szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A 40 ezer évvel ezelőtt kihalt neandervölgyieknek más volt ugyan a koponyája, mint a mai embereknek, de a most 3D-ben rekonstruált arc elég sok hasonlóságot mutat.

Rekonstruálták, milyen lehetett egy 75 ezer évvel ezelőtt élt neandervölgyi nő arca, írja az Independent. A Shanidar Z-nek elnevezett, negyvenéves kora körül meghalt nő maradványait 2018-ban tárták fel egy iraki barlangban.

A kutatók szerint a neandervölgyiek 40 ezer évvel ezelőtt haltak ki, és a koponyafelépítésben mutatkozó különbségek ellenére a most 3D-ben rekonstruált arc egészen hasonló a mai emberéhez.

A felfedezésekről részletesen a BBC dokumentumfilmje számolt be; A neandervölgyiek titkai már a Netflix kínálatába is felkerült. Emma Pomeroy, a Cambridge-i Egyetem régészeti tanszékének munkatársa arról beszélt, hogy bár a neandervölgyieknek más volt a homlokuk, az orruk és az álluk, az eltérések a mostani fotó alapján nem tűnnek annyira kirívónak. „Szinte mindenki, aki ma él, még mindig rendelkezik neandervölgyi DNS-sel”, tette hozzá Pomeroy.

A nő fejét valószínűleg sziklaomlás roncsolta össze már a halála után, de a koponya több mint 200 darabjának összeillesztésével helyre tudták állítani. Ez a “kirakós” természetesen hosszú, több mint egyéves munka eredménye volt.

Shanidar Z maradványai mellett korábban már többet is feltártak, a kutatók szerint a testeket hasonló időben temették el.