Nagyvilág

Így maradt Spanyolország miniszterelnöke Pedro Sánchez, korunk egyik legnagyobb politikai szerencsejátékosa

Thomas COEX / AFP
Thomas COEX / AFP
Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök bejelentette, a lemondáson gondolkodik, miután korrupciós vádak vetődtek fel a feleségével szemben. A szocialista politikusnak azonban – nem először – sikerült maga mellé állítania a közvéleményt, és szűk egy héttel a botrány kirobbanása után közölte, hogy mégsem mond le.

Nem szégyellem kimondani, hogy olyan ember vagyok, aki nagyon szerelmes a feleségébe

– ezekkel az érzelmes sorokkal kísérve jelentette be nyílt levelében a múlt héten Pedro Sánchez, Spanyolország szocialista miniszterelnöke, hogy komolyan elgondolkodott azon, lemond pozíciójáról. Erre azután került sor, hogy korrupciós vádak vetődtek fel a feleségével, Begona Gómezzel szemben. A kormányfő aztán a hét elején közölte: nem hátrál meg, sőt ha lehet, még nagyobb erővel folytatja a kormány élén.

Nem lehet azt mondani, hogy unalmas lenne a spanyol belpolitika az elmúlt hónapokban, a mostani eset pedig rávilágít, hogy továbbra is a 2018 óta hivatalban lévő Sánchez a legnagyobb játékos a pályán. Hiszen éppen a családjára irányuló össztűzből kovácsolt politikai tőkét, aminek segítségével biztosította pozícióját az európai parlamenti választás utánra is.

Tiszta kezek?

A botrány múlt szerdán robbant ki, amikor a Tiszta Kezek (Manos Limpias) nevű szervezet keresete nyomán a madridi bíróság vizsgálódni kezdett Sánchez felesége után befolyással üzérkedés és korrupció gyanúja miatt. Hivatalos információk nem kerültek napvilágra, sajtóinformációk szerint ugyanakkor

az igazságszolgáltatás azt kezdte vizsgálni, hogy milyen kapcsolatok állnak fenn a miniszterelnök felesége és olyan magánvállalatok között, amelyek a közelmúltban állami támogatásban részesültek, vagy közbeszerzéseket nyertek.

A Guardian az El Confidencialra hivatkozva arról írt, hogy az ügy középpontjában az az eset áll, amikor a Gómez érdekeltségébe tartozó Africa Center nevű oktatási alapítvány 2020-ban támogatói szerződést kötött a Globalia turisztikai vállalattal, amely az Air Europa légitársaságot is tulajdonolja. Arról a légitársaságról van szó, ami ugyanebben az évben (amikor a koronavírus-járvány miatt hónapokra leállt a turizmus) 475 millió eurós mentőcsomagot kapott a spanyol kormánytól.

A Tiszta Kezek emellett azt is felrótta a kormányfő nejének, hogy támogatólevelet írt egy közbeszerzési eljáráson induló (és azt meg is nyerő) ideiglenes cégszövetségnek. Ennek a főrészvényese szerepet vállalt a madridi Complutense Egyetemen egy egyetemi mesterképzési szak létrehozásában – a vezetője pedig Begona Gómez volt.

„Begona meg fogja védeni a becsületét, és amennyire szükséges, együttműködik az igazságszolgáltatással” – jelezte Sánchez az események forgatagában, hozzátéve, bár a vádak botrányosnak hatnak, egy szó sem igaz belőlük. A kormányfő kijelentette:

Nem azért jelentették fel Begonát, mert valami törvénytelent tett, hanem azért, mert a feleségem.

JAVIER SORIANO / AFP Begona Gomez leadja szavazatát a parlamenti választáson Madridban, 2023. július 23-án. Mögötte férje, Pedro Sánchez.

A szocialista kormányfő az ügy kirobbanása óta azt hangsúlyozza, hogy a jobb- és szélsőjobboldali ellenfelei politikai hullát akarnak belőle csinálni, és ehhez képesek a családját is felhasználni. Az ügyet kirobbantó Manos Limpias csakugyan több szállal kötődik a spanyol szélsőjobbhoz, vezetője, Miguel Bernad ügyvéd a nyolcvanas évek végén a francóista Nemzeti Front színeiben indult európai parlamenti választáson, 2011-ben pedig kitüntetést vehetett át a Francisco Franco Nemzeti Alapítványtól.

A hivatalosan szakszervezetként bejegyzett Tiszta Kezek hitvallása szerint a legfőbb célja, hogy a bíróságok függetlenek legyenek, az állam és annak intézményei pedig demokratizálódjanak. Ennek megfelelően üldözik a korrupciót, és sorra nyújtják be a kereseteket közéleti szereplőkkel szemben a bíróságokon. Támadták nem olyan rég a katalán amnesztia-megállapodást (a legfelsőbb bíróság lesöpörte a próbálkozást) és a Podemos nevű baloldali párt pénzügyei miatt is vizsgálatot kezdeményeztek (sikertelenül), van folyamatban lévő ügyük a Spanyol Labdarúgó Szövetséggel és a Revista Mongolia nevű szatirikus lappal szemben is – az utóbbi azzal verte ki náluk a biztosítékot, hogy címlapjára tette a betlehemi jászolt, benne egy kupac ürülékkel. Szintén a szervezethez köthető az a korrupciós ügy, amelyet VI. Fülöp spanyol király testvére, Krisztina infánsnő és annak akkori férje, Inaki Urdangarin egykori kézilabdázó és vállalkozó ellen indítottak, és aminek a végén Urdangarint hat év börtönre ítélték.

A szervezetet vezető Miguel Bernad ellen 2015-ben eljárás indult pénzmosás miatt, 2016-ban pedig zsarolással vádolták meg, mondván, pénzt követelt a keresetek visszavonásáért olyan közéleti szereplőktől, akik a Manos Limpias miatt kerültek a hatóságok látómezejébe (ehhez hasonló vádat a királyi család tagjai is megfogalmaztak, a szervezet azonban mindent tagadott). Bernad megjárta a börtönt, többször ült előzetesben, a jogi procedúra egy pontján 24 éves börtönbüntetés is kinézett neki, az idén márciusban viszont felmentették.

Dominique FAGET / AFP Miguel Bernad

Áldozat, túlélő, szerencsejátékos

A Begona Gomez elleni kereset megalapozottságát aztán éppen az azt benyújtó Tiszta Kezek árnyalta egy nappal később, amikor elismerte, hogy állításait sajtóhírekre alapozta, perdöntő bizonyítékok nincsenek a birtokukban. Az ügy kirobbanása után a keresetben érintett szervezetek azonnal cáfolták, hogy közük lenne bűncselekményhez:

  • az Africa Centert működtető oktatási intézmény, az Instituto de Empresa közölte, hogy nem kapott pénzügyi támogatást sem a Globaliától, sem hozzá tartozó szervezetektől.
  • A Globalia és az Air Europa közös nyilatkozatot adott ki, kijelentetve, hogy a spanyol kormánytól kapott támogatásuk nem aránytalan a többi támogatáshoz képest, amiben a hasonló kaliberű vállalatok részesülnek Spanyolország és Európa szerte.
  • Az pedig még márciusi fejlemény, hogy Spanyolország összeférhetetlenségi ügyeket vizsgáló felügyelete elutasította a Szocialista Párt legnagyobb ellenfelének, a konzervatív Néppártnak azon panaszát, ami az Air Europa 2020-as állami megsegítése és a Gómez érdekei közötti összefonódásra irányult.

Alig egy nappal a kereset benyújtása után a madridi megyei ügyészség kérvényezte is a bíróságnál, hogy bizonyítékok hiányában szüntesse meg a vizsgálatot a kormányfő feleségével szemben.

„Gyakran elfelejtjük, hogy a politikusok is emberek” – jegyezte meg az ügyről Pedro Sánchez nyilatkozatában, amelyben a lemondását is belengette. A kormányfő az első pillanattól kezdve a családja, a magánszférájuk elleni támadásként aposztrofálta a vádakat, ami az ő ízlése szerint minden határon túlmegy. A jobboldali sajtó mellett a Néppártot és a szélsőjobboldali Voxot is megvádolta azzal, hogy összejátszottak a Manos Limpiasszal annak érdekében, hogy tönkretegyék politikai karrierét.

A levelében Sánchez gyötrődő férfiként jelenik meg, aki belefáradt abba, hogy ellenfelei hol transzvesztitának nevezik a feleségét, hol azzal vádolják, hogy a családja prostitúciós hálózatot működtet, hol azzal, hogy ő maga ül nyakig a marokkói alvilágban.

ANDER GILLENEA / AFP Pedro Sánchez

Az említett vádak mind elhangoztak az elmúlt években. És az is elhangzott 2014-ben a Néppárt egyik meg nem nevezett, befolyásos politikusa és José Manuel Villarejo egykori rendőrfőnök között – ha hihetünk a La Vanguardia hangfelvételeinek –, hogy Gómez családján keresztül kellene tönkretenni Sánchezt. A lap felvételei szerint a megbeszéléseken az is elhangzott, hogy a Manos Limpiast a Néppártból irányítják.

Nem meglepő módon a Néppártot vezető Alberto Núnez Feijóo lesújtó véleménnyel volt Sánchez akciójáról, úgy fogalmazott, Spanyolország miniszterelnöke nem hisztizhet úgy, mint egy tinédzser, hogy aztán arra várjon, hogy az emberek sorban álljanak előtte, és arra kérjék, hogy ne mondjon le. „Spanyolország jobbat érdemel” – jelentette ki Feijóo.

Igazi szerencsejátékos

A még mindig csak 52 éves Pedro Sánchez bő évtizede megkerülhetetlen szereplője a spanyol belpolitikának, vakmerő hozzáállása miatt nem túlzás korunk egyik legnagyobb politikai túlélőjének nevezni.

 

Azok után, hogy 2016-ban ellene fordult a Szocialista Párt vezetése, visszaküzdötte magát a szervezet élére, alig két évvel később pedig a miniszterelnöki posztot is megragadta. Bár a 2016-os parlamenti választáson a Néppárt győzött, csak kisebbségi kormányt tudott alakítani, a Mariano Rajoy vezette koalíció pedig nem működött zökkenőmentesen. Ezt használta ki Sánchez, és 2018-ban bizalmatlansági indítványt terjesztett be Rajoy és kormánya ellen, amit el is fogadtak. Ez a kormány lemondásához és új választások kiírásához vetetett. A szocialisták győztek, Sánchezből miniszterelök lett.

 

Tavaly tavasszal  a helyhatósági választásokon a konzervatívok ismét jelentős vereséget mértek a szocialistákra, amit Sánchez sajátosan fordított a maga javára: előrehozott parlamenti választást írt ki, mondván, a választók akarata a legfontosabb, az ő bizalmuk pedig láthatóan megingott a kormányzó erőben. A kormányfő számítása bejött: a Néppárt és a jobboldal ugyan nyert, de hiába bízta meg a király Feijóo-t a kormányalakítással, ő sehogy sem tudott olyan koalíciót összetákolni, amivel meglett volna az abszolút többség a parlamentben. Jöhetett Sánchez, aki a kisebb baloldali és regionális pártok, valamint a katalánok segítségével elegendő mandátumot hozott össze a kormányzáshoz – igaz, annak árán, hogy fél Spanyolországot magára haragította a katalán amnesztiával.

A kormányfő hétfőre ígért döntést, a várakozási időbe így az is belefért, hogy ezrek gyűljenek össze a spanyol fővárosban, hogy kiálljanak a miniszterelnök mellett. Az MTI tudósítása szerint több mint 12 ezren demonstráltak Sánchez maradásáért. Ezzel egy időben Núnez Feijóo a katalóniai Tarragonában vett részt egy rendezvényen, ahol arra intette az embereket, hogy ne dőljenek be Sánchez újabb átverésének.

Pedro Sánchez az ígéretének megfelelően hétfőn a kamerák elé állt, miután egyeztetett VI. Fülöp királlyal. „A levelemben feltettem a kérdést, megéri-e folytatni, tekintve, hogy milyen zaklatásokat kellett elviselnie a családomnak az elmúlt tíz évben. Az elmúlt napok töprengése után ma már egyértelmű számomra a válasz” – fogalmazott Sánchez, aki a feleségével együtt arra jutott, hogy marad a kormány élén. Elmondása szerint ebben nagy szerepet játszott, hogy az elmúlt egy héten tömegével mozdultak meg az emberek, és fejezték ki támogatásukat felé és kormánya felé.

Sánchez bejelentését a néppárti ellenfele keserű szavakkal konstatálta, mint fogalmazott, Spanyolországnak „nincsen az állampolgáraihoz méltó miniszterelnöke”, Sánchez akciója pedig csak arra jó, hogy meghosszabbítsa a kormánya agóniáját.

A Néppárt a hétvégére rendelt egy közvélemény-kutatást, amelyben a válaszadók 54 százaléka úgy vélte, hogy Sánchez lemondásának belengetése pusztán politikai stratégia, aminek az volt a célja, hogy a szocialisták erősítsék a táborukat a május 12-i katalóniai választás és a júniusi európai parlamenti választás előtt. Ez utóbbihoz adalék, hogy a felmérések szerint a Néppárt támogatottsága bőven veri a szocialistákét alig másfél hónappal a voksolás előtt. Innen nézve Sánchez célja az lehetett, hogy erőt demonstráljon kifelé azáltal, hogy egyfajta „békemenet” keretében mobilizálja a szavazóit; és befelé, jelezve a Szocialista Párt prominenseinek, hogy még ha elveszítik is az európai parlamenti választást a Néppárttal szemben, Sánchez akkor is érinthetetlen.

Mindezek mellett természetesen az is lehetséges, hogy a kormányfőnek tényleg elege lett abból, hogy a családját mocskolják. Ebben az esetben rossz hír számára, hogy bár a Tiszta Kezek keresetét lesöpörte a bíróság, azóta egy másik szervezet, a vállaltan szélsőjobboldali, ultrakatolikus csoport, a Hallasd Magad (Hazte Oír) újabb büntetőfeljelentést tett Begona Gómez ellen, befolyással üzérkedés gyanúja miatt.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik