eur:
386.98
usd:
356.05
bux:
68088.24
2024. május 18. szombat Alexandra, Erik
Nyitókép: Pixabay

Az étrend-kiegészítőket vizsgálja az ügyészség: a szabad piac vonzza a tisztességtelen vállalkozásokat

Internetes reklámok formájában és a közösségi oldalakon sokszor láthatnak a felhasználok olyan hirdetéseket, amelyek arról szólnak, hogy a különböző gyógygombákat, növényeket vagy gyümölcsöket nagy koncentrátumban tartalmazó étrend-kiegészítők alkalmasak a súlyos, akár daganatos betegségek gyógyítására, megelőzésére. De vajon mit hihetünk el ezekből és mit nem?

A mai világban akár az üzletekben, drogériákban, akár az interneten rengetegféle étrend-kiegészítővel vagy speciális tulajdonsággal rendelkező élelmiszerrel találkozhatunk – mondta Jagusztin Tamás, a Pest Vármegyei Főügyészség osztályvezető ügyésze az InfoRádióban. Leszögezte, a gyógynövényekre, gyógyszerekre, egyéb gyógyhatású készítményekre más szabályok az irányadók, mint az étrend-kiegészítőkre.

Az ügyész elmondta, az étrend-kiegészítők alapvetően élelmiszerek, amelyekről a gyártójuk, forgalmazójuk azt állítja, hogy koncentrált, adagolt formában (kapszula, por, ampulla) tartalmaznak olyan tápanyagot vagy kedvező élettani hatással bíró anyagot, aminek szedése a hagyományos táplálkozás mellett az egészségre kedvező plusz hatást biztosít.

Nagyon széles annak a spektruma, hogy milyen hatásfokkal rendelkeznek ezek a recept nélkül kapható készítmények, ezért is kezdett el velük foglalkozni az ügyészség. Ugyanis az egészen visszafogott állítások mellett, minthogy kedvező élettani hatással bír a készítmény, vannak jóval erősebb ígéretek is, például, hogy erősíti az immunrendszert, méregtelenítő hatású vagy éppen vírus- és baktériumölő. És vannak egészen erős állítások is, melyekben azt hirdetik az adott termékről, hogy alkalmas betegségek gyógyítására, a kialakulás kockázatának csökkentésére, sőt, olyannal is lehet találkozni, hogy egy-egy étrend-kiegészítő a tudomány jelen állása szerint hatékonyan nem gyógyítható betegségek, mint a daganatos megbetegedések megelőzésére és orvoslására is használható – sorolta Jagusztin Tamás.

Az osztályvezető főügyész szerint az étrend-kiegészítők piaca jelenleg nem igazán ellenőrzött. Ezek a termékek bejelentéskötelesek, vagyis be kell jelenteni a hatóságok felé a forgalmazásukat, illetve be kell mutatni, hogy milyen információk állnak a termékek címkéjén, mit tartalmaznak. Azonban arra vonatkozóan, hogy utána ezeket az étrend-kiegészítőket hogyan reklámozzák, és hogy valóban tudják-e azt a hatásfokot, amit nekik tulajdonítanak, nincsen kötelező hatósági vizsgálat.

A Pest Vármegyei Főügyészség ügyésze szerint ez egy nagyon széles terület, rengeteg reklámmal, állítással találkoznak. Hozzátette, ez a fajta szabad piac óhatatlanul hozza magával a tisztességtelen vállalkozásokat is, akik olyasmiket állítanak ezekről az étrend-kiegészítőkről, amikről ők maguk sem győződtek meg, illetve amit a jogszabály meg sem engedne.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.21. kedd, 18:00
Rigó Csaba Balázs
a Gazdasági Versenyhivatal elnöke
Az orosz eliten belüli harcokról is szól Putyin mostani minisztercseréje

Az orosz eliten belüli harcokról is szól Putyin mostani minisztercseréje

Oroszországban, ha egy közszereplő ellen büntetőeljárás indul vagy elítélnek, két dolog szokott igaz lenni: az adott személy ellenzi Vlagyimir Putyin uralmát vagy az ukrajnai „különleges katonai műveletet”, illetve nem számít magas rangú tisztviselőnek. Az állítólag kenőpénzt elfogadó Timur Ivanov védelmi miniszterhelyettes áprilisi letartóztatása baljóslatúan nem a fenti szabályt követte. Rávilágít továbbá az oroszországi befolyásos csoportok közötti feszültségek elmélyülésére, miközben a zsarnok részéről nem látszanak a koherens vezetés jelei.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×