Óriási siker, a magyar hokisok legyőzték a világbajnokság házigazdáját

2024.05.03. 22:01
A magyar férfi jégkorong-válogatott hosszabbítás után 3–2-re legyőzte a házigazda Olaszországot a bolzanói divízió I/A-világbajnokság negyedik fordulójában. Don MacAdam szövetségi kapitány együttese szombaton az első helyen álló Szlovéniával találkozik 19.30-kor.

magyar csapat vasárnap álomrajtot vett a bolzanói divízió I/A világbajnokságon, Erdély Csanádék előbb Japánt, majd a Koreai Köztársaságot győzték le. Utána azonban nagy meglepetésre kikaptak Romániától.

A vereség után a válogatott egyik legjobbja, a harmadik-negyedik sorba száműzött Galló Vilmos lebohócozta Don MacAdam szövetségi kapitányt, amiért később bocsánatot kért.

Csütörtökön a játékosok szabadnapot kaptak, mindenki kiszellőztette a fejét, így nyugodt légkörben telt a péntek délelőtti jeges edzés. Don MacAdam az első két találkozón alkalmazott támadósorokat játszatta. Hiányzott viszont a hátvéd Fejes Nándor, aki a románok ellen szenvedett sérülést, rá az utolsó két mérkőzésen már nem számíthat a szakmai stáb.

Galló a tréning második felében gyakorolt emberelőnyös játéknál azt a mezt viselte, amelyet a második számú létszámfölényes brigád – számolt be a fejleményekről az MTI tudósítója. A finn KooKoo csapatának játékosa az olaszok ellen aztán a harmadik sorba került Nemes Mártonnal és Sárpátki Tamással.

A jelenleg legmagasabban jegyzett magyar hokis az eddigi három bolzanói összecsapáson egyetlen pontot szerzett: a japánok elleni üres kapus találatnál maga is betalálhatott volna, azonban önzetlenül Hári Jánossal lövetett gólt.

A pénteki volt a negyedik játéknap a bolzanói divízió 1/A-s világbajnokságon. A 12.30 perckor kezdődő mérkőzésen a 17 erdélyi magyarral felálló Románia 3–2-re verte a Koreai Köztársaságot, amivel Magyarország elé ugrott a virtuális tabellán, és fellépett a második helyre. Pár órával később a legerősebbnek tartott Szlovénia 3–1-re nyert Japán ellen, így nagy lépést tett a feljutás és a 16-os elit irányába. (Olyan nagyot, hogy a mi eredményünk ismeretében ez már össze is jött a szomszédnak, így ellenünk csupán az dől el, hogy elsőként vagy másodikként jut fel.)

A házigazda olaszok két győzelemmel kezdték a tornát, bár Japánt csak hosszabbításban tudták két vállra fektetni. Utána pedig kikaptak a szlovénoktól, így ők is extra motivációval léptek jégre pénteken. A vb előtt a magyar válogatott 6–5-re verte Olaszországot felkészülési mérkőzésen, amiből nyilván nem lehetett levonni semmilyen érdemi következtetést, inkább az jelentett sokat, hogy Sofron István visszatérhetett a csapatba az egymeccses eltiltását követően.

Első harmad

A csapatok telt ház előtt léptek pályára, de a mieink ettől nem illetődtek meg. Bátran kezdtek, működött a letámadás, a lendületet Varga Balázs kiállítása törte meg, aki kézzel irányította a korongot, amiért két percre kiküldték őt a bírók a büntetőpadra. Az olaszok pontatlanul járatták a korongot emberelőnyben, nem igazán tudtak veszélyesek lenni Bálizs Bence kapujára öt a négy ellen – cserébe a 32. születésnapját pénteken ünneplő Hári Jánost kétszer is beledöngölték a jégbe. Bálizs aztán Daniel Mantenuto beleszúrása után védett nagyot, a korong szerencsére kifele pattant róla.

Pár perccel később Garát Zsombort állították ki a bírók két percre akadályozásért, de a házigazdák a második előnyüket sem tudták gólra váltani, sőt, a védő Stipsicz Bence révén emberhátrányban is sikerült gólhelyzetbe kerülnie a magyar válogatottnak, de kimaradt a ziccer. A harmad felén túl aztán Sárpátki vette célba Damian Clara kapuját, a korong a bal oldali vas mellett zúgott el kevéssel.

Hét perccel a vége előtt Sebők Balázs ütött oda Diego Kostnernek, de a bírók nem vették észre, mi történt Bálizs kapuja előtt, így Don MacAdamnek nem kellett újra beküldeni az első számú emberhátrányos egységét. A másik kapu előtt Peter Spornberger tüntette el Sofront, így Olaszország is megkapta az első kisbüntetését, 5 a 4-re támadhattak a magyar játékosok. Ugyan jól járt a korong, de gól ebből az emberelőnyből sem született.

Aztán jött egy páros kiállítás, Hadobás Zétény mellett Tommy Purdeller csüccsent le a büntetőpadra kakaskodásért. A harmad vége felé egyre tapinthatóbb volt a feszültség a jégen, egymást követték a kemény ütközések, igazi playoff-szaga lett a meccsnek. Közben a magyar szurkolók is kitettek magukért, a televízión keresztül is átjött, hogy hangosabbak, mint a létszámfölényben lévő olasz drukkerek.

Második harmad

A középső játékrész elején Sofron ütközte le keményen, de abszolút szabályosan Alex Trivellatót, aki néhány másodpercre nem tudta, milyen rendezvényen van. Még a hordágyat is betolták az olaszok, de arra szerencsére nem volt szükség, egyenlő létszám mellett folytatódott a meccs.

Percekkel később Anthony Salinitri helyzeténél Bálizs védett nagyot a mamuttal, aztán a játékosok izmozásától felboruló magyar kapuban két olasz is elesett, ritkán látni ilyen jelenetet jégkorongmeccsen. Daniel Catenacci aztán kihagyta a kihagyatatlannak tetsző helyzetet, nem tudta az üres kapuba terelni a korongot. A másik oldalon Galló került közel a gólszerzéshez, centikkel suhant el a korongja a jobb felső mellett. Majd Nemes Márton buktatta a kiugró olasz csatárt, a bírók ki is szórták őt azonnal két percre.

Salinitri kapáslövése után Bálizs védett a lepkés kesztyűjével, hogy aztán a hullafáradt magyar védők kibekkeljék a hátrányból hátralévő másodperceket valahogy.

Aztán jött Sofron, de még hogy!

A magyar válogatott kulcsembere egy szenzációs korongátvétel után fonákkal lőtt nagyon okos gólt, Terrance Amarosa nem akarta elhinni, hogy valaki ennyire be tudta őt tenni a hintába. 0–1

A gól után lendületben maradt a fehérmezes magyar gárda, az olaszok csak nyomozták a korongot, de Sebők indokolatlan durvaság miatt kapott két percet, ami azt jelentette, hogy újra emberelőnyben játszhatott Olaszország. A hazaiak körbelőtték a magyar kaput, de Bálizs jól állta a sarat, a szerencse is vele volt. Éppen kiegészült volna a magyar válogatott, amikor Kiss Roland is kiállíttatta magát...

Gyakorlatilag négy percen keresztül emberhátrányban játszottak a mieink, ez a fajta nyomás pedig már sok volt, Phil Pietroniro kapáslövése elment volna keresztbe, a korong Nilsson Henrik lábáról vágódott be Bálizs kapujába, nagy pech volt. 1–1

Hadobás hibája után majdnem fordítottak is az olaszok, Bálizs nagy bravúrral védett Mantenuto ziccerénél, majd Ivan De Luca volt felelőtlen, 12 másodperccel a harmad vége előtt kiállították őt a bírók fogásért, így nagy esélyt kaptak a mieink, hiszen emberelőnyben ugorhattak neki a záró harmadnak.

Harmadik harmad

Az eséllyel azonban nem sikerült élni, mi több, az olaszok voltak veszélyesebbek emberhátrányban, Bálizs megint védett egy nagyot. Még mielőtt azonban az olaszok nekibátorodtak volna, jött az újabb magyar gól.

Szép korongszerzés után Mihály Ákos lőtt hatalmas gólt (1–2). Az öröm viszont nem tartott sokáig, a magyar kapu előtt Frank Daniel harcolt meg a korongért, amit aztán bepréselt a hálóba. 2–2

Tíz perccel a vége előtt óriási tűzijáték alakult ki az olaszok kapuja előtt, de Sofronék nem tudtak gólt szerezni. A saját harmadából kitörő ellenfél válaszul veszélyes kontrát vezetett, Bálizs azonban megint hárított egy ziccert, Michele Marchetti óriási lehetőséget puskázott el.

Az utolsó percekben hatalmas iramot diktáltak a játékosok, felváltva forogtak veszélyben a kapuk, mind a két hálóőr kitett magáért. Az olaszok többször lőttek kapura, főleg a második harmadban, de ez a sok emberelőnynek is betudható volt.

Hosszabbítás

Elképesztő izgalmakat tartogatott a ráadás, Erdély Csanád előbb szétlőtte a kapuvasat, utána Bálizs szó szerint kifejelte a korongot a mezőnybe. Az olaszok még az üres kapuba sem tudták belőni a korongot, amit Varga Balázs büntetett meg a 64. percben. 3−2

A magyaroknak jelenleg nyolc pontjuk van, ami azt jelenti, hogy a feljutáshoz muszáj pontot szerezni Szlovénia ellen szombaton, amennyiben Olaszország a rendes játékidőben legyőzi a Koreai Köztársaságot a torna zárónapján.

Jégkorong, divízió I/A-világbajnokság:

4. forduló:

• Magyarország–Olaszország 3–2 (0–0, 1–1, 1–1, 1–0), hosszabbítás után
  • Gólszerzők: Sofron (31.), Mihály (43.), Varga (64.), illetve Pietroniro (39.), Frank (44.)
  • Koreai KöztársaságRománia 2–3 (0–1, 0–1, 2–1)
  • Szlovénia–Japán 3–1 (2–0, 0–1, 1–0)

Az állás: 1. Szlovénia 9 pont, 2. Magyarország 8 pont, 3. Olaszország 6 pont, 4. Románia 6 pont, 5. Japán 4 pont, 6. Koreai Köztársaság 3 pont

A magyar válogatott további programja:

• szombat: Magyarország–Szlovénia 19.30

A magyar válogatott korábbi mérkőzései:

Az első két helyezett jut fel a 16-os elitbe, az utolsó kiesik a divízió I/B-be, ahonnan Ukrajna jutott fel, miután legyőzte Litvániát.