Új eljárással kísérleteznek: ez átalakíthatja az energiapiacot
Gazdaság

Új eljárással kísérleteznek: ez átalakíthatja az energiapiacot

Portfolio
Japán és malajziai kutatók egy olyan innovatív eljárást tesztelnek, amely lehetővé teszi a kivágott pálmafák biomasszává való átalakítását. A felfedezés hozzájárulhat a megújuló energiaforrások diverzifikálásához és az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentéséhez - közölte a Nikkei Asia.

Japán és malajziai tudósok egy olyan módszert vizsgálnak, amely lehetővé teszi a kivágott pálmafák biomasszává való átalakítását, ami aztán megújuló energiaforrásként szolgálhat. Dél-Malajziában, Kluang városában egy létesítményben dolgoznak az eljáráson, ahol a pálmafa törzseket gépek segítségével nedves, borostyánszínű rostokká alakítják át néhány másodperc alatt. A magas víztartalomnak köszönhetően a pálmafák könnyen mulcsozhatók, majd a rostokat mosás és szárítás után pellet formájába préselik.

A mosás során keletkező folyadékot is felhasználják, amely cukortartalma miatt újrahasznosítható például műtrágyaként vagy fenntartható repülőgép-üzemanyagként.

A projektet 2018-ban indították útjára egy fenntarthatósági program keretében. A projekt vezetője Akihiko Kosugi, a Japán Nemzetközi Agrártudományi Kutatóközpont (JIRCAS) munkatársa. A kezdeményezésben japán egyetemek és vállalkozások vesznek részt malajziai kormányzati és akadémiai partnerekkel közösen.

A pálmaolaj ipar jelentőségét az adja, hogy ez a világ legnagyobb mennyiségben fogyasztott növényi olaja, melynek előállítása elsősorban Indonéziából és Malajziából származik. Az ültetvények terjeszkedése viszont erdőirtáshoz vezet, így az iparág fenntarthatóbb működése kiemelt fontosságúvá vált. A kutatások szerint a kivágott pálmafák nemcsak termeszeknek és más kártevőknek adnak otthont, hanem metánt és egyéb üvegházhatású gázokat is bocsátanak ki. Malajziában évente több tízmillió ilyen fa kerül kivágásra, ami jelentős üvegházhatású gáz-kibocsátást eredményez.

A hulladék energiatermelésre való felhasználása során kiemelt figyelmet kell fordítani a szennyeződések eltávolítására annak érdekében, hogy ne károsodjanak a kazánok vagy ne keletkezzen tűzveszély. A pálmahulladékot bútorgyártáshoz is fel lehet használni; példaként említhető a Panasonic Housing Solutions által fejlesztett eljárás halott pálmatörzsekből készült fadeszkák gyártására.

A projekt hosszú távú gazdaságosságát továbbra is vizsgálják.

Az öreg pálmafák újrahasznosítása jelentős mértékben csökkenthetné az üvegházhatású gázok kibocsátását.

Az üzemanyaggal kapcsolatos költségcsökkentés érdekében megfontolandó olyan megoldások alkalmazása, mint például integrált pálmaültetvényekkel és olajfeldolgozó létesítményekkel rendelkező vállalkozásokkal való együttműködés.

Címlapkép forrása: Shutterstock

Kasza Elliott-tal

3M Company

Nemrég írtam a Solventumról, levált az MMM-ről és áprilisban a tőzsdére ment. Minden MMM részvényes a 4 részvénye után kapott egy SOLV részvényt. Ez eddig nagyon szép, azonban 05.14-én MM

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Nesze neked, ötéves szuperállampapír: tízmilliárdokat buktak a magyarok az értelmetlenné vált befektetésen
Financial IT 2024
2024. június 11.
Portfolio Property X 2024
2024. május 29.
Portfolio Agrofuture 2024
2024. május 23.
Portfolio AgroFood 2024
2024. május 22.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Díjmentes előadás

Kereskedés a magyar piacon kezdőknek

Minden, amit a hazai parkettre lépés előtt tudni érdemes.

Díjmentes előadás

Tőzsdei megbízások helyes használata

Kérdések és válaszok azzal kapcsolatban, hogy mire figyelj, ha kezdő befektető vagy!

Ez is érdekelhet
hurrikán vihar Saffir-Simpson-skála