Milliós követőszámú Facebook-oldalon loptak adatokat a csalók

GettyImages-1318662569 (1)

A mesterséges intelligenciával kapcsolatos felfokozott érdeklődésre építettek azok a csalók, akik a Midjourney, a ChatGPT, az OpenAI és a DALL-E márkanevével visszaélve létrehozott Facebook-oldalakra csábítottak tömegeket.

Saját, kártékony célból létrehozott oldalaikat Facebook-hirdetésekkel támogatták meg, más nagy követőszámú, teljesen legálisan működő oldalakat pedig elloptak adminisztrátoraiktól a mesterséges intelligencia körüli felhajtást kihasználó csalók.

Ahogyan egyre több típusú, a mesterséges intelligencia nyújtotta szolgáltatás válik elérhetővé, sokan gyűlnek tematikus csoportokba, hogy azokkal kapcsolatosan tapasztalatokat cseréljenek. Ezekben megosztják egymással azokat az utasításokat – promptokat -, amelyekkel képalkotásra szólítják fel a mesterséges intelligenciát, majd bemutatják a végeredményt is, de arról is tapasztalatot lehet cserélni ilyen közösségekben, hogyan a leghatékonyabb szöveget íratni, programoztatni vagy az interneten kutatni a mesterséges intelligencia segítségével.

A csalást cselesen, lopott Facebook-oldalakon hajtották végre
A csalást cselesen, lopott Facebook-oldalakon hajtották végreMint Images / Getty Images Hungary

A csalók álkampányaikban ennél is jobbat ígértek az újdonságokra éhes felhasználóknak: azt, hogy

ha belépnek a csoportokba, korai hozzáférést kapnak majd a szolgáltatások legfrissebb verzióihoz.

A csoportok első látásra teljesen hitelesnek tűntek, mivel üzemeltetőik arról is gondoskodtak, hogy megfelelő mennyiségű hír, mesterséges intelligenciával létrehozott tartalom és interakció legyen azokon.

A Facebookon érte el a csalás felhasználók tömegét

A csoportokban időről időre megosztottak letölthető fájlokat, az ígéret szerint ezekkel lehetett a vadonatúj programokhoz hozzáférni. Többek közt a még nem létező Chat GPT 5, a népszerű képalkotó, a Midjourney és a szövegből videót generáló Sora felhasználóira, vagyis az ő adataikra ácsingóztak: miután ugyanis a gyanútlan felhasználó telepítette a telepítőfájlt, az minden lehetséges adatot ellopott. Jelszavak mellett a bankkártyaadatok is birtokába kerülhettek, ha el voltak mentve a gépen, a megszerzett információkat pedig a dark weben értékesítették, vagy arra használták fel a megszerzett fiókadatokat, hogy a felhasználók nevében terjesszék tovább az átveréseket.

Volt olyan oldal is, amelyen keresztül 1,2 millió követővel kommunikáltak – itt a Midjourney nevét használták fel egy még 2023-ban ellopott Facebook-oldalon.  

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek