eur:
385.36
usd:
354.94
bux:
68070.75
2024. május 21. kedd Konstantin
Lezárt urna az Erzsébetvárosi Kéttannyelvű Általános Iskola, Szakgimnázium és Szakközépiskolában az országgyűlési képviselő-választáson 2018. április 8-án.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

Itt a vége: eldőlt, hány listára szavazhatunk az EP-választáson

Péntek 16 órakor járt le a határidő, addig adhatták le az ajánlásaikat az EP-választáson indulni szándékozó pártok.

A péntek délutáni határidőre 13 párt jelentette be az EP-listáját – válaszolta a Telex megkeresésére a Nemzeti Választási Iroda. Az NVI honlapján 16 órakor még csak tizenegy lista szerepelt, de estére tizenkettedikként a Márki-Zay Péter-féle Mindenki Magyarországa Néppárt, tizenharmadikként pedig az az Új Alternatíva Párt is felkerült.

A pártoknak legalább 20 ezer érvényes aláírást kellett összegyűjteniük két hét alatt, hogy elindulhassanak a június 9-i európai parlamenti választáson. A választási iroda 36 jelölő szervezetet vett nyilvántartásba, de ezek töredéke tudta csak megugrani az első akadályt.

Közös listát a Fidesz és a KDNP (jelöltek száma 63), valamint a DK, az MSZP és a Párbeszéd állított (jelöltek száma 61), önállót pedig a Mi Hazánk (jelöltek száma 63), a Tisza Párt (jelöltek száma 12), a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (jelöltek száma 9), a Megoldás Mozgalom (jelöltek száma 7), az LMP (jelöltek száma 14), a 2RK Párt (jelöltek száma 23), a Momentum (jelöltek száma 30), a Jobbik (jelöltek száma 16) és a Nép Pártján (jelöltek száma 5), a MMN (jelöltek száma 8) és az Új Alternatíva (jelöltek száma 2) indít.

Mint ismeretes, a Fidesz–KDNP mindössze néhány óra alatt összegyűjtötte az európai parlamenti (EP-) választáshoz szükséges 20 ezer aláírást – jelentette be a kormánypártok kommunikációs igazgatója április 20-án, de csak múlt szombaton vették nyilvántartásba a közös listát.

Másodikként a Mi Hazánk Mozgalom EP-listáját vette nyilvántartásba az NVI április 30-án, de még aznap bejelentette az EP-listáját Magyar Péter pártja, a Tisza Párt. Szintén kedden végzett a Magyar Kétfarkú Kutya Párt és a Gattyán György-féle Megoldás Mozgalom is. Több mint 60 ezer ajánlást adott le csütörtökön a Dobrev Klára vezette DK–MSZP–Párbeszéd-szövetség, és az LMP is sikerrel vette az akadályt. Végül pénteken a Vona Gábor vezette Második Reformkor, a Momentum és a Jobbik-Konzervatívok és Jakab Péter pártja, a Nép Pártján is átadta a választási irodának az ajánlásokat.

Az utolsó pillanatig kérdés volt, hogy mi lesz a Márki-Zay Péter vezette Mindenki Magyarországa Néppárttal. Szalmba Botond, az MMN kampányfőnöke végül a határidő előtt negyed órával a közösségi oldalán jelezte: leadták az összegyűjtött, előírt számú ajánlást.

Az ajánlásokat a választási iroda ellenőrzi, és legkésőbb a bejelentéstől számított negyedik napon veszik hivatalosan nyilvántartásba a listákat, amennyiben mindent rendben találnak.

Egy listán legfeljebb 63 jelölt lehet, vagyis háromszor annyi, mint a megszerezhető mandátumok száma, de a szavazólapra csak az első öt ember neve kerül fel. A jelöltek sorrendjét a párt határozza meg. A lista bejelentése után a sorrendet nem lehet módosítani, nem lehet a listára új nevet felvenni, levenni pedig csak május 3-án 16 óráig lehet. Ha valamelyik jelölt a listáról kiesik – mert elveszíti választójogát vagy írásban lemond a jelölésről –, akkor a helyére a listán soron következő lép.

A pártok listavezetői a következők:

  • Fidesz-KDNP: Deutsch Tamás;
  • Mi Hazánk Mozgalom: Toroczkai László;
  • Tisza Párt: Magyar Péter;
  • Magyar Kétfarkú Kutya Párt: Le Marietta;
  • Megoldás Mozgalom: Huszár Viktor;
  • DK-MSZP-Párbeszéd: Dobrev Klára;
  • LMP: Ungár Péter;
  • Momentum: Donáth Anna;
  • Második Reformkor: Vona Gábor;
  • Jobbik-Konzervatívok: Róna Péter;
  • Nép Pártján: Jakab Péter;
  • Mindenki Magyarországa Néppárt: Márki-Zay Péter.

A Nemzeti Választási Bizottság péntek esti ülésén már ki is sorsolták a bejelentett EP-listák sorrendjét, erről bővebben itt írtunk.

Az önkormányzati és nemzetiségi választáson indulni szándékozó jelölteknek május 6-án 16 óráig kell bejelenteni indulási szándékukat a helyi választási bizottságnál, a vármegyei listát állító jelölőszervezetek pedig május 7-én 16 óráig gyűjthetik az ajánlásokat.

Címlapról ajánljuk

A hajózási szakértő elmondta, miért nem érzékelhette a becsapódást a szállodahajó legénysége

A Magyar Hajózási Országos Szövetség szóvivője szerint a motorcsónak valószínűleg nagy sebességgel haladt, a szállodahajó legénysége pedig nem érzékelte az ütközést, amit alátámaszthat a két jármű tömege közötti különbség is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.21. kedd, 18:00
Rigó Csaba Balázs
a Gazdasági Versenyhivatal elnöke
Jön a fontos kamatdöntés - Egyre fentebb a magyar részvények

Jön a fontos kamatdöntés - Egyre fentebb a magyar részvények

A forint szempontjából a Magyar Nemzeti Bank mai kamatdöntése lesz a legfontosabb esemény a héten - az elemzők véleménye szerint a jegybank 50 bázisponttal fogja csökkenteni a kamatokat, ezzel az irányadó ráta 7,25%-ra csökkenhet. Ez lehet az egyik utolsó kamatcsökkentés idén, az év végére is viszonylag magas kamatot várnak az elemzők. Az ázsiai tőzsdéken ma reggel esés látszott, ezt követően pedig Európában is kisebb mínuszokat láthatunk, a magyar tőzsde azonban ennek ellenére felülteljesít. Közben a kriptopiacon nagy izgalmak vannak, az ethereum ETF várható elindulásának köszönhetően nagyot ralizott a második legjelentősebb kriptodeviza árfolyama.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×