Riporterek Határok Nélkül: Magyarországon a 3. legrosszabb a sajtószabadság helyzete az Európai Unióban

2024. május 3. – 12:21

Másolás

Vágólapra másolva

Idén 22. alkalommal közölte szokásos sajtószabadság-jelentését a Riporterek Határok Nélkül (RSF), ami minden évben megvizsgálja, hogyan változott a sajtószabadság állapota szerte a világban. A rangsor összeállításához öt mutatót használnak, ezek a politikai, gazdasági, a szociokulturális kontextus, a jogi keretrendszer és a biztonság. Az idei elemzés szerint világszerte a politikai mutató romlott a leginkább, globális átlagban 7,6 pontot esett, és az élen álló három helyezettre is hatással volt.

A jelentés szerint csökkent a politikai pontszám Norvégiában, Írország pedig átadta vezető helyét az Európai Unióban Dániának. Átrendeződés történt a rangsor végén is, a tavalyi index utolsó helyén álló három ázsiai ország – Vietnam, Kína és Észak-Korea – átadta helyét három olyan országnak, ahol a politikai mutatók jelentősen visszaestek, így Afganisztán, ahol a tálibok hatalomra kerülése óta folyamatosan üldözik az újságírókat; Szíria; és Eritrea lett a sereghajtó.

Magyarország a globális lista 67. helyén áll, 62,98 ponttal.

Tavalyi 72. helyezéséhez képest Magyarország öt helyet lépett előre, de a politikai mutató nem éri el a 40 pontot, 38,55 ponton áll.

A jelentésben az egyik fejezetnek azt a címet adták, hogy Európai Unió versus orbanizáció, itt arról írnak részletesen, hogy annak ellenére, hogy az az Európai Unió elfogadta az első médiaszabadságról szóló törvényt, és annak ellenére, hogy három európai ország – Norvégia, Dánia és Svédország – még mindig a rangsor élén áll, több politikus os megpróbálja csökkenteni a független újságírás mozgásterét. Itt példaként említik Orbán Viktort, akire „Magyarország Kreml-barát miniszterelnökeként” hivatkoznak, és Robert Fico szlovák miniszterelnököt.

Azt írják, hogy az EU három legrosszabb helyezést elért országában, Magyarországon (67.), Máltán (73.) és Görögországban (88.) a kormánypártok próbára teszik a sajtószabadságot. Megjegyzik, hogy Olaszország Giorgia Meloni kormányzása alatt öt helyet esett vissza, így 46. helyezett.

A globális lista első tíz helyezettje a következő:

  1. Norvégia
  2. Dánia
  3. Svédország
  4. Hollandia
  5. Finnország
  6. Észtország
  7. Portugália
  8. Írország
  9. Svájc
  10. Németország

Ez a cikkünk ide kattintva angol nyelven is olvasható a Telex English oldalán. Nagyon kevés az olyan magyarországi lap, amelyik politikától független, és angol nyelvű híreket is kínál. A Telex viszont ilyen, naponta többször közöljük minden olyan anyagunkat angolul is, amelynek nemzetközi relevanciája van, és az angolul olvasó közönségnek is érdekes lehet: hírek, politikai elemzések, tényfeltárások, színes riportok. Vigye hírét a Telex English rovatnak, Twitterünknek és angol nyelvű heti hírlevelünknek az angolul olvasó ismerősei között!

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!