Fájdalomcsillapító növénnyel kezelte a sebét egy orangután

2024. május 3. – 13:07

Másolás

Vágólapra másolva

A világon először figyelték meg, hogy fájdalomcsillapító hatású növénnyel kezelte a pofáján lévő sebét egy szumátrai orangután Indonéziában – közölték a németországi Max Planck Institute of Animal Behavior és az indonéziai Universitas Nasional biológusai az MTI híre szerint.

A Rakus nevű orangután megfigyelése során a biológusok észrevették, amint egy gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatású, a hagyományos orvoslásban általánosan használt kúszónövény nedvét fogyasztja, majd többször is a nyílt sebére keni. Isabelle Laumer, a német etológiai intézet munkatársa szerint Rakus valószínűleg egy szomszédos hímmel folytatott harc során sebesült meg.

„Rakus viselkedése szándékosnak tűnt, mivel szelektíven kezelte az arca jobb felén lévő sebet a növényi nedvvel, és más testrészét meg nem” – mondta Laumer.

A tudósok szerint az állat sebe később nem fertőződött el. A kutatók elmondása szerint ez a megfigyelés betekintést nyújthat a sebgyógyászat evolúciós eredetébe. Az akar kuning néven ismert növényt az indonézek gyógyszerként használják. Antibakteriális, gyulladáscsökkentő, gombaellenes, antioxidáns és egyéb gyógyító tulajdonságokkal rendelkezik.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!