab országok egyike sem vállalja a „palesztin népet”, egyik sem fogadja be, mindegyik ott tartja egy egészen kis területen bezárva. Ha pedig az izraeli hadsereg megpróbálja levadászni az ott tartózkodó terroristákat, akkor azok maguk előtt tolják a civileket, s utóbbiak lesznek nagy számban az áldozatok. Marietta szerint patthelyzet alakult ki, de ez arra vezethető vissza, hogy Izrael Állam 1948-as megalapítása után az arabok nem fogadták el a kétállami megoldást, viszont azonnal indítottak egy háborút. Pedig az izraeliek akkor még nyitottak lettek volna egy ilyen megoldásra. A jelenlegi izraeli vezetés – ráadásul öncélból, hogy kitolja az időt a hatalmon maradása érdekében ameddig csak lehet –, még rá is tesz egy lapáttal. 

Spieler Marietta úgy gondolja, nem maga a budapesti Élet Menete, mint napi esemény segíti az emlékezés életben tartását, hanem az, amit maga az Élet Menete Alapítvány csinál. Például, hogy diákokat oktat, most is elvisz közülük 470-et Auschwitzba. 

Az Élet Menetének résztvevői között nagyon sok az idős ember. Most már sajnos nem csak a túlélők nem tudnak menetelni, hanem az 1946-ban, 1947-ben születettek közül se mindenki – véli Marietta. Őket kis elektromos autókban szállítják a menet élén. Bár tavalyig ő maga nem ült be a kis kocsiba, az idén már ezt a megoldást választja. Ennek többek között az is az oka, hogy a túlélőket az idei menet végállomásától, a Keleti pályaudvartól rögtön viszik a Liszt Ferenc repülőtérre, ahol egy izraeli charter gép várja őket, amivel Lengyelországba utaznak. Ott pedig az Élet Vonatával érkező fiatalokkal együtt vesznek majd részt az Auschwitz-Birkenau közötti nemzetközi meneten.  

Marietta úgy gondolja, a mai fiatalok nem tudnak eleget az egykori borzalmakról. Pedig a másod- és harmadgenerációt érdekelné a történelemnek ez a része, hiszen azok, akik hazajöttek a haláltáborokból, évtizedekig nem beszéltek az ott történtekről, azt, amit átéltek, nem akarták a gyerekeiknek elmondani. Ugyanakkor még mindig van táptalaja a gyűlöletnek is. Erről azonban sosem a gyerekek, hanem a szülők tehetnek. A gyerekek önmaguktól nem kezdenek el zsigerből gyűlölködni – mondta Spieler Marietta.