Az MNB nevében telefonálgatnak csalók, bizalmas adatokat kérnek

2024. május 2. – 13:24

Másolás

Vágólapra másolva

Ismét csalók élnek vissza az MNB telefonszámainak másolásával, írja közleményében a Magyar Nemzeti Bank. A beszélgetés során az ügyfelek bizalmas banki adatait, pénzét szereznék meg a csalók vagy kémprogramot töltetnének le velük a jegybank vagy valamely hitelintézet nevében. A közleményben az MNB felhívja a figyelmet, hogy az MNB és a bankok nem keresnek meg ügyfeleket ilyen ürügyekkel. Azok, akiket megkárosítottak, forduljanak a rendőrséghez, javasolták.

Csak az elmúlt egy hétben 14 ügyféltől kapott értesítést ilyen próbálkozásról az MNB. A csalók azt állítják, hogy gyanús tranzakciót észleltek az ügyfél számláján vagy bankkártyájánál. Konkrét, ám valójában nem létező személyeket (pl. „Szabó Zoltán”) is megneveznek, akik kibercsalókként épp támadják az ügyfelet – áll a közleményben.

A csalók az állítólagos támadás elhárítására azt ígérik, hogy biztonságba helyezik az áldozatok pénzét. Ehhez bizalmas banki adatokat kérnek el (például: bankkártyaszám, lejárat, cvc kód, PIN kód; internet- vagy mobilbanki jelszavak és megerősítő kódok); vagy megpróbálják rávenni az áldozatot, hogy utalja át az általuk kezelt számlára a pénzt. Más esetekben „vírusirtót” – valójában az ügyfél számítógépéhez és banki alkalmazásához távoli hozzáférést biztosító kémprogramot – töltetnének le velük.

Hangsúlyozzák: sem az MNB, sem a kereskedelmi bankok nem kérik el soha az ügyfelektől telefonon vagy elektronikus úton azok bizalmas, a banki rendszerbe történő belépésre szolgáló adatait. Ilyen telefonhívásnál érdemes pontosító kérdéseket feltenni, gyanú esetén megszakítani a kapcsolatot és az ismert (az adott bank honlapján is feltüntetett) banki ügyfélszolgálati telefonszámon, illetve az MNB ügyfélszolgálatán érdeklődni. Azonnali gyanúra adhat okot, ha a telefonáló állítólag állami hatóságnál, intézménynél vagy bűnüldöző szerveknél dolgozik, mégis – miután az ügyfél bizalmatlan vagy nem hisz neki – fenyegető hangnemet használ.

Ha egy ügyfél mégis küldött pénzt a csalóknak, átadta adatait vagy letöltött egy kémprogramot, érdemes azt is rögtön bejelenteni a bankjának (az összeg esetleges visszaszerzése érdekében) és a rendőrségnek is. Azt is közölték, hogy ha az MNB károsultakról szerez tudomást, minden esetben maga is büntetőfeljelentést tesz.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!