Az éjszaka megvastagszik a felhőzet, hajnalra a legtöbb helyen már borult égre kell számítani. Csapadékra főként az ország délnyugati felében van esély, arrafelé ismétlődő jelleggel fordulhat elő eső, zápor, zivatar, utóbbi egyre kevésbé lesz jellemző. Lokálisan kiadósabb mennyiség is hullhat. A szél helyenként élénk lesz, zivatarok környezetében átmeneti szélerősödés előfordulhat.

A minimum-hőmérséklet többnyire 10 és 16 fok között alakul.

Agrometeorológia

Záporok öntözik előbb az ország délnyugati, majd északkeleti felét, de csak a Dunántúlon várható nagyobb mennyiségű csapadék, míg a Tiszántúlon többfelé alig fog esni, és tovább szárad a talaj - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.

Hozzátették, hogy az elmúlt egy hétben nagyrészt száraz, többnyire napos volt az időjárás, pénteken még a Duna-Tisza közén és északkeleten többfelé 0 Celsius-fok alá hűlt a levegő, majd a hőmérséklet emelkedni kezdett, vasárnap már 25 fok körül voltak a maximumok, a napi középhőmérséklet pedig 15 és 20 fok között alakult.

A múlt hét második felében kevés helyen előfordultak gyenge záporok, majd országszerte száraz napok következtek, és csak szerda estétől eredt el néhol ismét az eső, de összességében az ország túlnyomó részén 1 milliméter alatt alakult az elmúlt egy hét csapadékösszege. A talaj felső fél méteres rétege sokat száradt az elmúlt egy hét során, a felszínközeli néhány centiméter ismét teljesen kiszáradt. Kritikusan száraz a felső 20 centiméteres talajréteg a déli országrész középső tájain, míg máshol egyelőre kielégítő a talaj felső 20, illetve 50 centiméteres rétegének nedvességtartalma. A fél méternél mélyebb réteg továbbra is bőven tartalmaz nedvességet.

Talajnedvesség 0-20

Talajnedvesség – Fotó: HungaroMet


Növények állapota

Az őszi vetések két-három héttel előrébb járnak a fejlődésben a szokásosnál: a kalászosok intenzíven növekednek, már a kalászhányás fázisában járnak. Az őszi káposztarepce elvirágzott vagy a virágzás végén jár, a becőképződés a jellemző, többfelé meglehetősen ritkásak az állományok. A frissen kisorolt napraforgó és kukorica intenzíven fejlődik a múlt heti csapadék és az utána érkezett meleg idő hatására, ugyanakkor az időjárás a gyomok növekedését is segítette.

A gyümölcsfák már elvirágzottak, a terméskezdeményeket és a növekvő termést a nagyszámú kártevő mellett a múlt héten még többször veszélyeztették gyenge éjszakai fagyok. Az akác már az északi területeken, így Miskolc térségében is virágzik, csaknem egy hónappal korábban, mint 2023-ban, amikor fagykár is érte a növényeket.

Hozzátették: a fákon sok a virág, a napos, meleg, de nem forró idő kedvező a hordásra. A méhcsaládok a korai tavaszban is kellően meg tudtak erősödni, már január végén a mogyoróról hordták a virágport az enyhe napokon.

A HungaroMet tájékoztatása szerint a legfrissebb, április második felére vonatkozó, a felszín "zöldességét" mutató vegetációs index értéke meglehetősen magas a korán érkezett tavasz hatására, és az évszaknak megfelelő növekedés jellemzi. Az ország egész területén az átlagosnál fejlettebb a vegetáció.

Időjárás-előrejelzés

Az előrejelzés szerint változékonyabbra fordul az idő, többfelé kell záporokra, zivatarokra számítani. A következő egy hétben a Dunántúlon várható nagyobb mennyiségű csapadék, arrafelé területi átlagban is 10-30 milliméter, míg a Tiszántúlon többfelé alig fog esni, és tovább szárad a talaj. A hőmérséklet nem változik számottevően, jellemzően marad a kora nyárias meleg idő 25 fok körüli csúcsértékekkel, de a tartósabban csapadékos délnyugati tájakon pénteken 20 fok alatt maradnak a maximumok.

SZÉLTÉRKÉPCSAPADÉKTÉRKÉPHŐMÉRSÉKLETTÉRKÉP

Az Agroinform.hu Időjárás rovatában 24 órás, 7, 15 és 30 napos országos és település szintű előrejelzéseket, valamint az elmúlt 30 napban mért adatokat is megtalálod, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt.

Indexkép: Tor András