8p

Pénteken délután 4 óráig tizenhárom jelölő szervezet adta le a szükséges húszezer ajánlást az európai parlamenti választáshoz, ám hogy közülük mennyi szerez mandátumot és milyen eloszlásban, arról a magyar polgároknak annyi tippje van, ahány közvélemény-kutatást lát. Az egyes mérések közti eltérések okairól, feloldásáról az Iránytű Intézet vezető kutatója, Ember Zoltán nyilatkozott lapunknak.

Pénteken délután 4 órakor lejárt az ajánlóívek leadásának határideje az európai parlamenti (EP-) választásra. Eddig az időpontig tizenhárom párt, pártszövetség tett eleget ennek, a szavazólapra az a formáció kerülhet fel, amely legalább 20 ezer érvényes ajánlást kapott, a bejelentett listák sorrendjét a szavazólapon pedig pénteken este sorsolták ki. A Nemzeti Választási Bizottság (NVB) honlapjának adatai szerint az EP-szavazólapon a pártok az alábbi sorrendben lesznek feltüntetnve:

  1. Megoldás Mozgalom
  2. LMP
  3. DK–MSZP–Párbeszéd
  4. Második Reformkor
  5. Mindenki Magyarországa Néppárt
  6. Momentum
  7. Fidesz–KDNP
  8. Jobbik–Konzervatívok
  9. Új Alternatíva
  10. Tisza Párt
  11. Magyar Kétfarkú Kutya Párt
  12. Mi Hazánk
  13. Nép Pártján

Az EP-választáson történő induláshoz 20 ezer ajánlás kell
Az EP-választáson történő induláshoz 20 ezer ajánlás kell
Fotó: Facebook / Orbán Viktor

A szabályok szerint a listára legfeljebb az adott ország által delegálható képviselők száma háromszorosának megfelelő jelölt kerülhet fel, ez listánként legfeljebb 63 főt jelent. A megszerzett mandátumokat a listán elfoglalt sorrendben osztják ki, ha valaki azt nem veszi át, akkor a helyébe a listán soron következő lép. Ám ha valakinek ciklus közben szűnik meg a mandátuma, akkor az ő helyére a lista bármely tagját delegálhatja a jelölő szervezet.

Szombaton kora délután Jakab Péter, a Nép Pártján elnöke Facebook-oldalán azt közölte, az általuk leadott 20 300 ajánlásból a Nemzeti Választási Iroda 400-at érvénytelennek nyilvánított, a maradék 19 900 aláírás viszont kevés az EP-induláshoz.

Eltérő eredmények

Ami igazán izgalmas, hogy hogyan is alakul majd az öt hét múlva esedékes választás eredménye. Erre szolgál(ná)nak előrejelzésként a közvélemény-kutatások. Ám azok az utóbbi pár hétben – elsősorban a kormánykritikus térfélen, de a Fidesz támogatottságát tekintve is – drasztikusan eltérő eredményeket produkáltak, erről főszerkesztőnk, Csabai Károly egy jegyzetet is írt.

A listát választani tudó biztos szavazókra vonatkozó mérések eredményeit infografikán is ábrázoljuk. (Csak azokat a formációkat tüntettük fel, melyek valamennyi kutatásban szerepelnek.)

Az adatfelvételek időpontjai:

  • Nézőpont: április 2-4.,
  • Závecz Research: április 4-11.,
  • Iránytű: április 17-19.,
  • Republikon: április 22-26.,
  • Medián: április 26-29.,
  • Publicus: április 26-30.

Az ábrából látható, abban konszenzus van, hogy a Fidesz megnyeri az EP-választást: a hat kutatócégből három  bőven 40 százalék feletti sikert jósol a kormánypártnak. Szignifikáns az eltérés viszont két kutatás eredményében, melyek bőven 40 százalék alatti eredményt mutattak. Egy mérés hibahatáron belül 40 százalék körüli eredményt jósol.

A kormánykritikus, ellenzéki oldalon hat közvélemény-kutató közül három a Magyar Péter nevével fémjelzett Tisza Pártot tartja a legerősebb formációnak, a Fidesz-közeli Nézőpont Intézet, illletve a Publicus hibahatáron belül „ikszre hozza” a meccset a Tisza és a DK vezette hárompárti összefogás között, míg a Závecz Research nagyon jelentős előnyt mér Dobrev Kláráéknál Magyar Péterék előtt.

Abban is eltér a közvélemény-kutatók mérése, hogy egyáltalán hányan ugorják meg az ötszázalékos bejutási küszöböt. A – hangsúlyozzuk: különböző időpontokban készült – mérések alapján elképzelhető, hogy csak három, de az is lehet, hogy hat lista is megkapja a szükséges szavazatarányt.

Időbeliség, minta, hibahatár

A közvélemény-kutatások közti eltérésekről lapunk megkeresésére Ember Zoltán, az Iránytű Intézet ügyvezetője nyilatkozott. Elsősorban rámutatott, az eltérések oka lehet az időben eltérő adatfelvétel. Az ebből fakadó eltérések szerinte a Fidesz esetében nehezen magyarázhatók, az ellenzéken belül mért eltérésekre viszont ez magyarázatot ad – vélte.

Kiemelte, hogy amikor a pártot választani tudó biztos szavazókról beszélünk, akkor máris nem a kutatásban részt vevő ezer ember a minta, hanem például az ő esetükben 400-420 főről van szó. „Máris beszélhetünk egy hibahatár-problémáról: minél kisebb populációt elemzünk, a hibahatár annál inkább exponenciálisan nő” – emelte ki az elemző.

Ember Zoltán hangsúlyozta,

„hogy maradéktalanul össze tudjunk hasonlítani két közvélemény-kutatást, ahhoz a módszereknek a pontos ismerete lenne szükséges”.

Felidézte, a ’90-es években az ezredforduló környékéig még voltak ilyen jellegű beszélgetések a különböző kutatóintézetek között, aztán ezek kikoptak. Elárulta, a kutatók szoktak beszélgetni négyszemközt például a kutatási kérdés megfogalmazásáról vagy a telefonos operátor tréningjéről, instrukcióiról, ennek ellenére úgy érzi, hogy – mint fogalmazott – „sokszor arra lenne szükség, hogy összezárják őket egy napra egy terembe”.

Arra a felvetésünkre, hogy az utca embere ezekből a számokból hogyan kaphat valós képet a politikai erők támogatottságáról, Ember Zoltán elismerte, valóban nagy szórásokat mutatnak a közvélemény-kutatók, így az állampolgár nehéz helyzetben van. Nem tartotta rossznak a „sima” átlagolós módszert sem, illetve a két szélsőséges mérés figyelmen kívül hagyásával történő átlagolás módszerét sem.

Ember Zoltán nemzetközi példát említve közölte, Németországban hetente három közvélemény-kutatás jelenik meg, és az ottani nyolc jelentős kutatóintézet gyakorlatilag ugyanazokat az értékeket kapja. Péntek reggeli adatokat idézve felhozta, a CDU például minden intézetnél 29 és 33 százalék között áll, és a többi pártnál is egy-két pontos eltérések vannak.

Az Iránytű Intézet vezető kutatója arra is felhívta a figyelmet, hogy azt is érdemes nézni, hogyan tálalja egy kutató vagy meséli el egy elemző, ő mit lát a számok mögött. Markáns példaként jegyezte meg a 2016-os amerikai elnökválasztás esetét, ahol a közvélemény-kutatók, elemzők az adatokból azt olvasták ki, Hillary Clinton biztosan nyeri a voksolást, ám azok, akik valószínűségszámítással, statisztikával, sportfogadással foglalkoztak, mint például a 538 nevű cég csapata, azt olvasták ki belőle, valószínűbb Clinton győzelme, de Trump is befutó lehet.

Arra a kérdésünkre, hogy várhatóak-e még kutatások az EP-választásig hátralevő időben, Ember Zoltán úgy felelt, „a magyarok sajnos nincsenek elkényeztetve közvélemény-kutatásokkal”. Ő maga arra számít, még májusban minden intézet elő fog állni újabb kutatással.

Magas részvétel

Idén először egyszerre rendezik az – egyaránt ötévente esedékes – önkormányzati és EP-választást is. Ezzel kapcsolatban Ember Zoltán arra számít, a korábbi, 30-40 százalék közötti részvétel jóval magasabb lesz. Kiemelte, a nagyobb települések lakóit jobban érdekli az európai parlamenti választás, mint a kistelepüléseken élőket. Az önkormányzati választáson azonban pont fordított a helyzet: a kistelepülések lakói nagyon szeretnek menni szavazni, a nagyvárosoknál attól függ, mekkora a tét, az úgynevezett részvételi lyuk” pedig a legnagyobb községek, kisvárosok kategóriájában szokott lenni. Ember Zoltán arra számít, ez a két ellentétes hatás nagyjából kiegyenlítődik. Megjegyezte, a Fidesz szimpatizánsainak összetétele a kistelepüléseken élők irányába billent el, így érthető lépés volt a két választás összevonása.

A kistelepüléseken élők az önkormányzati választáson aktívak, az EP-választás kevésbé érdekli őket
A kistelepüléseken élők az önkormányzati választáson aktívak, az EP-választás kevésbé érdekli őket
Fotó: Depositphotos

A vezető kutató viszont azt is megjegyezte, Magyar Péter megjelenése teljesítményre késztet mindenkit, elsősorban nyilván Magyar Pétert – tette hozzá humorosan. Komolyra fordítva a szót, azt mondta, másodsorban a Fidesznek kell teljesítenie, hiszen – vélte – „hatalmas kudarcnak élnék meg, ha nem nyernék meg a választást nagyon”. Az Iránytű Intézet ügyvezetője szerint 45 százalék alatti eredmény esetén problémás, 40 százalék alatt pedig „elég cikis” helyzetbe kerülne a kormánypárt, ezért Orbán Viktorék minden erőforrást a mozgósításra fognak fordítani. A Tisza Párt ellenzékre gyakorolt hatásáról úgy vélte, korábban az volt az üzenet, hogy a 2024-es EP-választás tétje, 2026-ra ki lesz az ellenzék vezető ereje. Ember Zoltán szerint ebből nem sült volna ki magas részvétel, mert a Fidesznek nem volt célja felhevíteni a közeget, az ellenzéknek pedig az előbbi üzenete nem túl mozgósító. Magyar Péter felbukkanásával azonban nekik is muszáj „rátaposni a gázra”. Példaként említette a Momentumot, amely – vélte a kutató – érzi, hogy gondban lehetnek az ötszázalékos küszöb elérésével.

Ember Zoltán szerint

„ha mindenki azt érzi, hogy versenyhelyzet van, hogy komoly a tét, az magas részvételt eredményez”.

Az Iránytű Intézet ügyvezetője elárulta, erről kutatás ugyan nem készült, de öt héttel a választás előtt úgy véli,

a részvételi hajlandóság az 55-60 százalék közötti sávba is fel tud kúszni.

A kutató kiemeli, ez nem kutatás, hanem egy matematikai becslés, ugyanis a kutatások túl szokták mérni a részvételi hajlandóságot. Ennek okaként az emberek konformitását nevezte meg: nem szeretik azt mondani, hogy nem mennek el, illetve a politika iránt semennyire sem érdeklődő embereket a közvélemény-kutatók nehezen érik el. Lapunknak elárulta, ez a becslés náluk 58 százalékos részvételt mutatott, ami magasabb, mint egy önkormányzati választáson, és jóval magasabb, mint az EP-választásokon.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!