Izrael;Benjamin Netanjahu;Gáza;túszok;izraeli-palesztin konfliktus;

Megállapodást követelnek a Hamász által elhurcolt izraeli túszok hozzátartozói

Benjamin Netanjahunak továbbra is feltett szándéka megtámadni azt a palesztin várost, ahol a legtöbb gázai lpalesztin menedéket keresett.

Izraelben a Hamász október 7-i támadásában a Gázai övezetbe hurcolt túszok kiszabadítását célzó megállapodásért tüntettek az elraboltak családtagjai és támogatóik csütörtök reggel.

A tüntetők, köztük a túszok családjainak képviselői, mindkét irányban leállították a forgalmat csütörtök reggel a Tel-Avivot átszelő Ajalon főúton, kezükben Vagy az elraboltak, vagy Rafah feliratú molinóval - utalva arra, hogy a Netanjahu-kormány a nemzetközi nyomás ellenére sem hajlandó letenni arról, hogy totális támadást intézzen a palesztin város ellen, ahol menekültek százezrei gyűltek össze.

A  túszalkuért tüntető nők az elhurcoltak képeit helyezték el a miniszterelnök jeruzsálemi rezidenciája előtt. – A Rafahba való belépés azt jelenti, hogy lemondunk az elraboltak életéről. Fél évig azt ígérték nekünk, hogy csak a harc hozza vissza az elhurcoltakat, de ma már mindannyian tudjuk, hogy a még megmenthetőek kiszabadításának egyetlen módja a megállapodás” - jelentették ki közleményükben. Felszólítjuk a miniszterelnököt és a kabinetet: ne engedjenek a szélsőségesek nyomásának, akik az elraboltakat ürügyként használják a háború folytatására. Itt az ideje, hogy az életet válasszuk. Aki sorsukra hagyta őket, annak vissza is kell hoznia őket.

A Hamásznak még 133 izraeli túsza van, de közülük izraeli titkosszolgálati értesülések szerint legkevesebb harmincnégyen már halottak. – Ha szárazföldi támadást indítanak Rafah ellen, leállítjuk a tárgyalásokat. Nem tárgyalunk tűz alatt. A szervezet elutasítja a jelenlegi javaslatot a tűzszünetről és fogolycsere-tágyalásokon. Azt akarjuk, hogy a háború azonnal leálljon, de nem bármi áron. Arról nem lehet szó, hogy átadjuk az elrabolt személyeket, és fennáll annak a lehetősége, hogy Izrael ismét megtámad minket. Kitartunk amellett, hogy egyértelműen ki legyen mondva, hogy a háborút beszüntetik. A dokumentummal kapcsolatos összes észrevételünket továbbítottuk Egyiptomnak - jelentette be Oszama Hamdan, a Hamász egyik vezetője az al-Manar televíziónak szerda este. A Hamász hivatalos szóvivői azt is kijelentették, hogy hajlandók folytatni a tárgyalásokat.

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök csütörtökön azt közölte Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel, hogy Izrael nem fogadja el a Hamász követelését a háború lezárásáról, és mindenképp támadást fog intézni Rafah ellen. Joáv Galant védelmi miniszter éjszaka beszélt Lloyd Austin amerikai védelmi miniszterrel az elhurcoltak szabadon bocsátásáért folyó tárgyalásokról, a Gázai övezet humanitárius segélynyújtásáról és a tervezett Rafah elleni hadműveletről.

A Pentagon szóvivője közölte, hogy Lloyd Austin azt mondta Galantnak, hogy a rafahi akciónak tartalmaznia kell az oda menekült több mint egymillió gázai civil evakuálásának és a humanitárius segélyek biztosításának terveit.