Egy kávé mellett sem ciki órákon át üldögélni, laptopozni, vagy laza üzleti megbeszélésekre hívni a partnereket a Centrál Kávéházban, ahol a több mint százéves falak között hajdan is ugyanígy otthon érezték magukat a betérők. 

Centrál Kávéház
Budapesten félezer kisebb-nagyobb kávéház üzemelt száz éve / Fotó: Centrál Kávéház

Az immár 137 éve megnyílt nagykávéházhoz legfeljebb másfél tucat hasonló korú és jelentőségű működik még Európában, ahol épp Budapest az, ahol a legtöbb, összesen négy megmaradt máig.

Bakancslistagyártók

A négy kivételes történelmű hely közül kettőt, a Centrál mellett a New York Kávéházat is az Eventrend Group üzemelteti, amely időközben a bakancslistás vendéglátóhelyek specialistájává vált. A céghez tartozik még a Gundel is, hasonlóan sikeres új korszakát élve.

Budapestet Kosztolányi Dezső kávévárosként, mások 

a kávéházak fővárosaként emlegették száz éve, méltán, hiszen félezer kisebb-nagyobb kávéház üzemelt itt.

Fénykorukat és megélhetésüket sokáig a lakhatási válság táplálta, a sötét, hideg és szűkös apró lakások helyett a kor emberei érthetően szívesebben időztek a társasági élet központjaiban. Ma egészen más okból érkeznek a kávéházakba a vendégek, a személyes találkozásra a home office térhódításának korszakában is szükség van. Vagy még inkább szükség van, mint korábban. 

Centrál Kávéház
A legendás eggs Benedict: rendületlenül népszerűek a tojásételek reggelire. És ebédre. No meg vacsorára is akár / Fotó: Centrál Kávéház

Csakhogy a kávéházak átalakultak, sikeressé azok váltak, ahol reggeltől estig feszengés nélkül órákra be lehet ülni. Mint a Centrálban, amelynek könnyed hangulatát az abroszmentes asztalok is jelzik.

A belvárosi dzsungellé alakított, növényekkel teli, hatalmas zöld terasszal, méretes üvegportálokkal, nyáron könyöklővé alakítható ablakokkal, apró tárgyak és relikviák vidám sokszínűségével otthonossá tett Centrál mára megtalálta helyét a kávéházakban ma sem szűkölködő Budapesten.

A Centrál Kávéház sikerének titka

Miért ne kérhetne bárki vacsorára a páratlanul széles egg Benedict kínálatból egy fogást? 

Ki mondja, hogy délután háromkor nem lehet reggelizni, illetve, hogy reggeli ételeket csak reggel lehet fogyasztani?

– teszi fel a költőinek szánt kérdést Kőrössy Zoltán, a Centrált üzemeltető Eventrend Group egyik alapító társtulajdonosa. 

Mi biztos nem mondjuk

– teszi hozzá –, ezért a nyitva tartási időben hozzánk betérők azt választanak és akkor, amikor csak akarnak. 

Számunkra ezt jelenti a nagykávéházi brunch irány.

Magyarországon egyedülálló, kizárólag eggs Benedict-variációkat tartalmazó étlappal üdvözölte saját évfordulóját a költészet napján az irodalmi múltú kávéház. Ez az étel a nagykávéházak tipikus és ikonikus fogása. Jellemzően reggelire fogyasztják, de ezt senki sem foglalta törvénybe.  

A Benedict-tojás „feltalálása” a fáma szerint egy kissé bohém amerikai tőzsdeügynöknek, Lemuel Benedictnek köszönhető, aki 1894-ben kétségbeesetten keresett gyógyírt macskajajára és az egyik hotelben „vajas pirítóst, buggyantott tojást, ropogós szalonnát és egy kurta hollandiat” rendelt. Az alapanyagok harmóniája annyira lenyűgözte Oscar Tschirkyt, a maitre d’hotelt, hogy felvette a reggeli- és ebédmenükre, de a szalonnát sonkával, a pirítóst pedig egy pirított angol muffinnal helyettesítette. 

Centrál Kávéház
Két éve kapott új főbejáratot a kávéház / Fotó: Centrál Kávéház

A Centrálban 

hét különböző eggs Benedict-variáció került az étlapra,

az arabos-padlizsános, franciás ízvilágú, steak csíkokkal, esetleg shakshukával kombinált tojásétel egész nap készül a 250 vendégre méretezett hatalmas kávéházban.

Fontos felütés a történelmi kávéházak legújabbkori sikertörténetének, jelesül a Centrál népszerűségében az, hogy az Eventrend koncepciója szerint a kávéház olyan vendéglátóhely, ahol a gasztrotermékekért fizet a vendég, de igazából egy találkozási helyre vált belépőt. Ez historikusan is így volt, és így maradt, a Centrálban is az átlagnál nagyobb vendég számmal, egy étteremnél lényegesen alacsonyabb átlagos fogyasztással pörögnek a napok.

Kávéházi gasztronómia

Van egy klasszikus kávéházi gasztronómiai irány és trend a világban, ezek az úgynevezett komfort foodok, olyan ételek, amelyek általában könnyen érthetők, gyorsan elkészíthetők, populárisok, és egy tányérral is elegendőek ahhoz, hogy a vendég úgy érezze, jóllakott.

A reggeli tojásételek, a Benedict étlapon szereplők mindegyike szinte főételnek betudható, ráadásul közismertek, kedveltek, de igényes, 

összetett módon készülnek, vagyis többek annál, mint amit az ember otthon csak úgy összedob

– fogalmaz a cégtulajdonos.

Nagy sláger a klubszendvics, bécsi szelet, a burgundi marharagu, ami egy zöldséges klasszikus francia étel  friss krumplipürével.

kávéházi menü
A kávéházi menüsor gerince a tojásos ételek sokszínűsége / Fotó: Shutterstock

A kávéházi menüsor a nap minden szakában fogyasztható, változatos egytálételek sokasága.

A hely, ami hosszan marasztal

Ma már nem töltenek a kávéházban fél napokat, mint régen, de 

határozottan tovább maradnak a vendégek, mint egy cukrászdában vagy modern kávézóban. 

Kényelmes megoldás a partnert meghívni egy italra, nem kell az ebédjét is fizetni, mégis tágas, kellemes, oldott hangulatú helyen lehet kötetlenül tárgyalni.

Centrál Kávéház
Ma is több órát időznek a Centrálban a vendégek, mint máshol, a hely időutazásra hív és komoly törzsvendégkörrel működött mindig is / Fotó: Centrál Kávéház

Időközben észrevétlenül, vagy inkább szervesen beépültek a város szövetébe turisztikai attrakcióként is a történelmi nagykávéházak.

Nagyon kevés több mint 100 éves márka van, a mostani sikeres gasztrovállalkozások többségének korát is tízéves ciklusokban mérik még –  hangsúlyozta Kőrössy Zoltán.

A Centrál időutazást kínál, hiszen csaknem másfél évszázados falai között időztek és alkottak a magyar irodalom legnagyobbjai közül nagyon sokan. 

Irodalmi alapokra építhettek

A Centrál Kávéház nevezetes Kerek Asztala körül szerkesztette Kiss József a Hét című újságot, innen indult el, majd ide tért vissza 1920-ban a New York Kávéházból a Nyugat. Törzsvendég volt itt Ady, Karinthy, Móricz, Babits, Osvát, Kosztolányi, Krúdy, Ignotus, Szabó Lőrincz, Tóth Árpád, Kaffka Margit, később Illyés Gyula, Tamási Áron, Veres Péter. Állandó vendég volt Tóth Árpád, Móricz Zsigmond, Szép Ernő, Surányi Miklós, Nagy Lajos, Kárpáti Aurél, Szabó Lőrinc, aki „folyton írt a kávéja mellett”, valamint egy ideig József Attila is. Itt működött 1940 és 1944 között a Bólyai Akadémia irodalmi és társadalomtudományi baráti kör Püski Sándorral, Féja Gézával. A második világháború után pedig itt szerkesztették az első irodalmi folyóiratot, az Újholdat, így lettek a kávéház törzsvendégei Nemes Nagy Ágnes, Pilinszky, Szabó Magda, Mándy Iván, Örkény, Ottlik, Hubay, Devecseri Gábor, Somlyó György  – foglalták össze a kávéház üzemeltetői.