Ezeket látta már?

Az orvos szerint ezeket a készítményeket inkább kerülje az álmatlanság kezelésére

kerül, aludni, készítmény, orvos, alvás

Az alváshiány nem csak a mentális, de a fizikai egészségünkre is negatív hatást gyakorol. Íme, mit érdemes ekkor használni és mikkel célszerű vigyázni.

Olykor mindenkivel előfordul, hogy nem tud elaludni vagy többször felébred az éjszaka közepén. Ezt leggyakrabban stressz okozza, ám a nehezebb időszak elteltével általában minden visszazökken. De mi a helyzet akkor, ha a probléma rendszeres és sokszor csak álmatlanul forgolódunk az ágyban? Ilyenkor jönnek először házi praktikák és különböző trükkök, majd később a vény nélküli, majd a receptre kapható szerek. Hogy miket érdemes ezekről tudni?

Az Egyesült Államok Betegségellenőrzési és Megelőzési Központjának 2023-as jelentése szerint az amerikai felnőttek mintegy 18%-a szed valamilyen gyógyszert az alvás elősegítésére, beleértve a vény nélkül kapható tablettákat és vényköteles gyógyszereket. Körülbelül 6,3%-uk minden nap szed altatót. Ez az arány a legtöbb országban hasonló, ami azt mutatja, igen sokan küzdenek ilyen problémával.

Miket okozhat az alváshiány?

Azoknál az embereknél, akik kevesebb mint 7 órát alszanak éjszakánként, megnő a cukorbetegség, az elhízás és a magas vérnyomás fellépésének esélye, melyek köztudottan a szívinfarktus és a stroke kialakulásának fő kockázati tényezői. Az alváshiány negatív hatást gyakorolhat még az immunrendszer működésére, valamint rontja a problémamegoldó és a döntéshozó képességet, illetve az érzelmek kontrollálását.

Ezeket érdemes tudni az álmatlanság kezelésére szolgáló készítményekről

Dr. Leana Wen, a George Washington Egyetem orvosa a CNN-nek elmondta, hogy a probléma kezelésére léteznek vényköteles és vény nélkül kapható gyógyszerek is. Amit ezekről érdemes tudni, hogy sok közülük olyan mellékhatásokkal járhatnak, mint a szédülés, alvajárás, zavartság. Vannak olyanok is, melyek esetén nagyobb a rászokás veszélye és hosszú távon nem használhatók. Továbbá sok kölcsönhatásba léphet más gyógyszerekkel – éppen ezért még mielőtt bárki ilyen készítményhez nyúl, konzultáljon orvosával!

Mikkel érdemes óvatosnak lenni?

Dr. Wen felhívja arra a figyelmet, hogy az allergiás panaszokra való antihisztamin készítmények álmosságot okozhatnak (még a vény nélküliek is), ezért előfordulhat, hogy valaki csak azért használja ezeket, mert alvászavarral küzd. De olyan is előfordulhat, hogy nagyobb adagot vesz be valaki ebből, hogy jobban tudjon aludni. Pedig az antihisztaminok veszélyes túladagolást okozhatnak, sőt szedációval túlzott tompulással is járhatnak, ami akár még a következő napra is kihathat.

Mi a helyzet a melatonin-kiegészítőkkel?

A melatonin egy alváshormon, amelyet az agy a sötétség hatására termel, így segít szabályozni cirkadián ritmusunkat.

Bár van néhány bizonyíték arra, hogy a melatonin-kiegészítők segíthetnek a jet-lag kezelésében és a több műszakban dolgozóknak az alvásban, a kutatások azonban vegyesek, hogy ezek hasznosak-e a krónikus alvásproblémákkal küzdő emberek számára.

Érdemes tudni, hogy az FDA nem szabályozza ezen készítményeket úgy, mint a vényköteles gyógyszereket (ugyanez igaz egyéb étrend-kiegészítőkre is), így különböző dózisban és tisztaságban lehet jelen bennük a melatonin.

Ráadásul a hazai hatóság, az OGYÉI sem javasolja biztonsággal a melatonint tartalmazó étrendkiegészítők használatát.

- A rendelkezésre álló adatok, a melatonin farmakológiai aktivitása, valamint a melatonin és bizonyos gyógyszerek közötti lehetséges farmakokinetikai és farmakodinámiás kölcsönhatások, továbbá a tapasztalt mellékhatások alapján nem állapítható meg olyan minimális melatonin mennyiség, amely mellett étrend-kiegészítőkben (amely élelmiszer) hosszútávon biztonsággal, mellékhatások nélkül rendszeresen fogyasztható lenne. Ezért az OGYÉI álláspontja, hogy a melatonin étrend-kiegészítőként történő forgalmazása nem tekinthető biztonságosnak, az közegészségügyi kockázatot jelenthet – írja az OGYÉI.

Mindenkiben ott lapul a Drakula-hormon - Igaz vagy kamu?

Mit tegyen, ha nem tud elaludni?

Először is fontos, hogy megtudjuk, mi is az oka annak, hogy nem tudunk aludni – ennek kiderítése már fél siker. A mérsékelt alkoholfogyasztásról például sokan úgy gondolják, hogy segít, de valójában csak fokozza a problémát és ronthatja az alvás minőségét. Bizonyos gyógyszerek szintén stimulánsok lehetnek, de az is lehet, hogy van egy olyan betegsége, mely hatással van az alvására. Ezeknek mindenképp utána kell járni.

Gyakorlati tanácsok a jó alvás érdekében

  • minden nap körülbelül ugyanabban az időpontban feküdjön le
  • a hálószoba legyen túl meleg.
  • ne nézzen képernyőt elalvás előtt
  • próbálja ki az akupunktúrát
  • meditáljon, jógázzon lefekvés előtt
  • legyen egy lefekvés előtti rituálé, melyet minden nap elvégez
  • ne próbáljon meg mindenáron aludni

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Miért kevés valakinek 8 óra alvás, míg másnak 5 óra is elég? Az orvos elmagyarázza

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

álmatlanság

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához