Ezeket látta már?

Jellegzetes tünet: ekkor jelezhet a hasfájás hasnyálmirigy-gyulladást

hasfájás, hasnyálmirigy, gyulladás, epekő

A hasfájás igen gyakori panasz, ráadásul többféle oka lehet. Eláruljuk, mikor érdemes hasnyálmirigy problémára gyanakodni.

A hasnyálmirigy igen fontos szervünk, ezért annak bármilyen problémája nagy bajokat okozhat. Lássuk, mit kell tudni a gyulladásáról, illetve annak jellegzetes tüneteiről!

Mi a hasnyálmirigy-gyulladás?

A hasnyálmirigy a has bal oldalán elhelyezkedő szervünk. Két fő feladata van: az egyik az ételek lebontása az általa termelt enzimek segítségével, a másik pedig az inzulin és a glukagon termelése, melyek szabályozzák a vércukor szintet.

A hasnyálmirigy-gyulladás akkor fordulhat elő, amikor az emésztőnedvek vagy az enzimek megtámadják a hasnyálmirigyet. Ennek létezik akut és krónikus formája is. Akut állapot hirtelen lép fel és általában rövid ideig tart, míg krónikus formája hosszú távú állapot, melynek során a mirigy károsodása idővel súlyosbodhat.

Az állapot magától is elmúlhat, azonban ekkor is fontos orvoshoz fordulni, mivel a gyulladás gyakran egy másik betegség kísérője vagy következménye is lehet. Ráadásul léteznek súlyosabb formái is, melyek kezelés életveszélyessé is válhatnak.

Szövődményként felléphet ugyanis pl. vérzés, cukorbetegség, súlyos szövetkárosodás, nekrózis, fertőzés is. A súlyos hasnyálmirigy-gyulladás más létfontosságú szerveket is károsíthat, például a szívet, a tüdőt és a vesét.

A krónikus hasnyálmirigy-gyulladás ezzel szemben hosszú távú, progresszív állapot. Vagyis sajnos idővel rosszabbodik. Ez akkor fordul elő, ha a szerv károsodása nem szűnik meg. A mirigy emiatt folyamatos gyulladásban van, ami az itt lévő szövetek hegesedését okozza – ez azonban megakadályozza, hogy enzimeket és hormonokat termeljen.

Mi minden okozhat hasnyálmirigy-gyulladás?

  • epekő (leggyakoribb ok)
  • alkohol
  • fertőzések
  • cisztás fibrózis
  • bizonyos autoimmun betegségek
  • traumás hasi sérülés
  • rák
  • bizonyos gyógyszerek
  • magas kalcium/trigliceridszint

A hasi fájdalom a fő tünete

Akár akut, akár krónikus formáról van szó, a hasnyálmirigy-gyulladás elsődleges tünete a has felső részének fájdalma, mely átterjedhet a hátára vagy a mellkasára. Szintén figyelemfelhívó jel az, ha evés után súlyosbodnak a tünetek. Akut esetben fellép még mellé legtöbbször láz, szapora pulzus, hányinger, hányás is, míg krónikus formájában zsíros, olajos, fényes széklet, fogyás és gyakori szédülés társul a hasfájáshoz.

Így fáj a legtöbbször a has hasnyálmirigy-gyulladás esetén

A hasnyálmirigy-gyulladás okozta hasi fájdalom mérsékelt vagy súlyos lehet, mely a hátba sugározhat . Az akut forma esetén a panasz igen erős. Tapintásra a has puha. Krónikus hasnyálmirigy-gyulladás esetén a fájdalom eltérő intenzitású lehet és van, hogy jön-megy, de sosem múlik el teljesen hosszabb időre. Evés után a tünet súlyosbodik, csakúgy, mint köhögés, edzés és kinyújtott lábakkal való fekvés során.

A panaszok enyhülhetnek, ha egyenesen ül, előre hajol vagy összegömbölyödik.

Mi történik az orvosnál?

Amikor felmerül a gyanú, úgy az orvos vérvizsgálatot rendel el, majd ultrahanggal megnézi fennáll-e gyulladás, illetve epekövesség. Emellett elrendelhet még székletvizsgálatot, endoszkópiát, valamint CT/MRI vizsgálatot is.

Amennyiben fennáll a hasnyálmirigy-gyulladás, úgy nagyon fontos a szerv kímélése, méghozzá diétával és bőséges folyadékfogyasztással (szénsavmentes víz). Enyhébb esetben a beteg otthonában lábadozhat és alkalmazhat fájdalomcsillapítókat, valamint az orvos enzimpótló tablettákat, antibiotikumot is felírhat.

Amennyiben a hasnyálmirigy- gyulladás eredete epekő, azt elhajtják.

Kórházi kezelés során a betegek folyadékpótlásáról infúzióval gondoskodnak, valamint szondán keresztül táplálják, hiszen ekkor nem váltja ki a hasnyálmirigy enzimek felszabadulását az étel.

Krónikus esetben a legnagyobb szerepe az életmódváltásnak, a diétának és a káros szokások elhagyásának van. Szükséges esetekben műtéti beavatkozás indokolt: a hegszövet vagy a hasnyálmirigy kövek eltávolítására szolgáló endoszkópos beavatkozások sokat segíthetnek a panaszokon.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Hasnyálmirigyrák: vizsgálatok, amikkel már korán diagnosztizálható

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

hasnyámirigy-betegség

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához