1000 lakosra 192 vállalkozás jutott 2023 végén

2024. 05. 02., 15:10

Magyarországon 2023. december végén az egy évvel korábbinál 0,1 százalékkal több, 1,840 millió vállalkozás szerepelt a nyilvántartásban – számolt be a statisztikai hivatal.

A regisztrált vállalkozások többségét (országosan 72, Budapesten 52, a vármegyékben pedig a 66–88 százalékát) az önálló vállalkozók adták. A vármegyék közül az önállók aránya Békésben volt a legmagasabb, Pest vármegyében pedig a legalacsonyabb – olvasható a KSH „Fókuszban a vármegyék” című kiadványában.

A nyilvántartásba vett vállalkozásokon belül az önálló vállalkozók száma 1,0 százalékkal emelkedett, a társas vállalkozásoké 2,3 százalékkal csökkent a 2022. december végihez képest. Az önálló vállalkozók száma a fővárosban és a vármegyék többségében gyarapodott, a társas vállalkozásoké Nógrád és Jász-Nagykun-Szolnok vármegye kivételével fogyott, leginkább Komárom-Esztergom és Baranya vármegyében (egyaránt 3,6 százalékkal).

2023-ban 121,2 ezer újonnan alakult vállalkozást jegyeztek be országosan, 9,4 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben. Ezzel párhuzamosan 120,5 ezer vállalkozás szűnt meg, főként a jogszabályi változások következtében 21 százalékkal kevesebb, mint 2022-ben. Az újonnan regisztrált vállalkozások száma Vas vármegye kivételével mindenhol csökkent, a legnagyobb mértékben Baranya vármegyében (16 százalékkal). A megszűnt vállalkozások száma Győr-Moson-Sopron és Hajdú-Bihar vármegye kivételével mindenhol alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál.

A társas vállalkozások 9,7 százaléka, az egy évvel korábbinál 1,8 százalékponttal kisebb aránya állt csődeljárás, kényszertörlés, végelszámolás vagy felszámolási eljárás alatt 2023. december végén. A részarány Jász-Nagykun-Szolnok vármegye kivételével mindenhol csökkent az egy évvel korábbihoz képest. Az egyéni vállalkozók körében a tevékenységüket szüneteltetők aránya (16,9 százalék) viszont nőtt (1,2 százalékponttal).

Ezer lakosra átlagosan 192 darab vállalkozás jutott. A vállalkozási kedv Budapesten, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Bács-Kiskun vármegyében volt a legmagasabb, Borsod-Abaúj-Zemplén és Nógrád vármegyében pedig a legalacsonyabb. Az ezer lakosra jutó vállalkozások száma (249 darab) továbbra is Budapesten volt a legmagasabb az országban.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024-05-17 13:10:00
„A Kúria talán legfontosabb lépése annak rögzítése volt, hogy a bíróságnak nem elég konkrétumok nélkül, általánosságban megfogalmazott okokból mérsékelni a perköltséget, mert ez sérti a felek tisztességes eljáráshoz fűződő jogát.”

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Miközben a világ e-személyautó gyártói egyre élesedő versenyt vívnak a vásárlók kegyeiért, nem szabad elfelejteni, hogy a közlekedés károsanyag-kibocsátásának jelentős részéért a teherfuvarozás felel. Egyre több középtávú áruszállítást és utolsó mérföldes kézbesítést kiszolgáló depó elektrifikálja a járműflottáját és alakít ki hozzá megfelelő infrastruktúrát, ám nagyon nem mindegy, hogy az üzemeltetés mennyire tud hatékony és gazdaságos lenni – mutat rá ebben az epizódban Négyesi Szilárd, a Siemens Zrt. szakértője.
Újabb különleges hazai vállalkozás, az Ország Söre szavazást alapító Beerselection mutatkozik be a csatornán. A budapesti sörszaküzletbe hetente több tucatnyi újdonság érkezik, köztük akár olyan különlegességekkel, amelyekből egyszerre csak pár darab érhető el az egész országban. A sörkultúra hazai terjesztése fontos küldetés a tulajdonosoknak, hiszen akár 800-féle sörstílus létezik, miközben a legtöbb ember egyedül a lágert ismeri fel. A magyar sörrajongók által idén összeállított recept sorsáról, a kissé elhasznált „kézműves” kifejezés mögötti igazságról, illetve arról, hogy miért érdemes szaküzletben venni a sört a nagy áruházak helyett, Bárkai Péter mesél a BeerSelectiontől. Az ügyvezető persze igazságot tesz az örök, csapolt, palackozott, vagy dobozos kérdésben is...
Az egészségpénztári befizetések ugyan nem a legelsők a fontossági sorrendben, amire félre akarunk tenni, de előkelő helyre kúsztak fel az utóbbi években Magyarországon. Annak ellenére, hogy milyen kedvező – és a közhiedelemmel ellentétben elérhető – megoldásokat nyújtanak a magáncélú megtakarítások, a magyar társadalom iszonyatos összeget fizet ki zsebből a magánegészségügyben. Dr. Kravalik Gábor, az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségének elnöke az ÖPOSZ legutóbbi közvélemény-kutatási eredményei nyomán vázolja honfitársaink hozzáállását a kérdéshez és egyértelmű választ ad rá, hogy hogyan járhatnánk jobban, ha tudatosabban tennénk félre. Fontos: akár havi párezer forintnak is van értelme, sőt!

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS