A német rendőrök egy 100 ezer eurós készpénzfelvétel nyomán kezdtek vizsgálódni, és néhány hónap múlva méretes polipot terítettek le.

Az Europol több tucatnyi, telefonos átverésekben utazó hívásközpontra (scam center) csapott le, és a helyi rendőrség összesen 21 gyanúsítottat vett őrizetbe Albániában, Bosznia-Hercegovinában, Koszovóban és Libanonban. Az európai uniós bűnüldöző szerv Pandora névre keresztelt akciója állítólag több mint 10 millió eurót (majdnem 4 milliárd forintot) takarított meg a potenciális áldozatokak, akiket mindenféle trükkökkel céloztak a kamu rendőrségi hívásoktól a befektetési csalásokon át a romantikus átverésekig.

A Pandora az Europol közleménye szerint még 2023 decemberében indultt, amikor egy freiburgi banki ügyfél több mint 100 ezer eurót (közel 40 millió forintnak megfelelő) próbált meg felbenni készpénzben. Egy banki dolgozónak azonban gyanús lett a dolog, és nemsokára kiderült, hogy az ügyfelet magukat rendőrnek kiadó csalók akarták átverni. A feljelentést követően megvizsgálták az áldozat telefonját, és felfedezték, hogy az elkövetők által használt telefonszámok két nap alatt több mint 28 ezer átverési kísérletben bukkantak fel.

Náluk is működött az outsourcing

A nyomozás során aztán lokalizálták és megfigyelték a bűnözők központjait, melyek olyan elképesztő forgalmat bonyolítottak, hogy az 1,3 millió lehallgatott híváshoz a baden-württembergi rendőrség munkatársainak saját telefonközpontot kellett létrehozniuk a célpontok tájékoztatására. Mindennek során természetesen azt is nyomon követték, hogy honnan indultak az egyes hívások, és megállapították, hogy az egyes országokban működő call centerek mindegyikben más típusú bűncselekményekre összpontosítottak.

Bosznia-Hercegovinában például az adósságbehajtással kapcsolatos megtévesztésekre specializálódtak, Koszovóban volt a banki csalók csomópontja, Albániában befektetési szélhámosságokban utaztak, Libanon pedig az előre fizetett kártyás csalásokra szakosodtak. Április 18-án aztán több száz rendőr bevetésével mind a 12 központot lefülelték, és a letartóztatások mellett adathordozókat, dokumentumokat és elektronikus bizonyítékokat, valamint készpénzt és más eszközöket is lefoglaltak 1 millió euró értékben.

Biztonság

A bitcoin lesz Oklahoma olaja

A szövetségi állam kormányzója aláírta azt a törvényt, amely garantálja többek között az oklahomaiak kriptobányászathoz való jogát.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.