Viszont a legfejlettebb országokban annál inkább

Úgy tűnik, minél fejlettebb egy ország, annál jellemzőbb a home office. Például amíg az Európai Unió lakosságának 22,5 százaléka dolgozott otthonról 2022-ben, addig a magyarországi arány 10,6 százalék volt.


Magyarországon kevésbé jellemző a home office, mint az EU legtöbb országában

A világjárvány alatt számos munkahelyen rendeltek el otthoni munkavégzést. Különösen az irodai munkakörökben volt ez elterjedt, ahol az infrastruktúra (például számítógép és internetkapcsolat) lehetővé tette a feladatok ellátását az irodán kívülről is.

A távmunka jelentős idő- és költségmegtakarítást jelenthet a munkavállalóknak, hiszen nem kell naponta bejárniuk az irodába. Ez javíthatja a munka és a magánélet egyensúlyát, valamint előnyös lehet fenntarthatósági szempontokból is.

Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzése pedig rámutat, minél fejlettebb egy uniós tagállam, annál gyakoribb a home office.

2022-ben a 15-64 éves korosztályban a foglalkoztatottak 22,5 százaléka végzett otthonról munkát az Európai Unió tagországaiban. A legtöbben Hollandiában élnek a home office lehetőségével. A németalföldi országban a két évvel ezelőtt közölt adatok szerint a munkavállalók 53 százaléka végzett időnként vagy rendszeresen otthonról munkát. A lista élmezőnyében Svédország és Finnország van még, míg Görögországban, Bulgáriában és Romániában kevésbé jellemző az otthoni munkavégzés. Magyarországon a 15 és 64 év közötti korcsoportban a foglalkoztatottak 10,6 százaléka dolgozott otthonról 2022-ben. Ez az arány a duplája a Romániában és Bulgáriában jegyzett értéknek

- idézi Erdélyi Dórának, a tanulmány szerzőjének rádiós nyilatkozatát az InfoStart.

Kisebb az előléptetés esélye, de boldogabbá tehet a távmunka

Az amerikai Resume Builder kutatása pedig azt mutatta ki, a távmunkában dolgozókat kisebb eséllyel léptetik elő, mint a fizikailag az irodában tevékenykedő társaikat. Azonban stresszből is kevesebb juthat nekik.

Az 1190 fő részvételével készült felmérés szerint amíg a home office-ban lévők 42 százaléka kapott előléptetést tavaly, addig az irodában dolgozók 55 százaléka. Viszont a hibrid munkavégzésnél ez az arány az utóbbi értékhez nagyon közeli, 54 százalékos volt – számolt be róla a Business Insider.

Az is kiderült, a távmunkások 41 százaléka kapott legalább 10 százalékos béremelést 2023-ban. Ezzel szemben az irodai és hibrid munkavállalók 50 százaléka.

Azonban a felmérés arra is rávilágított, a home office-ban dolgozók boldogabbak lehetnek az irodába járó kollégáiknál. A távmunkások kevesebb stresszről és boldogtalanságról számoltak be: 8 százalékuk minősítette a mentális egészségét „rossznak vagy szörnyűnek”, szemben az irodában dolgozók 11 százalékával. Emellett az irodai alkalmazottak 43 százaléka jelentett magas stresszszintet, viszont a home office-osoknál ez az érték "csupán" 30 százalék volt.

Az is kiderült, az irodai munkavállalók fele tervez új állást keresni 2024-ben. Ezzel szemben a távmunkások nagyjából harmada készül ugyanerre.


Ne hagyd ki!