Hiába erősödött Magyar Péter pártja, a DK-MSZP-Párbeszéd szövetség a legerősebb ellenzéki formáció

HírKlikk 2024. május 3. 09:00 2024. máj. 3. 09:00

A teljes népességen belül 14, a pártválasztók körében 18 százalékon áll a Tisza Párt, de még így sem szorongatja meg a DK–MSZP–Párbeszéd-összefogást – derült ki a Republikon Intézet április 22. és 26. között készült reprezentatív felméréséből.

Az elsőként a Hírklikk által közölt kutatás eredménye szerint a Fidesz–KDNP támogatottsága a teljes népesség körében 27 százalék, a pártválasztóknál pedig 35 százalék.

Március végén jelentette be a DK, az MSZP és a Párbeszéd, hogy közös EP-listát állítanak. Míg márciusban összesítve 17, illetve 22 százalék volt a három párt támogatottsága a teljes népesség és pártválasztók körében, április végén a közös listával 19 és 22 százalékot értek el – írja most a Telex.

Jelenleg a teljes népesség 14, a pártválasztók 18 százaléka szavazna a Magyar Péter-féle Tisza Pártra. A Republikon felmérésében a DK–MSZP–Párbeszéd-összefogást nem szorongatja Magyar, de a növekedési potenciálja nagyobb, mint a hárompárti szövetségnek.

Az intézet megállapítása szerint a Tisza Párt elsősorban a Momentumtól és a Kutyapárttól vitt el szavazókat. A Momentum a teljes népesség körében 4, a pártválasztók között 5 százalékon áll, míg a Kutyapártra 5, illetve 6 százalék szavazna. Mindezek alapján még nem biztos, hogy ez a két párt eléri az EP-választáson az 5 százalékos küszöböt.

A Mi Hazánk Mozgalom fej fej mellett áll a Kutyapárttal. Jelenleg a teljes népesség 5, a pártválasztók 6 százaléka szavazna Toroczkaiékra.

A Republikon felmérése szerint várhatóan nem jut EP-mandátumhoz a Jobbik-Konzervatívok és az LMP. Mindkét párt 2-2 százalékos támogatottsággal rendelkezik a teljes népesség és a pártválasztók körében is.

Áprilisban nagy mértékben, 5 százalékkal csökkent a bizonytalanok aránya, már csak minden ötödik (19 százalék) választó nem tudja eldönteni, hogy kire szavazzon.

A válaszadók 73 százaléka állítja: biztosan elmegy választani, és 12 százalék mondja azt, hogy valószínűleg részt fog venni. Ez összesen a válaszadók 85 százaléka. Az önkormányzati és EP-választáson általában 50 százalék körül szokott alakulni a választói részvétel, így a mostani adatokból kiindulva, ennél több szavazóra számíthatunk idén az összevont választáson.

Forrás: Telex