Orbán-kormány;uniós csatlakozás;Ursula von der Leyen;Charles Michel;Josep Borrell;Roberta Metsola;

Megdicsérte a magyarokat Ursula von der Leyen, akit a Fidesz éppen most kiáltott ki Magyarország első számú közellenségének

Úgy tűnik, szerencsére nem az uszító kormánypárti propaganda határozza meg az uniós vezetők Magyarországról alkotott képét.

A magyar emberek erősebbé tették Európát, a magyarok pezsgő kultúrája és a gazdasági dinamizmusa az egész európai uniót áthatja - jelentette ki Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Magyarország uniós csatlakozásának 20. évfordulója alkalmából szerdán az MTI szerint.

Ursula von der Leyen a közösségi oldalán közzétett videóüzenetében azt mondta, húsz évvel ezelőtt végre egyesült a családunk egy közös otthonban. Magyarország mindig is Európa szívében helyezkedett el - hangsúlyozta. Emlékeztetett, a vasfüggöny mögött magyarok nemzedékei harcoltak azért, hogy visszaszerezzék a szabadságukat. – Önök húsz évvel ezelőtt úgy döntöttek, elfoglalják méltó helyüket kontinensünk közepén. Önök Európát választották - fogalmazott. Szerinte az Európai Unió azóta megerősödött, és Magyarország is számtalan módon gyarapodott: új iskolák, kórházak, autópályák létesültek, és saját fejlesztésű megújuló energiaforrások épültek ki. Többségük európai uniós forrásból - jegyezte meg.

Ursula von der Leyen felidézte, az elmúlt évben magyar kutatók két Nobel-díjat is kaptak. Karikó Katalin felfedezései segítettek a koronavírust leküzdő mRNS-vakcinák kifejlesztésében, és számtalan életet mentettek meg. Krausz Ferenc pedig közelebb vitt annak megértéséhez, hogyan jön létre a minket körülvevő anyag. Mindkét díj a magyar leleményességet dicséri - jelentette ki. – Együtt erősebbek vagyunk. Éljen sokáig Európa! – mondta üzenetében az uniós bizottság elnöke.

Ursula von der Leyen nyilatkozatát elég nagylelkű gesztusként értékelhetjük annak fényében, hogy a Fidesz nemrég kezdte el teleszórni Magyaroraszágot azokkal a plakátokkal, amelyek kvázi első számú közellenségként mutatják be a hétgyermekes német kereszténydemokrata politikust. A plakátokon Von der Leyen immár gyakorlatilag brüsszeli elit machinátoraként jelenik meg, mint akit „alázatosan szolgálnak” az ellenzék vezetői, háborút, migrációt és genderpropagandát hozva Magyarországra. Egy korábbi plakátkampányban „Soros-ügynökként” szerepeltették az Európai Bizottság elnökét.

Ami a húszéves évfordulót illeti, Josep Borrell uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő közleményében kiemelte, húsz évvel ezelőtt volt a legnagyobb csatlakozási hullám, a kontinens újraegyesítése az Európai Unió történetében. Húsz évvel ezelőtt „az európai család” tíz új tagállamot fogadott be, ami szavai szerint merész lépés volt. Arra hívta fel a figyelmet, hogy a kontinens újraegyesítésével kapcsolatos munka még nem fejeződött be. Az elmúlt években európaiak milliói mutattak hajlandóságot és fejezték ki reményüket, hogy csatlakozzanak az unióhoz - közölte. Hangsúlyozta,

a Nyugat-Balkán országainak, Törökországnak, Ukrajnának, Moldovának és Grúziának történelmi lehetősége van arra, hogy jövőjét még erősebben az Európai Unióhoz kösse. 

Az EU bővítése olyan átalakító hatású politika, amely erősíti a biztonságot, a jog érvényesülését és a demokráciát, miközben növeli az európaiak életszínvonalát - emelte ki. Közölte ugyanakkor, a jövőbeli tagállamoknak meg kell erősíteniük demokratikus intézményeiket, és tiszteletben kell tartaniuk az emberi jogokat és az alapvető szabadságjogokat. "Nemcsak egy nagyobb, hanem erősebb unió megteremtésére törekszünk, amely képes fenntartani és kiterjeszteni közös értékeinket az egész világon" - tette hozzá közleményében az uniós diplomácia vezetője.

Charles Michel, az uniós tagállamok vezetőit tömörítő Európai Tanács elnöke a közösségi oldalán közzétett üzenetében azt írta, 2004 a megosztott kontinens újraegyesítését jelentette. A bővítés következő hulláma ismét történelmi dátum lesz, a bővítés az európai stratégiai szuverenitásának sarokköve - mondta. Mind a tagjelölt országoknak, mind az uniós intézményeknek rengeteg munkát kell még elvégezniük, de 2030-ra mindkét oldalnak készen kell állna a bővítésre - közölte az Európai Tanács elnöke.

Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke üzenetében azt írta, húsz évvel ezelőtt Európa újra egyesült. Ezzel nemzedékek álma vált valóra. Európa az összetartozást, lehetőséget és jólétet jelent - tette hozzá az uniós parlament elnöke.