Tényleg jót tesz a nyers hús a monoklinak?

Több jobb módja is van a sebkezelésnek, mint a filmekben látott, nyers húsos borogatás.

Sok filmben láthattuk, hogy egy verekedés után a sérült arcára nyers húst tesznek - azt viszont nem szokták megindokolni, miért teszik ezt. És vajon tényleg használ? Az IFLScience ezekre a kérdésekre kereste a választ.

Több teória is felmerült már azzal kapcsolatban, miért kezelik így a sebeket a moziban. A legnyilvánvalóbbnak az tűnik, hogy a hús kellemes és rugalmas hideg borogatásként működhet. Ha valami hideget alkalmazunk egy zúzódásra vagy duzzanatra, az a gyógyulás korai szakaszában teljesen jó kezelés, mivel segít a fájdalom és a gyulladás enyhítésében. Egyesek szerint az otthoni fagyasztók előtti időkben inkább egy hideg húsdarabot vettek elő sérülés esetén, hogy ne kelljen az élelmiszerek tartósítására használt, értékes jégtömbökből letörni egy darabot se. Az ókori Egyiptomból fennmaradt források szerint pedig egyes orvosok nyers húst használhattak a vérzés elállítására.

nyers hús sérülés monokli
Inkább jeget csavarjunk egy tiszta törülközőbe. Fotó: Getty Images

Mindezek ellenére valószínűleg jobban járunk, ha tiszta törülközőbe csavart jeget teszünk a sérüléseinkre. A húsok felületén ugyanis több baktérium is lehet, például az E.coli, amely a szembe kerülve csúnya fertőzéshez vezethet. "A steak a grillre való, nem az arcodra" - írta Adrian Elfersy szemész. Helyette próbáljunk meg tiszta, hideg borogatást alkalmazni óránként 10 percig az első napon. Ezután válthatunk meleg borogatásra, amíg a duzzanat le nem megy.

A monoklik kezelése általában megoldható otthon is, és nem is kell hozzá kiüríteni a fagyasztót. Ha azonban úgy látjuk, súlyos a sérülésünk, minél előbb keressünk fel egy orvost. "A szemedről van szó, nem kell a hőst játszani" - javasolta Elfersy.

Viszont van olyan eset, amikor a hús valóban jól jöhet. Amikor valakinek a bőre alatt az emberbagócs lárvái jelennek meg, van egy hagyományos - de talán egyesek számára szokatlan - módszer az eltávolításukra. Ha egy szelet szalonnát teszünk a bőrre, vagy sertészsírral kenjük be a lárvák fölötti bőrfelületet, az elég messzire kicsalogathatja az élőlényeket ahhoz, hogy biztonságosan eltávolíthassuk őket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Utca emberét kérdeztük, tudja-e mi az anafilaxiás sokk

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +24 °C
Minimum: +10 °C

A kezdetben párás, felhős északi tájakon is naposra fordul az idő, és általában sok napsütésre számíthatunk a képződő gomolyfelhők mellett. Főként az északkeleti tájakon alakulhat ki kevés helyen zápor, zivatar. A délnyugati szél megélénkülhet, zivatarok környezetében megerősödhet. A legmagasabb nappali hőmérséklet 22 és 28 fok között változik. A változékony idő mellett a frontérzékenyek tüneteit napközben kettős fronthatás erősítheti fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra