Úton az egységes digitális Európa felé

2024. 05. 02., 09:10

Az európai parlamenti választások után újonnan felálló intézményeknek továbbra is az egységes piac megteremtésére, a gazdasági biztonság fenntartására, a kritikus technológiák fejlesztésére, valamint a reziliencia erősítésére kell törekedniük – hangsúlyozta Cecilia Bonefeld-Dahl, a DIGITALEUROPE főigazgatója az IVSZ SMART konferenciáján.

2024. április 18–19-én Budapesten találkoztak a DIGITALEUROPE, Európa vezető iparági szövetségének digitális gazdaságot képviselő érdekképviseleti tagjai, köztük az IVSZ – Digitális Vállalkozások Szövetsége, hogy kormányzati képviselőkkel is tárgyalva egyeztessenek arról, hogyan lehet előmozdítani a magyar soros elnökség ideje alatt az alábbi fontos ügyeket – olvasható az IVSZ beszámolójában.

Egy piac, egy szabályrendszer 

A digitális ágazat jelentős kihívásokkal néz szembe a túlszabályozás miatt, ami elriasztja az innovátorokat, akik nemzeti és regionális szinten egyaránt ellentmondó, nem következetes digitális szabályokkal és sztenderdekkel szembesülnek. Az innovátorok emiatt egyre gyakrabban települnek át kedvezőbb környezetbe. Ezenfelül sürgősen kezelni kell az egyéb ágazati szabályozásokkal való átfedéseket, hogy valósan létrejöjjön az egységes piac. A DIGITALEUROPE nemrégiben közzétett jelentése egy sor intézkedést kínál az ehhez vezető úton. Emellett az, hogy a tagállamok egyoldalú jogalkotási intézkedéseket hajtanak végre az EU által már szabályozott területeken, tovább mélyíti a széttagoltságot, és aláássa az Unión belüli digitális kereskedelem egységességét és hatékonyságát. 

Gazdasági biztonság és kritikus technológia 

Európának hozzá kell férnie a kritikus technológiákhoz, és ezek létrehozójává és megalkotójává kell válnia. Jelenleg Európában nagyon kevés szabványalkotó technológiai vállalat maradt: ezt a közös problémát most kell megoldanunk.  

El kell kerülnünk a túlszabályozást, és ehelyett inkább a legnagyobb értékeink – az embereink és az egységes piacunk – megerősítésére kell törekednünk. Innovációra és ösztönzőkre van szükség ahhoz, hogy a technológiai vállalatok Európában maradjanak és növekedjenek. Minden egyes kritikus technológia esetében személyre szabottan kell elemezni az EU erősségeit és gyengeségeit. A különböző lehetőségeket és kockázatokat rejtő, különböző fejlődési szakaszban lévő technológiák esetében nem jelenthet megoldást a mindenre egyformán alkalmazható megközelítés. 

Ellenállóképesség és védelem 

Egy ellenálló Európa léte attól függ, hogy képesek vagyunk-e a kritikus technológiákat fejleszteni és méretüket növelni.  Az Európai Védelmi Ipari Stratégiával (EDIS) felvértezve a védelmi ipar fejlesztése Magyarország számára prioritás lesz az elnökség során. Az elnökségnek a beszerzések észszerűsítésére, valamint a jobb koordinációra, a gyorsabb folyamatokra és az egyszerűbb szabályokra kell összpontosítania, amelyek vonzóak a különböző technológiai szereplők számára, akikre szükségünk van ahhoz, hogy megvédjenek minket a szárazföldön, a tengeren, a levegőben, az űrben és a kibertérben. 

Átmenet az új intézményekbe 

Mivel a 2024. júniusi választások új mandátumot jelentenek Európa számára, Magyarország elnöksége lehetőséget kínál arra, hogy értékeljük az Unió Digitális Évtized céljai felé tett előrelépését, és újrakalibráljuk stratégiáinkat a digitális korszakra. Elengedhetetlen, hogy számba vegyük az új szabályozási környezetet, és őszintén értékeljük annak hatékonyságát a tagállamok gazdaságaiban, majd ebből kiindulva tegyük meg a szükséges lépéseket. Gondoskodjunk arról, hogy a következő európai ciklus jó úton induljon! 

Európa digitális átalakulásának szószólóiként arra kérjük a magyar elnökséget, hogy támogassa ezeket a prioritásokat, és a következő európai mandátumig biztos kezekként szolgáljon. A kulcs az egységes piac lesz. Ha sikerül felszabadítanunk a valóban digitális egységes piac erejét, akkor Európát a digitális korszak globális vezetőjévé tehetjük. 

Cecilia Bonefeld-Dahl, a DIGITALEUROPE főigazgatója hangsúlyozta: a Tanács soros elnökségének magyarországi átvételével egyedülálló lehetőség nyílik Európa digitális pályájának újradefiniálására. Alapvető fontosságú, hogy ezt a pillanatot kihasználva értékeljük a technológiai ágazatra vonatkozó számos szabályozást, számot vessünk, és újraszabályozzunk azzal a céllal, hogy csökkentsük a tagállamokra és digitalizálódó iparukra nehezedő terheket. 

„Az üzleti szempontokat az eddigieknél mélyebben kell integrálni a szabályozásba. Úgy véljük, hogy a szabályozás és a technológiai ipar virágzása közötti helyes egyensúly megtalálása kulcsfontosságú egy innovációt támogató európai gazdaság megteremtéséhez, amely a világ legjelentősebb szereplőjévé tud fejlődni” – tette hozzá dr. Vinnai Balázs, az IVSZ elnöke

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Miközben a világ e-személyautó gyártói egyre élesedő versenyt vívnak a vásárlók kegyeiért, nem szabad elfelejteni, hogy a közlekedés károsanyag-kibocsátásának jelentős részéért a teherfuvarozás felel. Egyre több középtávú áruszállítást és utolsó mérföldes kézbesítést kiszolgáló depó elektrifikálja a járműflottáját és alakít ki hozzá megfelelő infrastruktúrát, ám nagyon nem mindegy, hogy az üzemeltetés mennyire tud hatékony és gazdaságos lenni – mutat rá ebben az epizódban Négyesi Szilárd, a Siemens Zrt. szakértője.
Újabb különleges hazai vállalkozás, az Ország Söre szavazást alapító Beerselection mutatkozik be a csatornán. A budapesti sörszaküzletbe hetente több tucatnyi újdonság érkezik, köztük akár olyan különlegességekkel, amelyekből egyszerre csak pár darab érhető el az egész országban. A sörkultúra hazai terjesztése fontos küldetés a tulajdonosoknak, hiszen akár 800-féle sörstílus létezik, miközben a legtöbb ember egyedül a lágert ismeri fel. A magyar sörrajongók által idén összeállított recept sorsáról, a kissé elhasznált „kézműves” kifejezés mögötti igazságról, illetve arról, hogy miért érdemes szaküzletben venni a sört a nagy áruházak helyett, Bárkai Péter mesél a BeerSelectiontől. Az ügyvezető persze igazságot tesz az örök, csapolt, palackozott, vagy dobozos kérdésben is...
Az egészségpénztári befizetések ugyan nem a legelsők a fontossági sorrendben, amire félre akarunk tenni, de előkelő helyre kúsztak fel az utóbbi években Magyarországon. Annak ellenére, hogy milyen kedvező – és a közhiedelemmel ellentétben elérhető – megoldásokat nyújtanak a magáncélú megtakarítások, a magyar társadalom iszonyatos összeget fizet ki zsebből a magánegészségügyben. Dr. Kravalik Gábor, az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségének elnöke az ÖPOSZ legutóbbi közvélemény-kutatási eredményei nyomán vázolja honfitársaink hozzáállását a kérdéshez és egyértelmű választ ad rá, hogy hogyan járhatnánk jobban, ha tudatosabban tennénk félre. Fontos: akár havi párezer forintnak is van értelme, sőt!

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS