Európai Unió;Oroszország;Ukrajna;háború;Orbán Viktor;Kossuth Rádió;EP-választás 2024;

Orbán Viktor: Ezek nem kommunikációs pukkancsok, Európa a tűzzel játszik

A miniszterelnök közölte, sokan úgy beszélnek a háborúról, mint egy délutáni teapartiról, ám a magyar egy dörzsölt nép, és átlát a szitán. Beszélt arról is, hogy szerinte mi a választások tétje, az üzemanyagárakkal kapcsolatban pedig azt mondta, újrakalkulálják a számokat.

Azt mondta az európai külügyi főbiztos, hogy nem fantázia többé egy kiterjedt európai háború. De a legjobban a lengyel külügyminiszter mondata vágott mellbe, aki közölte, ennek a háborúnak nincs diplomáciai megoldása, csak nyers katonai erővel lehet megoldani – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggel a Kossuth Rádiónak adott hagyományos interjújában. A kormányfő közölte, ezek a mondatok „nem kommunikációs buborékok vagy pukkancsok”, hanem tényleges politikai szándékot testesítenek meg, Európa a tűzzel játszik.

A miniszterelnök leszögezte, észnél kell lenni, sokan ugyanis úgy beszélnek a háborúról, mint egy délutáni teapartiról. Magyarországot – folytatta – kétszer kényszerítették bele olyan háborúba, ami tragikusan megpecsételte az ország jövőjét, a végén azok közt voltunk, akik a legmagasabb árat fizették, és nem fogjuk hagyni, hogy ez harmadszor is megtörténjen.

– Napról napra kerülünk távolabb a békétől – mondta a kormányfő, kiemelve, két éve okoskodnak az európai vezetők stratégiáról, szankciókról, szerinte ez rendkívül veszélyes, és aggódik Európa jövőjéért.

– A magyar egy dörzsölt nép, átlátunk a szitán

– szögezte le Orbán. A háborúban ugyanis szerinte nem csak veszteség keletkezik, mindig vannak, akik nyernek rajta. Az amerikai elnök pedig világosan megmondta, hogy az Ukrajnának nyújtott fegyverzet támogatásával az amerikai gazdaság jól jár.

A miniszterelnök közölte, mások a háborús tapasztalatok, mindenki másképp gondolkodik róla, Közép-Európa minden háborún rajta vesztett, míg Nyugat-Európa minden háborún nyert. – Igaz, hogy szenvedések árán, de a végén győztesként került ki – fogalmazott. Szerinte nekünk azért kell olyan európai biztonsági megoldást találnunk, amiben az oroszok is benne vannak, mert ez garantálja, hogy nem tör ki fegyveres konfliktus. – Minél közelebb vagy a háborús területhez, annál nagyobb árat fizetsz, hiszen annál nagyobb a kockázat a gazdaságodban – mondta a kormányfő. Orbán Viktor úgy véli, ha a mostani háborús helyzet helyett békeidőkben élnénk, a magyar gazdaság növekedési teljesítménye kétszeres lenne.

– Nekünk a legmélyebb életösztöneink beszélnek a háború ellen, és a béke mellett

– összegzett a miniszterelnök.

Arra a kérdésre, mi kell ahhoz, hogy kimaradjon Magyarország a háborúból, a kormányfő a bátorságot és a nemzeti egységet említette. Majd közölte, hogy a „balosok” nem bolondok és gonoszok, hanem azért háborúpártiak, mert fizetik őket.

A választások tétje a miniszterelnök szerint leginkább az szokott lenni, melyik politikai erőnek mennyi képviselője lesz, most azonban ez másképpen van. Ő ezért nem is azt nézi, ki a baloldali és ki a jobboldali, hanem azt, hogy mennyi voksot kapnak a háborúpárti, és mennyit a békepárti erők, vagyis „valójában a tét a háború”. Neki meggyőződése, van esély arra, hogy előbbiek legyenek többségben az Európai Parlamentben.

– Ha jól csinálják a békepárti erők a politikájukat Nyugat-Európai országokban, lehet olyan Európai Parlamentünk, amely nem a háború felé tolja az európai vezetőket, hanem visszarántja Európát a szakadék széléről

– jelentette ki, majd azt üzente, „ha békét akarsz, szavazz a Fideszre”.

Azzal kapcsolatban, hogy húsz éve csatlakoztunk az Európai Unióhoz, Orbán azt mondta, érdekesnek találja, hogy mindenki csak arról beszél, az újonnan belépett országok mekkora utat tettek meg. Szerinte sokkal fontosabb kérdés, hogy maga az EU mekkora utat tett meg, mi ugyanis nem ebbe az Unióba léptünk be.

– Ma is azt gondolom, hogy jobb belül, mint kívül, de azért azt nem akarom eltagadni, hogy amikor beléptünk, nem erről volt szó

– szögezte le. Majd azt fejtegette, arról nem volt szó, hogy milliószám migránsokat fognak beengedni a kontinensre, és akik ezt nem akarják, azokra rá fogják kényszeríteni, ahogy arról sem, hogy ha az ember azt mondja, a család férfiből, nőből és gyerekből áll, „elnadrágolják az európai liberális médiában”. – És nem arról volt szó, hogy a béke helyett majd belemanőverezik az európai vezetők a kontinenst egy háborúba – sorolta a miniszterelnök.

Az üzemanyagárak ügyére áttérve a kormányfő közölte, jogos elvárás az emberek és a kormány részéről az érdekelt szereplőkkel szemben, hogy a magyarok olyan áron juthassanak üzemanyaghoz, ahogy a régióban más országok polgárai is megteszik. És jobb, ha ezt belátják, mintha állami kényszerrel kellene elérni. Ő emiatt arra kérte Nagy Márton nemzetgazdasági minisztert, hogy egyezkedjen, ne erőből lépjen fel,

„inkább a belátásra menjünk, ne szkanderre”.

De – folytatta – az, amit javasoltunk, nem volt hibátlan, mi regionális árat kértünk tőlük, ami magába foglalja a szomszédos országok mellett a lengyel, a bolgár, a cseh árakat. A kormányfő jogos kérésnek nevezte, hogy a középárat a szomszédos országok átlag-üzemanyagárában határozzák meg, ezért újrakalkulálják a számokat. – De eszerint be fogjuk tartatni azt a korábbi megállapodásunkat, hogy a magyar emberek nem fizethetnek többet a benzinért, mint a szomszédos országok átlagára – mondta Orbán Viktor.