Nem azért, mert őrült lett volna, vagy mert professzor volt.

Talán nincs ember a földön, aki ne találkozott volna Albert Einstein nevével, ami nem is meglepő, hiszen személyében nemcsak egy egyszerű Nobel-díjas elméleti fizikust tisztelhetünk, hanem a 20. század, sőt, talán a modern kor egyik legjelentősebb tudósát is. Gondolj csak bele, Isaac Newton, Galileo Galilei és Arisztotelész mellett kinek a nevét mondanád magadtól, ha tudósokat kellene felsorolnod? Hát persze, hogy Einsteinét!

Albert Einstein még a lóvontatású kocsik korában született (1879. március 14-én, Ulmban), de ötletei olyan jelentős technológiai forradalmat indítottak el, ami egy évszázad alatt több változást hozott a világba, mint ami az azt megelőző két évezred során volt tapasztalható. Zsenialitására jellemző, hogy előre tudott jelezni olyan dolgokat, amiket száz évvel később a gyakorlatban is bizonyítottak: például 2016. február 11-én amerikai kutatók bejelentették, hogy Einstein gravitációs hullámokkal kapcsolatos elmélete igazolódott, ezzel a felfedezéssel pedig meg is született egy új tudományág, a gravitációshullám-csillagászat.

Továbbmegyünk, valószínűleg Einsteinnel kapcsolatban a relativitáselmélet és az E=mc² (adott tömegnek megfelelő energia egyenlő az adott tömeg szorozva a fénysebesség négyzetével) is beugrik szavak-kifejezések szintjén, még ha nem is tudod (felfogni/megérteni), mit jelentenek ezek. És abban is egészen biztosak vagyunk, hogy a német fizikus nevét hallva rögtön előtted van a védjegyévé és az őrültprofesszor-frizura vizuális szinonimájává vált robbantott, de talán inkább csak bozontos haja:

Einstein arcképe egyike a legismertebbeknek a világon, természetesen nem elvitatva, főleg nem lekicsinyelve tudományos érdemeit, de ez nagyban az extravagánsak tűnő frizurájának köszönhető. De miért volt olyan őrültprofesszoros a hajkoronája? Spoiler: nem azért, mert őrült lett volna, de nem is azért, mert professzor volt.

Egyszerűen csak arról van szó, hogy (második) felesége, Elsa Löwenthal hiába próbálta meg rávenni, Einstein takarékossági megfontolásból nem volt hajlandó elmenni fodrászhoz, ezért a nejének kellett levágnia a haját.

„Amikor már túl hosszú volt a haja, amikor már túl volt egy határon, Elsa ollóval vágta le, amit Einstein hajlandó volt elviselni. A professzorfeleség kóros rövidlátó volt, de vágás közben nem tudta a kezében tartani a lornyonját

– nyilatkozta egyszer egy interjúsorozat során a legendás német fizikus háztartásvezető-nője, Herta Waldow.

Hosszú nyélen a szem elé tartott, összecsukható, ma már ritkán használatos női szemüveg.

Akkor már megmutatjuk a fodrászt, azaz Einstein feleségét, Elsa Löwenthalt is:

(Forrás: The Washington Post, Múlt-kor, Wikipédia, fotó: Getty Images)

Ez is érdekelhet:

És te tudod, miért találták fel 74 éve a tévé távirányítóját?

A kényelmi funkció csak a kisebbik része a dolognak.

53 éve folyamatosan ég a pokol kapuja, mert félrement a szovjet geológusok ötlete

1971-ben volt egy ötletük a szovjet geológusoknak, nem jött be.

Azt tudod, miért látjuk néha nappal is a Holdat?

Furcsának tűnhet, hogy a nappali égbolton is láthatjuk a Holdat, de valójában ez teljesen normális.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Tudod, kinek a hibája a parkolóóra feltalálása, és miért kell egyáltalán a parkolásért fizetni?

Rájöhettek, hogyan épültek fel az egyiptomi piramisok

A Samsung 43 másodpercnyi színtiszta alázással reagált az Apple botrányos reklámjára

További cikkeink a témában