Orbán Balázs Tucker Carlsonnak: A magyarokhoz nem igazán illik a neoliberális ideológia

2024. május 3. – 13:33

Másolás

Vágólapra másolva

Interjút adott Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója a magyar kormányról rendszeresen igen pozitív képet festő Tucker Carlsonnak. A Fox Newstól rendszeres hazugságai miatt kirúgott, saját műsorait jelenleg az X-en (az egykori Twitteren) publikáló szélsőjobboldali sztárriporter felvetése úgy hangzott:

hogyan őrizheti meg egy tengeri kijárat és magashegységek nélküli, Kelet és Nyugat között fekvő, 10 milliós ország a szuverenitását?

Amire már Orbán Balázs nélkül is előre megadta a választ: Orbán Viktor kormányzásával.

Ezt a tézist bontotta azután ki a kormány egyik fő ideológusává is előlépett magyar politikus. Fő állításai:

  • a Szovjetunió összeomlása után az egypólusú világmozgalom még nem a szabadságról szólt, kényszerré vált a neoliberalizmus és a globalizáció elfogadása.
  • Orbán úgy ábrázolta ezt a neoliberális világrendet, mint ami megmondja, milyen életet kell élniük az embereknek, és hogyan kell kormányozni az országokat – és a magyarokhoz szerinte „nem igazán illik a nagyhatalmak által képviselt neoliberális ideológia”
  • Ezzel szemben Magyarország egy olyan világrendben bízik, mely a nemzeti szuverenitáson, valamint a konzervativizmuson alapul, magában foglalva a kölcsönös bizalmat és tiszteletet.
  • Orbán szerint harcba kell szállni a neoliberális világrenddel, és ebben partnerek lehetnek az „egész világon felébredő” fejlődő országok. Ezekben nagyobb hangsúlyt kap a saját gondolkodásmód érvényesítése, valamint a szuverenitás megőrzése – miközben a nyugati gondolkodásmódot a frusztráció uralja.
  • A magyar politikus arra a kérdésre, miért ábrázolják a nyugati sajtóban Magyarországot a Kreml eszközeként, azt válaszolta, hogy „a két ország kapcsolata rendkívül bonyolult”; majd elkezdte ostorozni a „washingtoni liberális elitet”, mely szerinte az oroszok elleni harcban a „lándzsa élének” szerepét szánja a közép-európai országoknak. Ezért fegyverzi fel a térséget, ezért „ereszkedik egy új vasfüggöny” Európára (és nem azért, mert Oroszország 1945 óta példátlan agressziót hajtott végre Ukrajna ellen).
  • Orbán úgy vélte, rendkívül megnőtt az orosz–ukrán háború eszkalációjának veszélye, mely pillanatok alatt egy NATO és Oroszország közötti háborúba torkollhat. Ezért fokozatos fegyverszüneti lépésekre van szükség, a tartós rendezéshez nemcsak az ukránok és oroszok közti tárgyalásokra van szükség, hanem az európaiak és amerikaiak részvételére is.
  • Az interjúból természetesen nem maradhatott ki a Donald Trump iránti lojalitás deklarálása, a NATO kiüresítését hirdető elnökjelöltről Orbán azt mondta: „A legjobb dolog, ami Európával történhet, az az, hogy Trump elnököt újraválasztják.”

Tucker Carlson műsorai az elmúlt években a magyar kormány egyik legfontosabb platformjának számítottak amerikai imázsépítésében. 2021 nyarán egy hétig Budapestről sugározta műsorát, ami alatt a Karmelitában interjúzott Orbán Viktorral, többször is előadott az MCC Feszten és egy dokumentumfilmet is forgatott a magyar kormány és Soros György „epikus harcáról”. Orbán Balázst is szinte pontosan egy évvel ezelőtt látta vendégül. Carlson magyar kormány iránti lelkesedése mögött az önkényuralmi jegyeket mutató karakterek és rendszerek iránti vonzalmán túl az is állhat, hogy apja, Richard Carlson Orbán Viktor hivatalosan regisztrált lobbistájaként dolgozik Washingtonban.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!