szerző:
Vándor Éva
Tetszett a cikk?

A NER-ből kitért Magyar Péter felkérésére azonnal igent mondott, azóta a rövid idő alatt tömegeket fellelkesítő mozgalom arca és egyik leghangosabb szószólója lett. Nagy Ervin azonban már évek óta szívügyének tekinti a közéleti kérdéseket, szavakkal és tettekkel is odaállt már ügyek mellé. A nyilatkozataiból, interjúiból egy, a társadalom és az ország sorsa iránt rendületlenül aggódó, a tettvágytól duzzadó értelmiségi képe rajzolódik ki, aki most odáig jutott, hogy egy időre akár a színészettel is felhagyna a politika kedvéért.

– Mióta él azzal a lehetőséggel, hogy a neve és a kiállása fel tudja hívni a figyelmet ilyen fontos kérdésekre? 

– Nem olyan régóta, és igazából most sem állok oda feltétlenül minden mellé, politikai kérdésekkel kapcsolatban például kétszer is meggondolom, hogy állást foglaljak-e. Olyannyira, hogyha jobban meggondolom, nem is voltam még politikai rendezvényen soha.  

Nagy Ervin ezt épp tíz évvel ezelőtt mondta a hvg.hu-nak adott interjúban. A Magyar Péter melletti kiállásával, a rendezvényein való aktív részvétellel alaposan átalakult a politikához óvatosan közeledő színész imázsa. A NER akolmelegét eddig belülről élvező, a kegyelmi ügy óta viszont a NER-t immár kívülről támadó Magyar Péter mozgalmának lényegében az egyik arca lett, magának Magyarnak pedig a leglelkesebb PR-osa, aki a Népszavának már így nyilatkozik a „hőséről”: „Valójában nem született szerintem eddig a Kárpát-medencében politikai talentum, aki ekkora sebességgel ilyen eredményt ért el. 1992-ben ilyen lehetett Orbán Viktor.”  

Nagy Ervin a Magyar Péter melletti kiállásáról: ’56-os hangulatom van

A színész arról beszélt, hogy amikor Magyar egy közvetítőn keresztül megkereste őt, úgy érezte, ugrania kell. Azt mondta, hogy a feleségét, Borbély Alexandrát is elkapta a “forradalmi hév”.


A tíz évvel ezelőtti óvatossága most már kifejezetten aktív politikai szerepvállalásba csapott át. Nagy Ervin egyenesen arról beszélt, azt sem bánná, ha egy ideig a politikával kellene foglalkoznia a színészi mesterség helyett. Mint fogalmazott, az sem érdekli, ha egy időre a szakmát el kell engednie, mert tényleg azt érzi, hogy most van egy olyan időpillanat, amikor a haza mindenekelőtt: „Ami a csőben van, azt én most elégetem, mert azt érzem, minden eddigi kiállásom ehhez a forrponthoz vezetett, és erkölcsi kötelességem, hogy cselekedjek. Nem tudnék magammal elszámolni, gyáva emberként halnék meg, ha most én ebbe nem állnék bele.”  
 
Nagy Ervin közéleti ébredését az általa adott nyilatkozatok és interjúk alapján próbáljuk meg rekonstruálni. 
 
A már említett 2014-es interjúban a színész arról beszélt, hogy amennyire csak lehet, igyekszik őrizni a függetlenségét, és akkor főként társadalmi kezdeményezésekhez állt oda. Mint fogalmazott, ezért éri meg híres embernek lenni. Személyes hozzájárulásával támogatta többek között az UNICEF és a NANE kampányait, de a jótékonykodási ébredését az ökumenikusokkal való ételosztásra vezette vissza: „Amikor a sátrukba beesett 200 – kőkemény húgyszagú, félszemű, néha mosolygó, máskor agyonvert – ember, és megetettük őket. Megfordult velem a világ.”  

Nagy Ervin a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet önkénteseként
Facebook / Nagy Ervin

Nagy Ervin a közösségi média mozgósító ereje mellett is hitet tett, és a saját szerepét is elkezdte mind hangsúlyosabban látni. „Nagy élményem volt, hogy belefújok egyet a trombitába, és megmozdulnak az emberek, fogékonyak rá, és jönnek velem” – mondta.  
 
2020-ban, amikor húsz év után otthagyta a Katona József Színházat, szintén arról beszélt a 24.hu-nak, hogy mennyire jól érzi magát az emberek között, például a balatonfüredi bazársoron. „Én tényleg a nép hangja vagyok, amikor politikusokat küldök a faszba, akkor is! Mert én élvezem ezt. Mert én a melósokkal nőttem fel. Ha úgy tetszik, most is egy színházi melós vagyok. és büszke vagyok rá. Ha megkóstolnak, úgy válaszolok.”  
 
Nagy Ervin minél inkább belevetette magát, az aktivista attitűd hátulütőiről is beszélt, például arról, hogy sok esetben egyedül maradt, hiába állt ki valamiért. Ilyen volt a színházi #metoo-ügy, amikor kormánypárti politikusok és újságírók a Gothár-ügy miatt e lkezdték a Katonát zaklatószínházként emlegetni. „Akkor jólesett volna, ha még vagy negyvenen mellém állnak. (…) Nagyon lassan ébredő népség vagyunk, természetesen nemcsak a színészek, hanem az egész ország. Pont emiatt fizetünk óriási politikai, történelmi és kulturális árat.”  
 
A mozgósítási szándék már ekkor átsütött a mondatain: „(…) mindenbe beleállok, de ez nem sokat ér, ha a legtöbben elhajolnak a konfliktusok elől. (…) Nem azért váltottunk rendszert, hogy utána ugyanúgy éljünk, mint a kádárizmusban.” 
 
A közéleti szerepvállalása különösen nyomatékos lett a Színház- és Filmművészeti Egyetem alapítványi átalakítása, illetve a Filmalap átalakulása idején. „Nem lehet a művészethez hozzábabrálni állandóan. Megbosszulja magát, ha a politika ide is bele akar mászni” – mondta.  

Nagy Ervin az SzFE mellett kiálló tüntetésen
Facebook / Nagy Ervin

Tavaly A Király és a Sztárbox felfutása környékén adott interjút az RTL-nek, és ismét kiderült, hogy mennyire fontos számára a politikai állásfoglalás. A független színházak ellehetetlenítésével kapcsolatban mondta például: „Mindig ez megy Magyarországon: végignézzük, hogy valami elpusztul, majd hatalmas energiákkal újra fel kell építeni a nulláról. Ha felemeled a hangod, megkapod, hogy minek kiabálsz, nem kell itt hőzöngeni, jó minden, ahogy van” – magyarázta. Szerinte a hatalom azt hirdeti, hogy „elöl csillog-villog minden, tiszta udvar, rendes ház, megy a magánélet szentségesítése, miközben mennyi ereszcsatorna van ebben az országban.”

A közéleti megnyilvánulásainak az egyik leginkább közönségbarát epizódja volt tavaly nyáron a napokon át tartó szópárbaja Rákay Philippel, amely rengeteg lájkot és megosztást generált. A propagandista és sűrűn foglalkoztatott állami filmproducer Rákay Nagy Ervin egyik, a tanárok melletti tüntetésről beszámoló videójára reagált, többek között nagyokosnak nevezve a színészt, és szánalomra méltónak, politikai blöffakciónak a „szent ügyeit”.

Facebook / Nagy Ervin

Nagy Ervin történelmi távlatokat is felrajzolva mutatott rá a köztük tátongó szakadékra: „Megértem, hogy szíved szerint újranyitnád nekünk Recsket, vagy elküldenél minket Szibériába, amiért van gerincünk meg szívünk.” A szópárbaj egy adott ponton „szakmai” irányba fordult, amikor Rákay azt vágta Nagy Ervin fejéhez, hogy „az Aranybulla legrosszabb pillanatai is több értéket hordoznak, mint például a Zámbó Jimmy életéről készült fércmű, amelynek a címszerepét boldogan játszottad el”, de hogy e mögött is felsejlett a politika azt talán jó jelzi, hogy ez volt az a csörte, amely után a megafonos hadsereg elkezdte kórusban Zelenszkij 2.0-ként emlegetni Nagy Ervint.

A megafonosok Trombitás Kristóftól Deák Dánielen át Bohár Dánielig persze fáziskésésben voltak, a Zelenszkij-párhuzam ugyanis már 2022-ben felderengett Nagy Ervinnal kapcsolatban. Akkor a Kossuth téri pedagógustüntetésen elmondott beszéde után került szóba a színészből lett elnök Volodimir Zelenszkij személye, de Nagy Ervin csak jót nevetett a párhuzamon, és érdekes áthallásnak mondta. Viszont akkor is sürgette, hogy „több kurázsi kell az értelmiség részéről”, mert Magyarországon a politika gátlástalanabb lett, mint a 90-es években. A színészek szerepét pedig külön is kiemelte ebben, mondván, hogy „kommunikáció technikailag” ők előnyben vannak, ráadásul ők minden háztartásba eljutnak, őket látják, és ha ők mondanak valamit, az nagyobb súllyal lesz jelen az emberek életében.

Nagy évvel később, idén áprilisban az RTL-nek adott interjúban azonban még mindig az értelmiség gyávasága miatt kesergett. Szintén az RTL-nek árulta el, hogy Magyar Péter megkeresésére rögtön igent mondott, mert most káros lenne hezitálni: „Mondom, egy életem, egy halálom. Ha te így csinálod, ha te ez vagy, ha te így beszélsz mindig, ha itt nem az van, hogy más lapok fel fognak később kerülni – egyébként kerültek föl más lapok, csak nem valódi, hanem cinkelt lapok –, szóval hogyha te ez vagy csávó, akkor én erről álmodok tíz éve, úgyhogy toljuk.” Hozzátette azonban azt is, hogy ő lesz a leghangosabb, ha a dolgok nem arra mennek, ahogy megbeszélték.

Magyar Péter és Nagy Ervin a március 15-i tüntetésen
Veres Viktor

Április végére mindenesetre odáig eszkalálódott a helyzet, hogy az Index azt írta, Nagy Ervin vezetné a fővárosban a Magyar Péter-féle önkormányzati listát, de a színész azt mondta, hogy egyáltalán nem akar elindulni az önkormányzati választásokon.

Igaz, ma már senki sem lepődne meg azon, ha Nagy Ervin egyszer csak elindulna.