SG.hu

El akarja oszlatni az SSD-vel kapcsolatos téveszméket a Seagate

A Seagate azt szeretné, ha megértenénk néhány tényt a lemezmeghajtókat felváltó SSD-k mítoszával kapcsolatban: az SSD-gyártási kapacitás soha nem éri el a HDD-gyártók kapacitását, és hogy az SSD-k nem illeszkednek rosszul a lemezes munkaterhelésekhez.

Ezen pontok a Seagate egy prezentációjában szerepelnek, gyakorlatilag válaszként a Pure Storage vezérigazgatója, Charlie Giancarlo állítására, miszerint "öt éven belül nem fognak új lemezrendszereket eladni", vagyis 2028 végére. Más szóval a lemezes és hibrid tömbök vásárlói ezt követően is vásárolhatnak lemezes meghajtókat a meglévő HDD tárolókba, de az új tárolórendszerek flash-alapúak lesznek. Érdemes kiemelni, hogy a Pure nem SSD-gyártó, NAND-chipeket vásárol és azokból saját Direct Flash Module (DFM) meghajtókat épít. Az SSD-szállítók és a NAND-gyártók nem támogatják a Pure Storage állításait, legalábbis nyilvánosan nem.

A lemezmeghajtó-gyártók - a Western Digital, a Toshiba és a Seagate - szerint bár az SSD-k felváltják a lemezmeghajtókat a notebookokban és az asztali számítógépekben, valamint a vállalati 2,5 hüvelykes meghajtók piacán is, de nem váltják fel a nagy kapacitású, 7200 fordulat/perc fordulatszámú meghajtókat a vállalati és a nagyszámítógépes piacokon. Ennek oka, hogy az SSD-k teljes birtoklási költsége jelentősen magasabb, mint a HDD-ké, és ez így is marad. A Seagate úgy véli, hogy a lemezmeghajtók 2027-ig megőrzik árelőnyüket az SSD-kkel szemben. A HDD-k és SSD-k teljes birtoklási költsége a beszerzési költségekből és a működési költségekből áll, ami alapvetően a működtetéshez és a hűtéshez szükséges energiát és egyéb kisebb költségeket jelent.

A Seagate azt állítja, hogy az SSD TCO a termék élettartama alatt nagyobb, mint a HDD-é, mondván, hogy az eszköz beszerzési költsége messze a TCO legjelentősebb eleme. Egy NAND gyár felépítése rengeteg pénz. Például az SK hynix M15X DRAM-gyára Koreában 3,86 milliárd dollárba kerül, és 2025 novemberére készül el. NAND-ból 2023-ban 333 exabyte-ot gyártottak. A TrendForce és az IDC elemzései szerint 2027-ben 3686 exabyte kombinált NAND és HDD kapacitásra lesz szükség. Ebből 963 exabyte-ot a NAND-iparág tudna megépíteni, a HDD-k pedig 2723 exabyte-tal járulnának hozzá. Ha ezt a lemezes hozzájárulást NAND-dal helyettesítenék, az előre jelzett költség 206 milliárd dollárral több lenne.


A merevlemez legnagyobb előnye, hogy hatodannyiba kerül, mint az SSD

A Pure azonban nem azt mondja, hogy 2028 után nem fognak több HDD-t eladni, hanem hogy "öt év múlva nem fognak új lemezrendszereket értékesíteni". A Seagate érvelésében nincs különbségtétel az új lemezalapú tárolórendszerek és a helyettesítő lemezes tárolórendszerek között. Ez a Pure számára mozgásteret biztosít állításaihoz, mivel csak annyit kell bemutatnia, hogy az új rendszerek SSD-ket használnak lemez helyett, és az elemzők és a kutatóházak számára szinte lehetetlen lesz különbséget tenni a régi és az új tárolórendszerek között. Ha például egy cég 2029-ben egy meglévő HDD-alapú rendszerben bővíti a kapacitást, és 1000 exabyte-nyi lemezzel bővíti a tárolási szintet, akkor az egy új rendszer eladása? Nyilvánvalóan nem a szó szoros értelmében vett "új rendszer". Mégis, a lemezkapacitású tárhelyek abban az évben növekedni fognak, ami nyilvánvalóan megcáfolja a Pure állítását.

Ha a lemezkapacitás-szállítások, vagy még jobb esetben az egységszállítások 2029-től kezdődően csökkennének, az lenne a legegyértelműbb jele annak, hogy a Pure állítása helytálló. A Seagate azt mondhatja, hogy a 2027-re tervezett NAND gyártási kapacitás és a teljes SDD+HDD exabyte szükséglet közötti szakadék olyan hatalmas, hogy az ilyen különbségek nem számítanak.


A céges munkaterhelések 90 százalékához bőven elég a HDD sebessége

A harmadik pont pedig az SSD-k illeszkedése a hagyományos lemezes tárhelyek mellé. Felmérések szerint csak a munkaterhelések 10 százaléka igényel valós idejű adatátvitelt, és csak 1 százalékuk alacsonyabb kapacitású és ultravalós idejű adatátvitelt. A Seagate ezzel azt mondja, hogy a HDD-k és az SSD-k nem zárják ki egymást, hanem egymást kiegészítik. Így mivel az SSD-k 6:1 árprémiummal rendelkeznek a HDD-khez képest, és mivel a NAND gyártási kapacitás korlátozott, és a vállalati munkaterhelések nagy részének nincs szüksége SSD-sebességre, a HDD-ket nem fogják SSD-kkel teljes mértékben felváltani.

Ha az SSD-árak úgy zuhannának, hogy az SSD-felár 4:1-re vagy kevesebbre csökkenne, és ha az SSD-kapacitás-kínálat nem lenne olyan korlátozott, mint ahogy azt a Seagate feltételezi, akkor a vállalatok a lemezek helyett az SSD-ket választanák. Elvégre ki ne szeretne gyorsabban hozzáférni az adataihoz, ha erre lehetősége van? Tehát a Seagate és a HDD-iparág álláspontja elsősorban arra épül, hogy az SSD-k ára hatszorosa a HDD-nek, és ha ez csökkenne, akkor a NAND-gyárak 2028 után nem tudnának elegendő exabyte-nyi flash-lemezt gyártani ahhoz, hogy a HDD-ket elkezdjék helyettesíteni. Ha a NAND-gyártók úgy látnák, hogy a piacon egyértelműen és stabilan több NAND-ra van szükség, talán az árprémium csökkenése miatt, akkor több gyárat építenének. Ez időbe telne, valószínűleg a 2030-as évekig és azon túl is eltartana.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • tom_pika #2
    szalag
  • kvp #1
    Ez kb. olyan mint a szallagos tarolok hasznalata. A szallagos tarolo sokkal olcsobb mint a merevlemezes es sok vallalati felhasznalasra nem szukseges a merevlemezes tarolo, eleg lenne az olcsobb osszkoltsegu szallagos tarolo. Ennek ellenere a legtobb eladott uj rendszer nem szallagos tarolot hasznal. Ha varhatoan 2027 korul lesz a valtasi pont, akkor ez azt jelenti, hogy 3 even belul mar valoszinuleg olcsobb lesz tisztan ssd-t vasarolni minden uj epitesu adatkozpontba es a merevlemez eladasok csak a regi raid tombok karbantartasat jelentik, azok kivezeteseeig. Az eppen epulo uj felvezeto gyarakrol szolo cikkeket pedig ugy latszik nem olvassak. 3 even belul varhatoan megduplazodik a flash chipek gyartasara alkalmas felvezeto gyarak szama, azaz valojaban megtriplazodik ha a kinai gyarepiteseket is figyelembe vesszuk es nem lesz vegul USA-Kina haboru. Egy ilyen publikacio nem egy bovulo piac jele, hanem a gyarto ugy cafolja a termekuk elavultta valasarol szolo allitast, hogy megerositi, de ad meg maganak 3 evet mielott a piacuk zsugorodni kezd. Kb. ilyen most a belso egesu motorral szerelt autok piaca is, muszaki csoda hijan biztosan meg fog szunni a gyartasuk.

    ps: Meglepo, hogy manapsag nem gyartanak ipari celra worm (write once, read many) meghajtokat. Ezek egyszer irhato, nem torolheto eprom tombok lennenek, amiket nagyon jol lehetne hasznalni adatkiszolgalasra. Egy flash alapu (bovitheto) kereso terulettel kombinalva sokkal kisebb energiaigenyu hosszu tavu adattarolokent tudnanak mukodni es az eloallitasuk is sokkal olcsobb. Ceges achivalasra is idealisak lennenek. Jo pelda egy youtube video esete, amit alapvetoen egyszer kell elmenteni tobb formatumban es idealis esetben soha nem torlik. Ezeket erdemesebb lenne egyszer irhato ssd tombokre rakni.