A klímaváltozással kapcsolatban évtizedek óta hangoztatott veszélyek sorra válnak valóra; ilyen például az is, hogy a sarki jégsapkák zsugorodása egy exponenciálisan romló helyzetet mutat, hiszen minél melegebb van, annál több jég olvad, és minél kevesebb a jég, annál gyorsabban zajlik az olvadás – írja a zoldpalya.hu. Egy brit kutatás most egy két évvel ezelőtt történt súlyos epizód hátterét és következményeit próbálta feltárni.

2022 márciusában olyan erőteljes hőhullám volt tapasztalható az Antarktiszon – a jelenséget a Concordia-Dome C kutatóállomáson, az Antarktisz keleti részén rögzítették –, aminek következtében 40 Celsius-fokkal mértek többet az ilyenkor szokásosnál. Ebben a térségben rendkívüli hidegeket szoktak mérni télen, de a meleg évszakban is jóval nulla alatt marad a hőmérő higanyszála. Ez éves átlagban kb. -55, télen akár -80, nyáron pedig -30 Celsius-fok körüli értékeket jelent. A két éve március 18-án rögzített -9,4 Celsius-fokos érték körülbelül 40 fokkal volt enyhébb az ilyenkor szokásosnál.


A jelenség kiterjedtség tekintetében is riasztó méreteket öltött, hiszen 3,3 millió négyzetkilométeren lehetett ilyen "meleget" mérni. Ennek következtében nagy tömegben megindult a jég olvadása, és egy Róma nagyságú jégtábla szakadt le s roppant össze. Ilyen események nagyjából százévente egyszer történnek, de a szakértők úgy vélik, a jövőben egyre többször számíthatunk rájuk.

Jelen adatok szerint a Déli-sarkkör négyszer gyorsabban melegszik, mint bármely másik terület a bolygón, aminek hosszú távon súlyos következményei lehetnek.

Indexkép: Pixabay