Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Berobbant az úszósportba a világcsúcstartó: exkluzív interjú a kínai sztár európai edzőjével

Nagy Benjámin

Frissítve 01/05/2024 - 19:34 GMT+2

Pan Zhanle rövid idő alatt tehetséges versenyzőből a világ egyik legjobbjává, egyben világcsúcstartóvá vált, pedig még mindig csak 19 éves. A dohai világbajnokságon négy aranyérmet szerző gyorsúszó sikerei mögött egy fiatal portugál erőnléti edző, Nuno Pina áll – vele beszélgettünk.

Pan Zhanle és Nuno Pina. Fotó: Nuno Pina/Instagram

Fotó: Instagram

Pan Zhanle a 2022-es melbourne-i rövidpályás világbajnokságon, 17 évesen tűnt fel először a nemzetközi mezőnyben, amikor új Ázsia-csúccsal (45.77) hatodik helyen végzett 100 méter gyorson. Alig néhány hónappal később aztán történelmet írt, hiszen ő lett a történelem első úszója, aki 22 másodperc alatti 50, 47 másodperc alatti 100 és 1 perc 45 másodperc alatti 200 gyorsra képes.
Ezek az eredmények 2023-ban vb-ezüstérmet (4x100-as gyorsváltó) és három Ázsia Játékok-aranyérmet jelentettek, 2024-ben viszont jött az igazi áttörés: a dohai világbajnokságon, februárban 46.80-as világcsúcsot úszott 100 gyorson, és összesen négyszer nyert (100 gyors, 4x100-as és 4x200-as gyorsváltó, 4x100-as mix gyorsváltó).
Miközben a kínai úszósporttal kapcsolatban az utóbbi napokban a doppingbotrány járta át a világsajtót, Pan az április 19. és 27. között zajló országos bajnokságon remekelt, és 400 gyorson is bejelentkezett a világelitbe: 3:45.58-cal nyert, amivel egyértelműen bejelentkezett a döntős helyekre a párizsi olimpiára.
Ritka, hogy valaki 50-től 400 méterig ennyire eredményes tudjon lenni, és az is ritka, hogy valaki ilyen szinten fokozatosan javuljon és fejlődjön gyorsúszásban, mint ő. Kevesen tudják, de a sikerei kulcsa rajta kívül leginkább egy embernek köszönhető, ő pedig Nuno Pina.
A 32 éves, végtelenül közvetlen portugál edző bő egy éve, 2023 márciusa óta dolgozik a kínai úszószövetség alkalmazásában, és fizioterapeutaként, valamint erőnlétiedzőként Pan szárazföldi munkájáért felel.
Szinte a semmiből jött ez a lehetőség” – mesélte nekünk egyenesen Pekingből Nuno arról, hogyan került Kínába. „Tavaly év elején, egy ausztrál gyógytornász kolléga által találtak meg engem Kínából. Eredetileg egy fiziológiai folyamatokkal kapcsolatos tanulmányi projekt miatt kerültem képbe, aztán néhány nappal később jött egy e-mail a kínai úszószövetségtől, hogy szeretnék elkérni az önéletrajzomat. Néhány nappal később kiderült: a párizsi olimpia végéig szeretnének alkalmazni engem, méghozzá a teljes kínai válogatott fizioterapeutájaként.”
Tetszett neki az ajánlat, és bár picit tartott attól, hogy mekkora lesz a kulturális különbség, igent mondott.
„Mindig is az életem volt az úszósport, és mindig is érdekelt, hogyan tudnám a legtöbbet kihozni a munkámból. Elvállaltam, fejest ugrottam az ismeretlenbe, és egyáltalán nem bántam meg. Az elején persze nehéz volt, de idővel megszoktam a helyzetet. Hatalmas segítséget jelentett a tolmács, és a szövetség is minden támogatást megadott a beilleszkedésemhez. A pekingi High Performance Training komplexumban lakom, minden egy helyen van, úgyhogy zökkenőmentesen tudunk edzeni.”
picture

Nuno Pina. Fotó: Instagram

Fotó: Instagram

Nunót eredetileg nyolc top kínai úszó erőnléti edzéseinek összeállításával bízták meg, de leginkább Pan Zhanléra koncentrál, az eredmények pedig önmagukért beszélnek. A munka azonban nem indult könnyen.
„Pan a legtöbb kínaihoz hasonlóan szinte egy szót sem tudott angolul, így nehéz volt kommunikálni. Tolmácson keresztül nehéz átadni minden apró részletet, úgyhogy úgy döntöttünk, én tanítom őt angolul. Szerencsére ebben is sokat fejlődött (nevet). Nagyon profi versenyző, akiben óriási a potenciál.
Főleg az izmokra, az izomcsoportokra fókuszálunk az ő esetében. Sokat változott a szervezete és a testfelépítése az utóbbi egy évben, megtaláltuk a megfelelő módszert. A cél, hogy folyamatosan ciklusosan „induljon újra” a teste a főverseny előtt, így erős időket tudott és tud úszni az olimpia előtti fontos versenyeken is.”
Nuno 15 évet versenyszerűen úszott, igaz, nem olyan eredményesen, mint az öccse, Guilherme, aki Európa- és világbajnokságon is képviselte Portugáliát és jelenleg is az 1500 méter gyors országos csúcstartója. Az egyik legnagyobb portugál klub, a lisszaboni Sporting sportolójaként kezdte érdekelni az anatómiai háttér, így az egyetemen fizioterapeutának tanult. Egyetemi évei alatt járt többek között a 2016-os, hódmezővásárhelyi junior Európa-bajnokságon, valamint a 2017-es budapesti világbajnokságon is.
„2014-ben indult az igazi szakmai pályafutásom. Mivel mindenkit ismertem a portugál úszószövetségben, arra kértek, hogy helyettesítsek egy háromnapos amsterdami versenyen egy erőnléti edzőt. Annyira jól sikerült, hogy nem sokkal később teljes állást kínáltak. 2014 és 2019 között a válogatott fizioterapeutájaként dolgoztam, de közben tagja lettem a Portugál Olimpiai Bizottság technikai személyzetének is, ami által kipróbálhattam magam más sportágakban, így csapatsportokban.”
Ez óriási lépést jelentett az edzői pályafutásában, hiszen dolgozott együtt többek között profi kosárlabdázókkal, korábbi NBA-játékosokkal is. A Sportinggal portugál bajnoki címet, kupagyőzelmet ünnepelhetett.
„Nagyon más az úszás és a kosárlabda, így nagyon mások az úszók és a kosárlabdázók. sport. Nyilván korábbi úszóként van tapasztalatom, úgyhogy elmondhatom: elképesztő az a hangulat, az a vibe, ami a kosarasokat körülveszi. Mivel sok meccset játszanak, az eredmények határozzák meg a mindennapokat, gyorsan változnak az érzéseik. Az úszók ezzel szemben zártabb közösségben élnek, kevesebbet beszélnek, kevesebbet „élnek meg” a mindennapokból, így máshogy kell felépíteni az edzésstratégiát is: arra az évi 3-4 versenyre, ami a legfontosabb.”
Nuno nagyon motiváltan érkezett Kínába, és meglepte, mennyire befogadták őt emberileg és szakmailag is.
„Vannak országok az úszósportban, amelyek technikailag jó alapokat adnak, de egyre több helyen jönnek rá, hogy „mi kell a sporthoz”, hiszen a fizikális paraméterek legalább ugyanennyire meghatározók. A kínai szövetség is egyre nagyobb hangsúlyt fektet rá, hogy megelőzzék a sérüléseket, hogy a versenyzők testben is rendben legyenek.”
Tudja, hogy közhelynek hangzik, de a szó legszorosabban vett értelmében csak a munkával foglalkozik. A szerződése a párizsi olimpia végéig szól, és egyelőre nem tudja, mit hoz a jövő.
„Elég más az élet Kínában, mint Európában. Megvannak a törvényei az országnak, megvan a rend, és ehhez kell alkalmazkodni. Amellett, hogy sokszor határon belül órákat kell utazni repülővel egy-egy versenyre, van, hogy alig beszélnek egymáshoz az emberek, és ez néha csapaton, válogatotton belül is így történik. Nem járnak, nem járunk szórakozni, nem is ezért töltöm itt ezt a bő egy évet. Minden részletben csak a munkára koncentrálunk, a körülmények pedig abszolút tökéletesek, minden adott ahhoz, hogy a lényegre fókuszáljunk.”
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés