eur:
386.98
usd:
356.05
bux:
68088.24
2024. május 18. szombat Alexandra, Erik
Nyitókép: NASA

Forradalmi újításra készül a repülésben a NASA

Egy új fejlesztésnek köszönhetően a következő évtizedben már sokkal hatékonyabban működő hajtóművekkel repülhetnek a kereskedelmi járatok.

A repülőgépek jelentős mennyiségű szén-dioxidot juttatnak a légkörbe, amely mára annyira megtelt üvegházhatású gázokkal, hogy felgyorsította a globális felmelegedés folyamatát. A hvg.hu cikke szerint két megoldás lehetséges: vagy elektromos repülőgépeket kell alkalmazni, vagy olyan hajtóműveket kell kifejleszteni, amelyek jóval hatékonyabbak a mostaniaknál.

A NASA mérnökei ennek megfelelően az utóbbi időben egy 130 centiméter hosszúságú hajtóművön végeztek különböző teszteket. A DART (Dgen380 Aero-Propulsion Research Turbofan) nevű fejlesztés nagyjából feleakkora, mint amekkora hajtóműveket jelenleg a kisebb repülőgépeknél használnak.

A teszteket nem egy kész hajtóművön, hanem csak egy prototípuson végezték, amivel sok pénzt tudtak megspórolni a mérnökök. A miniatűr hajtóművet a francia Akira nevű cég építette, a NASA pedig 2017-ben vásárolta meg. Az eszköz kialakításának köszönhetően

a beáramló levegő nagy része megkerüli a motor magját, ami jóval alacsony fogyasztást és halkabb működést eredményez.

A tervek szerint az évtized végére készülhet el egy új, a fogyasztás szempontjából hatékonyan működő hajtómű, amit 2030 után akár már a kereskedelmi repülőgépek is használhatnak.

Címlapról ajánljuk
Szuperhatalmak versengenek egymással azért, ami egyre keresettebb az egész világon

Szuperhatalmak versengenek egymással azért, ami egyre keresettebb az egész világon

Rengetegféle chipet gyártanak világszerte, amelyek még inkább kompatibilisebbek azokkal a felhasználási területekkel, ahol félvezetőket használnak – mondta az InfoRádióban a chipek jelentőségéről és egyre hangsúlyosabb szerepéről elemzést író Tasnádi Zsombor. Arról is beszélt, hogy a legmodernebb chipeket a hadiipar is beveti, rakétarendszerek vezérléséhez használják.

Már itthon is megvásárolható egy új eszköz, ami nagyon hasznos a cukorbetegeknek

A szenzor a könnyen megoldható beültetést követően folyamatosan adatokat szolgáltat arról, hogy pontosan mennyi glükóz van a szervezetben. Kis János Tibor diabetológus szakorvos az InfoRádióban elmondta: az ujjbegyes méréssel szemben az okostelefonnal összekapcsolható szenzor 1–5 percenként mér, és naponta 288–1440 eredményt mutat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.21. kedd, 18:00
Rigó Csaba Balázs
a Gazdasági Versenyhivatal elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×