Meglepetés a BL-elődöntőben: a Borussia Dortmund legyőzte a PSG-t

2024. május 1. – 23:08

Kylian Mbappé a fejét fogja a Borussia Dortmund-Paris Saint-Germain Bajnokok Ligája elődöntőn 2024. május 1-jén – Fotó: Thilo Schmuelgen / Reuters

Másolás

Vágólapra másolva

Meglepetésre a Borussia Dortmund 1-0-ra legyőzte a Paris Saint-Germain-t a Bajnokok Ligája szerda esti elődöntőjében. A francia bajnok rengeteg helyzetet hagyott ki, Kylian Mbappé kapufát is lőtt, de nem tudták bevenni a hősiesen védekező Dortmund kapuját. A túloldalon viszont Niclas Füllkrug kihasználta az első adódó helyzetét, és a német csapat akár többgólos győzelmet is arathatott volna.

A két csapat már ősszel, a csoportkörben is találkozott egymással, akkor Párizsban 2-0-ra nyert a PSG, Dortmundban pedig 1-1-es döntetlent játszottak. Ebből is adódóan a legtöbben a franciákat tartják a párharc egyértelmű esélyesének.

A csoportgyőztesként továbbjutó Dortmund a PSV Eindhovent ejtette ki a nyolcaddöntőben, utána pedig az Atlético Madridon jutottak túl. A PSG spanyol ágon át jutott el az elődöntőbe: előbb a Real Sociedadot, majd a Barcelonát győzték le.

A Dortmund kezdte valamivel jobban a mérkőzést, az első percekben többször is labdát szereztek a PSG térfelén, de nagy helyzeteket ebből nem tudtak kialakítani. A 11. percig kellett várni az első párizsi helyzetre, a volt dortmundi Ousmane Dembélé cselezett a jobboldalon, majd laposan lőtt a tizenhatoson kívülről, de a labda nem találta el a kaput. Pár perccel később ismét Dembélé előtt adódott lehetőség, a francia szélső ezúttal a felső sarkot vette célba, de a lövése nem talált kaput.

Negyedóra után egyre fokozódott a PSG nyomása, agresszívan letámadtak, és a saját térfelére szorították vissza a Dortmundot. Többször is próbálták megjátszani a kiugratásra váró Kylian Mbappét, de a dortmundi védők időben lekapcsolták ezeket a passzokat. Az első félidő végére a németek kiszabadultak a nyomás alól, és kiegyenlítettebb lett a játék képe. A PSG gyors kontrákat próbált vezetni, de a Dortmundból Karim Adeyemi és Ian Maatsen is felvette a futóversenyt a jobbszélen többször meginduló Achraf Hakimivel. A túloldalon Julian Brandt próbálkozott egy távoli lövéssel, de a labda elakadt egy védőben.

A 36. percben aztán a Dortmund – némileg váratlanul – megszerezte a vezetést. A középső védő Nico Schlotterbeck a saját térfeléről 30-40 méteres átadást adott a lesvonal közelében helyezkedő Niclas Füllkrugnak, a német válogatott csatára az átvétel után ballal egyből a kapuba bombázott, Gianluigi Donnarummának esélye sem volt leérni a lapos lövésre.

Niclas Füllkrug a gólja után – Fotó: Thilo Schmuelgen / Reuters

A PSG-nek dupla csapás volt, hogy a menteni igyekvő Lucas Hernández megsérült a becsúszás közben, így őt nem sokkal a szünet előtt le kellett cserélni. A 44. percben ismét gólt szerezhetett volna a Dortmund, Füllkrug átadása után Marcel Sabitzer lőhetett kapura a tizenhatoson belül, de az alsó sarok felé tartó labdát Donnarumma nagy bravúrral kivédte.

A szünetben Luis Enrique valószínűleg alaposan felrázta a párizsiakat, a második félidő elején egyből nekiestek a Dortmundnak. Az 51. percben Mbappé kapufára tekert a tizenhatoson belülről, majd pár passzal később Hakimi is a kapufát találta el. Pár perc elteltével ismét Mabppé lőtt kapura, Gregor Kobel védte a próbálkozást. Az 56. percben óriási PSG-helyzet maradt ki: Marquinhos beadás után a védők között bevetődő Fabian Ruiz fejelt kevéssel a kapu mellé.

A nagyobbnál nagyobb helyzeteket átvészelő Dortmund ismét kijött a szorításból, sőt, akár újabb gólt is szerezhettek volna. A 60. percben Jadon Sancho beadás után Füllkrug került helyzetbe, csak a kapussal állt szemben, de a lövése a kapu fölé szállt. A 66. percben Maatsen szabadrúgása után Füllkurg fejjel volt veszélyes, de a labda ezúttal is a léc fölött szállt el.

Ezután ismét a PSG pillanatai következtek: a 72. percben Mbappé passza után Dembélé lőtt kapura az ötös sarkáról, de Kobel ezt is kivédte. A 81. percben Hakimi húzott el az alapvonalig, majd tökéletesen passzolt vissza a második hullámban érkező Dembéléhez, aki az üresen tátongó kapu fölé lőtt.

A meccs végére kitámadó PSG ellen a Dortmundnak több gólszerzési lehetősége is volt, de az utolsó passzba vagy a befejezésbe mindig becsúszott valami hiba. A hazaiak ezzel együtt is megnyerték a meccset, és 1-0-s előnyből várhatják a jövő hét keddi párizsi visszavágót.