7 jel, hogy borderline-os emberrel élsz - A gyakori hangulatingadozás is árulkodó lehet

Borderline személyiségzavarral küzd vagy hangulatember? Így döntsd el.

7 jel, hogy borderline-os emberrel élsz
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Úgy érzed, tojáshéjon lépkedsz a párod mellett? Egyszerre érzed őt egy igazán mély és szeretetteljes, mégis érzelmileg bántalmazó embernek? Gyakran félsz, mit reagál majd arra, amit mondasz, mert olyan, mint egy időzített bomba?

Ha a fenti kérdéseken mélyen elgondolkodtál, lehet, hogy te is borderline személyiségzavarral küzdő partnerrel élsz együtt. Elmondjuk, mik lehetnek a vészjósló jelek, és hogyan lehet ennek ellenére mindkét fél számára kiegyensúlyozott párkapcsolatot fenntartani.

7 jel, hogy borderline-os emberrel élsz

A borderline személyiségzavar - rövidebb nevén BPD - kifejezést először 1983-ban használta Adolf Stern pszichoanalitikus. A BPD egy olyan mentális zavar, amely hatással van arra, ahogyan az egyén gondolkodik és érez önmagával és másokkal kapcsolatban, ez pedig problémát okozhat a mindennapi életvitelében. A rendellenességben szenvedők zavaros énképpel, az érzelmek és a viselkedés kezelésének nehézségével, valamint instabil kapcsolatokkal szembesülhetnek. Ez azonban nemcsak számukra okoz nehézséget, hanem partnerüknek is. 

bpd szemelyisegzavar
Fotó: skynesher / Getty Images Hungary

Érzelmi hullámvasút

A BPD-ben - borderline personality disorder - szenvedő egyének gyakran tapasztalnak erős és gyors hangulati ingadozásokat. Előfordulhat, hogy az egyik percben minden nagyszerűnek tűnik, majd a következőben elhatalmasodik rajtuk a bánat vagy a düh. Ezek a kiszámíthatatlan érzelmi hullámzások tanácstalanná és bizonytalanná tehetik a másikat.

Elhagyástól való félelem

A BPD-t az elhagyatottságtól való krónikus félelem is jellemzi. Az ilyen partner ragaszkodó viselkedést tanúsít, gyakori megnyugtatást igényel, és erőszakosan reagál, ha úgy érzik, elhagyhatják. Ez az állandó szorongás jelentős hatással lehet a kapcsolat dinamikájára.

Identitás megkérdőjelezése

A borderline személyiségzavarban szenvedő emberek gyakran küzdenek azzal, hogy megtalálják önmagunkat. Emiatt céljaik, értékeik és döntéseik gyakran változhatnak, ez pedig tovább nehezíti a hosszú távú párkapcsolat fenntartását, hiszen nehéz hozzájuk alkalmazkodni.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A közösségi média ilyen-olyan formában, de mindenki életének része. Mégis sokszor úgy tűnik, nem tudjuk megfelelően használni. De vajon hol rontjuk el? Miért mindig a legbántóbb kommenteken van a legtöbb like? Kell-e reagálni egy utálkozó hozzászólásra, vagy az ignorálás az egyetlen út? A legújabb epizódban többek között ezekre a kérdésekre Tóth Dani pszichológus, Verebélyi-Kovács Csilla, a Femina social media managere, valamint Pintér Ada műsorvezető kereste a választ.

Promóció

Impulzív viselkedés

A hirtelen haragú, impulzív viselkedés az egyik fő jellemzője a BPD-ben szenvedő embereknek. Hajlamosabbak a függőségekre, meggondolatlan tettekre, deviáns viselkedésformákra. Mindez megrendítheti a kapcsolat stabilitását, és komoly kihívást jelent a pár másik felének. 

Állandó bizonytalanság

A BPD-s embereknek nehezükre esik hosszú távú és stabil kapcsolatot fenntartani. Párkapcsolatban szélsőséges módon váltogatják az érzelmi intimitás magas fokát és a hirtelen rideg, távolságtartó viselkedést.

Önpusztító viselkedés

A már fent említett impulzív viselkedés miatt a borderline-osok könnyen fognak önpusztító tevékenységekbe. Mivel nehezükre esik megküzdeni az érzelmi problémáikkal, máshol keresik a kiutat. Ez önkárosítás vagy öngyilkossági gondolatok formájában jelentkezhet. A partner támogatása ezekben a nehézségekben érzelmileg megterhelő, rengeteg türelmet igényel.

GettyImages-1361720457
Fotó: SimonSkafar / Getty Images Hungary

Manipulatív tendenciák

Mivel egy BPD-s embernek nehéz szabályozni az érzelmeit, ez könnyen manipulatív tendenciákhoz vezet. A partner ilyenkor manipulatív cselekedetekhez fordul: kontrollmániás lesz, vagy indokolatlan bűntudatot kelt a másikban.

Párkapcsolat egy borderline-os emberrel

A párkapcsolat kezdete egy borderline-os emberrel csodás lehet. Ők ugyanis piedesztálra emelik új partnerüket, úgy érzik, megtalálták tökéletes párjukat, aki valóban a lelki társuk - mindezt pedig éreztetik is a másikkal. A gondok akkor kezdődnek, amikor eltűnik a rózsaszín köd. Amikor a BPD-s személy rájön, hogy új partnere nem hibátlan, a tökéletes, idealizált lelki társról alkotott kép összeomlik. Mivel gyakran fekete-fehéren látják a dolgokat, nehezen ismerik fel azt a tényt, hogy a legtöbb ember hibázik, még akkor is, ha jót akar. Az idealizálás gyorsan átmegy szélsőséges lenézésbe és a partner démonizálásába.

A BPD-s emberrel való kapcsolat fenntartásának kulcsa az, hogy megtaláljuk a módját, hogyan lehet megbirkózni ezekkel a hullámvölgyekkel, és hogy bátorítsuk partnerünket, hogy kérjen szakmai segítséget a zavaró tünetekkel való megbirkózáshoz és a problémák csökkentéséhez. Az egyéni terápia mellett a párterápia is hasznos lehet.

Ha téged vagy az egyik ismerősödet, rokonodat erőszak éri a kapcsolatában, vagy ha valakiről úgy véled, emberkereskedelem áldozata lett, akkor hívd az Országos Kríziskezelő és információs Telefonszolgálatot a belföldről ingyenes 06-80-20-55-20 számon, vagy a nap 24 órájában ingyenesen hívható Áldozatsegítő Vonalat a 06-80-225-225-ös számon. Személyesen a hozzád legközelebbi Áldozatsegítő Központban kérhetsz segítséget, az Áldozatsegítő Központok címlistája itt található: http://vansegitseg.im.gov.hu
A NANE Egyesület bántalmazott nőknek és gyermekeknek szóló segélyvonala szerda kivételével minden hétköznap 18 és 22 óra között ingyenesen hívható a 06-80-505-101-es telefonszámon.
Ha úgy érzed, segítségre lenne szükséged, hívd a krízishelyzetben lévőknek rendszeresített, ingyenesen hívható 116-123-as telefonszámot! Kérjük, olvasd el ezt az oldalt! Amennyiben valaki másért aggódsz, ezt az oldalt ajánljuk figyelmedbe.

Tudod, mi is pontosan az ADHD vagy az OCD? Teszteld, mennyire ismered a mentális rendellenességeket!

A mentális zavarok több embert érintenek, mint hinnéd, mégis keveset tudunk és beszélünk róluk.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük