Az első vadon élő állat, akit azon kaptak, hogy gyógynövénnyel kezeli saját sérülését.

Az MTI híre szerint a németországi Max Planck Institute of Animal Behavior és az indonéziai Universitas Nasional biológusai megfigyelték, ahogy

a világon először fájdalomcsillapító hatású növénnyel kezelte a pofáján lévő sebét egy szumátrai orangután Indonéziában.

Ez az első alkalom, hogy ezt a viselkedést dokumentálták, ami egyrészt újabb bizonyíték az orángutánok kivételes intelligenciájára, valamint az emberi sebgyógyításban is rendkívül hasznos információkhoz jutottak.

A Rakus névre hallgató orángután egyébként egy másik hímmel való összecsapás után szerezte a sérülést, ami után távolról figyelték őt. Egy olyan növényt rágott, amely gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatású, ráadásul a levelekből készült pasztával bekente a sebét is.

Az állat sebe később nem fertőződött el, majd öt nappal később a seb be is záródott, néhány héten belül pedig begyógyult, csak egy kis heg maradt utána.

Isabelle Laumer, a német etológiai intézet munkatársa így nyilatkozott:

Rakus viselkedése szándékosnak tűnt, mivel szelektíven kezelte az arca jobb felén lévő sebet a növényi nedvvel, és más testrészét meg nem.

Az akar kuning néven ismert növényt az indonézek gyógyszerként használják: antibakteriális, gyulladáscsökkentő, gombaellenes, antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik. Egyelőre nem egyértelmű, hogy Rakus maga találta-e ki az eljárást, vagy eltanulta, mivel más példánynál még nem dokumentálták ezt a viselkedést.

Az orángutánok olyan lazák, hogy szlenget is használnak

Az orángutánok szlengeket fejlesztenek ki, hogy mutassák, mennyire lazák és mekkora nagy lázadók, mondják a kutatók, akik igen hosszan figyelték őket.

(Illusztráció: Getty Images)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Rájöhettek, hogyan épültek fel az egyiptomi piramisok

A Samsung 43 másodpercnyi színtiszta alázással reagált az Apple botrányos reklámjára

Benzinkannából menő számítógépház

További cikkeink a témában