Új helyzet alakult ki a választások összevonása óta

Somfai Péter 2024. május 3. 14:55 2024. máj. 3. 14:55

Moldova György novellájában a permetező repülőre felkéredzkedő parasztbácsi olyan „élményeket” szerez, amire álmában sem számítana. Alighanem most a Fidesz politikai tanácsadói is valami olyasmit érezhetnek, hogy a feje tetejére állt belpolitikai viszonyok miatt a „nyakukba csorog” mindaz, amit egy jó fél éve még az ellenzéküknek szántak. Néhány idősebb politikus, akik a rendszerváltás körül is bábáskodtak, úgy látják, ami most történik, bizonyos értelemben az 1990-es pezsgésre emlékeztet. A kialakult helyzetet Stumpf Péter Bence politológussal, a Szegedi Tudományegyetem kutatójával beszéltük meg.

Valóban megbánhatja a kormánypárt, hogy a tavalyi állapotok nyomán felborította az uniós- és önkormányzati választások kialakult rendjét?

Az teljesen biztos, hogy amikor megszületett a döntés, erre a mai helyzetre senki nem számított. A kegyelmi botrányt, és Magyar Péter színrelépését nem lehetett előre látni. Illetve valószínűleg arra számíthattak, hogy a gazdaság teljesítőképessége, a költségvetés állapota és az uniós források helyzete rendeződni fog az idén tavaszra. Végül ez nem történt meg, ami a vártnál nehezebb helyzetbe hozza a kormánypártokat és így a vártnál kockázatosabbnak bizonyult a két választás összevonása.

Nem gondolja, hogy a gazdasági helyzet hullámvölgyeivel már megbékéltek idehaza?

Nem érdemes lebecsülni a gazdasági tényezők hatását. Kevésbé izgalmas, mint Magyar Péter, vagy a kegyelmi botrány, de sokkal több embert érint és képes jelentősen rombolni a közhangulatot. A legnagyobb veszélye az, ha megnehezíti a jobboldali szavazók mozgósítását.

Ez a kegyelmi botrány néhány évvel ezelőtt ugyanígy megkavarta volna a közéletet, vagy most valami mástól kapott gellert?

Nyilvánvalóan káros a kormánypártoknak ez az ügy, hiszen saját alapértékeiket, a családbarát kormányzást és a gyermekvédelmet kérdőjelezi meg. A kegyelmi botrány kirobbanásától, pontosabban Orbán Viktor alkotmánymódosításról szóló bejelentésétől kezdve veszítette el a Fidesz a napirend feletti kontrollt. Úgy látom azonban, hogy Magyar Péter feltűnése inkább háttérbe szorította a kegyelmi botrányt, elvonta róla a figyelmet és ő maga sem erre a témára építi a kommunikációját. Olyan szempontból viszont fontos szerepe volt az ügynek, hogy ez adta neki az alkalmat arra, hogy a nyilvánosság elé lépjen.

Kétségtelen, hogy Magyar személye fontosabbá vált mint a korábbi, lényegében „csak” erkölcsi botrány.  

A választások összevonása szempontjából ez inkább kedvezőtlen a Fidesz számára. Eredetileg abból indulhattak ki, hogy az ellenzék széttöredezett, nehezen tud majd kétfelé kampányolni és felszínre törhetnek a belső konfliktusok is. Ez végül be is igazolódott, elég megnézni a budapesti politikai vitákat arról, ki hol indul az önkormányzati választáson. Csakhogy most ezek is a háttérbe szorulnak, amíg a közvéleményt a TISZA párt körüli kérdések, esélylatolgatások foglalkoztatják. Magyar Péter jelenthet alternatívát azoknak a bizonytalanoknak, akik egy választási helyzetben sem a kormány, sem az ellenzék mellé nem akartak beállni. Ők korábban legfeljebb a Kutyapárt mellett voksolhattak volna, de valószínűleg a Mi Hazánk táborában is találunk ilyen kiábrándult szavazókat. Ilyen szempontból tehát nem voltak tévesek a Fidesz számításai, pusztán a politikai környezet állt a feje tetejére.

Egyes közvéleménykutatók a Fidesz népszerűségének bezuhanásáról beszélnek.  

Én ezt egyelőre nem látom. A Medián legutóbbi számai szerint a kormánypárt 44-46 százalékon áll, ha ez így van, akkor korai „bezuhanásról” beszélni. Ha csak az ellenzéki térfél átrendeződését látjuk, akkor a Fideszre nem vár „katasztrofális” vereség júniusban.

Mindezt összegezve, ön szerint hiba volt, vagy nem a változtatás?

Erre csak június 9-ike után tudunk válaszolni. A Karmelitában biztosan nem erre számítottak, amikor a döntést meghozták, sokkal több a bizonytalanság, mint várható volt. A Fidesz számára a legkedvezőtlenebb az lenne, ha a saját szavazói a rossz gazdasági helyzet miatt otthon maradnának, miközben az ellenzéki tábort Magyar Péter mozgósítani tudja. Hogy ez így történik-e, az a következő hetek eseményein múlik.