szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az egy dolog, hogy megköti a szén-dioxidot, de még áramot is generál egy új fejlesztésű nanogenerátor.

Egészen előnyös fejlesztéssel álltak elő a Queenslandi Egyetem kutatói: egy olyan generátort készítettek, mely képes megkötni a szén-dioxidot, és azt elektromos árammá alakítani.

A karbonnegatív nanogenerátor egy új, ipari méretekre skálázott szénmegkötő módszerhez vezethet, ami amellett, hogy elnyeli az üvegházhatású gázt, még energiát is előállít a folyamatból. A kapcsolódó kutatást a Nature Communications folyóiratban publikálták.

Az üvegházhatású gázok komoly problémát jelentenek, és az emberi tevékenységből származó kibocsátásuk nagyban hozzájárul a globális felmelegedéshez.

UQ CO2 nanogenerator

No Description

A kutatók nanolapkás-agaróz hidrogélt (NaH) hoztak létre. Az ebből az ötvözetből készült generátor közvetlenül a széndioxid-elnyelésből tud energiát termelni. A folyamat lelke, hogy a belső csatornái mentén precízen elválasztja az ionokat – magyarázza az Interesting Engineering.

A nanogenerátor két részből épül fel: a váza egy bór-nitrát, mely mindössze néhány atom vastagságú, és pozitív, valamint negatív ionokat állít elő. A másik rész egy poliamin gél, melyet már eddig is széles körben használtak a szén-dioxid összegyűjtésére.

A kutatók kidolgoztak egy olyan módszert, mellyel a pozitív ionok sokkal nagyobbá tehetők a negatív társaiknál – a méretkülönbségek miatt az ionok különböző sebességgel mozognak, diffúziós áramot generálva.

Ezzel kellene telerakni Magyarországot: megépült a világ első háza, aminek falai képesek megkötni a szén-dioxidot

Japán fejlesztés az a beton, aminek környezeti lábnyoma rendívül alacsony. Fontos újítás ez a klímaváltozáshoz jelentős mértékben hozzájáruló építőiparban.

Jelenleg a szén-dioxidban rejlő energia egy százalékát tudják ily módon hasznosítani, és most arra fókuszálnak a kutatók, hogy növeljék a hatékonyságot, valamint csökkentsék a költségeket.

Ha sikerrel járnak, a technológia a jövőben hordozható és ipari generátorokban egyaránt alkalmazható lehet elektromos áram előállítására.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.