szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha a felhasználók jogaiért küzdő amerikai kutató megnyeri a Meta ellen indított pert, akkor lehetővé válhat a fejlesztők számára, hogy legálisan készítsenek Facebook hírfolyamának trükközéseit egyszerűen megkerülő szoftvereket.

A Facebook hírfolyama a közösségi oldal egyik legfontosabb funkciója. Igaz, működése régóta az egyik legnagyobb problémát jelenti a Meta számára. A felhasználók rengeteget panaszkodnak rá, és talán nem túlzás azt állítani, hogy az elmúlt évek során ahányszor csak módosított rajta a vállalat, annyiszor többen untak bele.

Ennek a funkciónak a mindenféle algoritmusok által vezérelt működését támadja most egy új kereset, amit a Columbia Egyetem online jogokért küzdő központja nyújtott be Ethan Zuckerman, a Massachusetts Amherst Egyetem kutatója nevében. A szakember által fejlesztett, Unfollow Everything 2.0 nevű bővítmény a böngészőprogram mellé telepítve lehetővé teszi a hírfolyam kikapcsolását, de ami talán sokak számára érdekesebb, azt is, hogy ne az algoritmusok szórják tele az általuk érdekesnek vélt – illetve üzletileg fontosnak tartott – bejegyzésekkel a hírfolyamot, hanem ki-ki maga dönthesse el, mit szeretne látni, és az hogyan legyen tálalva.

A programot a kutató azért nem meri kiadni, mert attól tart, hogy a Facebook jogi úton akar majd elégtételt venni. A mostani per tehát előzetes tisztázásra szolgál. Ha a szakember megnyeri a pert, azzal komoly fejfájást okozhat a Metának, a cég bevételeinek egy jelentős része ugyanis azokból a hirdetésekből származik, amelyek a hírfolyamban is megjelennek.

Kitálalt a volt alkalmazott: „a Facebook a pénzt választja a biztonság helyett”

Frances Haugen, a Facebook korábbi termékmenedzsere a CBS 60 Minutes című műsorában beszélt arról: a Facebook tudja, hogy az algoritmusai segítenek a kamu hírek terjesztésében.

Nem Zuckerman az első, aki ilyen fejlesztéssel állna elő. Őt egy másik eszköz, az eredeti Unfollow Everything ihlette meg, ami még 2021-ben látott napvilágot. A Facebook emiatt beperelte az azt elkésítő brit férfit, majd véglegesen letiltotta a felhasználói fiókját. Zuckerman ezt szeretné elkerülni azzal, hogy bíróságon akarja bizonyítani, a törvény védi az olyan eszközök fejlesztését, amelyek célja, hogy a felhasználók nagyobb kontrollt nyerjenek a közösségi oldalakon megjelenő tartalmak felett.

A per alapja egy 1996-os, a tisztességes kommunikációról szóló törvény, ami elvileg védi az online platformokat attól, hogy jogi felelősséget kelljen vállalniuk a felhasználók tetteiért. Azonban van egy külön rendelkezése a törvénynek (a 230-as), ami védi a harmadik féltől származó olyan eszközök fejlesztőit, amelyek lehetővé teszik az online látott tartalmak összegyűjtését, valamint a káros tartalmak blokkolását.

A Meta nem kommentálta az ügyet, a vállalat azonban egész biztosan megtesz majd mindent annak érdekében, hogy a bíróság ne Zuckermannek adjon igazat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.